Aukščiausio rango mūsų valstybės politikai, tarp kurių – ir klaipėdietis, bei kariuomenės atstovai bus pirmieji lietuviai, kurie NATO galybe įsitikins žymiajame arti 10 milijardų litų kainavusiame JAV lėktuvnešyje „Theodore Roosevelt”.
Nors vizito detalės laikomos paslaptyje, „Vakarų ekspresas” išsiaiškino, jog garbiems svečiams bei pačiam 78 metų prezidentui Valdui Adamkui teks patirti kone kosminius pojūčius.
Pikantiškiausias niuansas – nusileidimas ir pakilimas iš lėktuvnešio modifikuotu orlaiviu, kai skrandis gali atsidurti ant žemės, o širdis – kulnuose.
Kelionė – nemokama
Lietuvos delegacijai šį kartą nebeteks samdytis lėktuvo su užrašu „Aurela” ir po to raudonuoti aiškinant, kad tai nėra reprezentuojamos valstybės pavadinimas.
JAV ambasados Lietuvoje Gynybos atašė skyriaus darbuotojai „Vakarų ekspresui” pranešė, kad šiandien pasiimti lietuvių į Vilnių atskris JAV vyriausybinis lėktuvas.
Į jį turėtų įlipti šalies vadovas su palyda, krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas, kariuomenės vadas Valdas Tutkus, Vyriausybės kancleris Antanas Zenonas Kaminskas, trys Seimo nariai bei kiti delegatai.
Išskridę iš Vilniaus, garbūs atstovai nusileis vienoje iš Graikijos salų, pernakvos viešbutyje, o šeštadienį jų laukia apsilankymas Viduržemio jūroje dislokuotame milžiniškame branduoliniame lėktuvnešyje.
Į Lietuvą tuo pačiu JAV lėktuvu delegatai turėtų grįžti sekmadienį.
Pasak oficialių pranešimų, V. Adamkus, kaip naujosios NATO narės Lietuvos vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas, susipažins su šalies sąjungininkės karine galia bei karinio laivo galimybėmis, gyvenimo sąlygomis laive, aptars bendras pastangas kovoje su terorizmu.
Valdžia katapultuosis
Norint patekti į „Ruzveltą”, tenka patirti ne mažas fizines apkrovas. Paprastai keleiviai ir kroviniai į lėktuvnešius skraidinami nedideliais modifikuotais turbosraigtiniais lėktuvais („C-2A Greyhound”). Šie orlaiviai, kaip ir naikintuvai, tūpdami ant denio įrengtame nusileidimo take turi kabliu „pagauti” stabdymo trosą.
Kad pakiltų, minėti orlaiviai yra katapultuojami iš denio. Per tris sekundes galingos katapultos dėka lėktuvas pasiekia arti 300 km/h greitį ir atsiplėšia nuo denio.
Pranešama, kad laivyno lakūnai starto metu patiriamą pojūtį apibūdina taip: „Širdis kulnuose”.
„Vakarų ekspresas” išsiaiškino, kad visi Lietuvos delegatai yra supažindinti su minėta procedūra, jiems išsiųstos specialios instrukcijos, kaip atrodyti ir elgtis prieš skrydį į lėktuvnešį.
Be pusryčių ir kaklaraiščių
Vos pabudęs viešbutyje prezidentas V. Adamkus turės pakeisti savo rengimosi stilių ir vietoje įprastų švarko bei kaklaraiščio jam teks apsivilkti tik marškinius.
Instrukcijose nurodoma, kad kaklaraištis lėktuvnešyje yra nepageidaujamas aksesuaras.
Taip pat teks atsisakyti ir sočių pusryčių, mat nusileidimo bei pakilimo metu nepatyrusius svečius gali paprasčiausiai supykinti.
V. Adamkų lydėsianti jo atstovė spaudai Rita Grumadaitė bus priversta nusiauti aukštakulnius batelius ir po lėktuvnešio denį vaikščioti patogesne avalyne – to reikalauja instrukcijos.
Delegatams taip pat pranešta, kad pojūčiai nusileidžiant ir pakylant iš lėktuvnešio busią ypatingi.
Prezidentas – ramus
„Vakarų ekspresui” pasiteiravus, ar prezidentas žino apie būsimus išbandymus, R. Grumadaitė buvo lakoniška: „Ką valstybės vadovui reikia žinoti, tą jis žino bei vyksta ten, kur ir gali vykti. Prezidentas tikrinasi sveikatą kartą per metus, o patikrinimų rezultatai yra viešai skelbiami”, – sakė ji.
Į kelionę pakviestas Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius tik iš mūsų dienraščio sužinojo apie kaklaraiščių tabu.
„Aš dar ne labai, matyt, ruošiuosi tai kelionei. Tiesa pasakius, net neįsivaizduoju, kokie bus pojūčiai lėktuve. Visi mane tik ir gąsdina, kad bus bloga. Tikiuosi, kad sveikata „nesustreikuos”. Man toks patyrimas bus pirmas gyvenime”, – sakė A. Kubilius.
Tačiau pirmą kartą gyvenime lėktuvnešyje lankysis ne tik mūsų politikai, bet ir pats kariuomenės vadas V. Tutkus – apie tai „Vakarų ekspresą” informavo Krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių departamento atstovai.
Nekalbus buvo ir A. Z. Kaminskas, kuris mūsų dienraščiui teigė ne labai suprantantis pasakymo „katapultuotis iš laivo” bei vylėsi, jog tai bus normali procedūra.
Kaip kosmonautai
Į lėktuvnešį taip pat pakviestam klaipėdiečiui parlamentarui Vaclavui Stankevičiui miglotai atrodė tik pats patekimas į jį, tačiau apskritai buvimas laive šiam politikui – ne naujiena.
Buvęs laivų kapitonas V. Stankevičius atkreipė dėmesį, kad patogi avalynė laive – labai svarbus aspektas.
„Juk ten slidu. Mums perduota trumpa instrukcija, tačiau dėl skrydžio lėktuvu man šiurpuliukai bėgioja po kūną. Išgyvensim”, – juokavo Seimo NATO reikalų komisijos pirmininkas.
„Per daug gąsdinat. Lyg mes vos ne į kosmosą skristi ruoštumėmės. Gal mus laiko kosmonautais ar kamikadzėmis? Matyt, tie žmonės, kurie planuoja kelionę, žino, ką daro”, – taip pasiruošimą kelionei mūsų dienraščiui apibūdino parlamento Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Alvydas Sadeckas.
Jis taip pat teigė, jog dar nėra buvęs lėktuvnešyje.
Iškalbingi faktai
1984 metais į vandenį nuleistą lėktuvnešį apibūdina iškalbingi faktai – šis laivas turi du branduolinius reaktorius, yra per 330 metrų ilgio, 78 metrų pločio, kone dvylikos aukštų namo aukščio bei gali plukdyti apie 85 lėktuvus.
Laive yra keturi liftai naikintuvams ir tiek pat katapultų, „Ruzvelte” dirba apie 3,2 tūkstančio karių ir 2,5 tūkst. lėktuvus aptarnaujančio personalo.
Lėktuvnešis gabena tris raketas „Mk 29 NATO Sea Sparrow” bei keturis 20 mm skersmens pabūklus.
Laivas gali plaukti maždaug 60 km/h greičiu, o jo vandentalpa – 100 tūkst. tonų.
XX amžiaus pradžioje dirbusio JAV prezidento vardu pavadintas lėktuvnešis priskirtas vienai didžiausių pasaulyje bazių Norfolke, Virdžinijos valstijoje.
Minėtas laivas ir jo įgula dalyvavo visuose pagrindiniuose pastarųjų dviejų dešimtmečių konfliktuose Viduržemio jūros ir Artimųjų Rytų regione. 1991 metais laivas ir jo aviacijos eskadrilės atliko svarbų vaidmenį Persijos įlankos kare, išvarant Irako pajėgas iš okupuoto Kuveito.
Pastaruoju metu „Theodore Roosevelt” vadovauja smogiamajai laivyno grupei, kuriai taip pat priskirti du raketiniai kreiseriai, minininkai, raketinė fregata ir aprūpinimo laivas.
Denisas Nikitenka