Panevėžio darbo biržos darbuotojai pastaruoju metu vienas po kito puolė tikrintis sveikatos – juos apėmė tuberkuliozės baimė.
Neseniai medikai šią ligą diagnozavo vienai jų kolegei. Ligonės bendradarbiai išsigando, jog ir jie gali būti užsikrėtę.
Medikai ne iš karto įtarė, kad tvarkinga, normaliai gyvenanti moteris gali sirgti tuberkulioze. Mat šia liga dažniausiai serga skurdžiai gyvenantys, girtuokliaujantys asmenys.
Tyrimai dėl tuberkuliozės pacientei buvo paskirti tik nepasitvirtinus galimų kitų ligų diagnozėms. Dabar moters laukia ilgas gydymas.
Gydytojai netvirtina, tačiau ir neatmeta galimybės, kad darbo biržos darbuotoja užsikrėtė kontaktuodama su klientais, tarp kurių yra asocialių ir, kaip spėjama, sergančių tuberkulioze asmenų.
Medikų teigimu, nesigydantys tuberkuliozės ligoniai pavojingą užkratą platina visur: autobusuose, parduotuvėse, bankuose ir kitose vietose. Infekcija pakerta žmones su silpnesniu imunitetu.
Tuberkulioze susirgusi darbo biržos darbuotoja sutiko pasikalbėti su „Panevėžio rytu”. Moteris prisipažino, kad diagnozė jai buvo netikėta ir smarkiai išgąsdino. „Dvi savaites buvau ištikta šoko, nuolat verkiau”, – sakė ji.
Pašnekovė pasakojo, kad jos sveikata pašlijo dar pavasarį, tačiau šeimos gydytoja ilgai tuberkuliozės neįtarė.
Kai paaiškėjo tikroji karščiavimo ir nusilpimo priežastis, moteriai teko tuoj pat gulti į ligoninę.
Ji sakė nežinanti, kur užsikrėtė tuberkulioze. „Medikai man paaiškino, jog užsikrėsti galėjau ir darbe, ir bet kurioje kitoje vietoje”, – kalbėjo darbo biržos darbuotoja.
Darbo biržoje – panika
Darbo biržos darbuotojai svarsto, kad jų kolegė tuberkulioze galėjo užsikrėsti nuo klientų. Juo labiau jog atsigulusi į ligoninę moteris ten sutiko besigydančių žmonių, kurie lankydavosi darbo biržoje.
„Panevėžio ryto” žiniomis, kai kurie biržos tarpininkai vos ne atatupsti traukiasi nuo nesveikai atrodančių klientų, kad tik išlaikytų didesnį atstumą.
Darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Audronė Biguzienė, paklausta, ar žinanti, kad pavaldinius apėmė tuberkuliozės baimė, pareiškė šia tema nekalbėsianti.
Rizika užsikrėsti tyko visur
Infekcinių ligų ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja ftiziatrijai Nijolė Bareišienė sakė, jog rizika užsikrėsti tuberkulioze kyla kontaktuojant su sergančiu žmogumi blogai vėdinamose patalpose.
„Pasigauti tuberkuliozės bacilų galima autobuse, lėktuve, parduotuvėje, svečiuose, namie – visur. Dažniausiai tenka tik spėlioti, kur ir nuo ko sveikas žmogus užsikrėtė”, – aiškino medikė.
Ftiziatrė akcentavo, kad užsikrečia ne visi žmonės, o tik tie, kurių imunitetas dėl ligų, stresų, nevisavertės mitybos yra nusilpęs. Riziką užsikrėsti mažina geras patalpų vėdinimas.
„Aš ir mano kolegos tuberkuliozės ligonius gydome daugiau kaip po 30 metų ir esame sveiki”, – pavyzdį pateikė N.Bareišienė.
Ne visi ligoniai pavojingi
Gydytoja ramino, kad ne visi tuberkuliozės ligoniai yra pavojingi aplinkiniams. Užkratą platina tie, kurie serga atvira tuberkuliozės forma ir piktybiškai nesigydo arba nežino, kad serga.
Gydytoja apgailestauja, jog tokių žmonių yra ne taip jau mažai. Dažniausiai į savo ir kitų sveikatą spjauna asocialiai gyvenantys asmenys.
Neseniai į ftiziatrus kreipėsi viena bankininkė. Moteris nuogąstavo, kad skurdžiai apsirengę, kosintys ir besispjaudantys, pašalpų į banką ateinantys pasiimti klientai galėjo ja užkrėsti tuberkulioze.
Panevėžyje per metus nustatoma apie 80, o visoje apskrityje – apie 180-200 naujų tuberkuliozės atvejų. Šiuo metu apskrityje yra apie 380 tuberkuliozės ligonių. Dauguma sergančiųjų – jauni 30-45 metų žmonės.
Nors tuberkuliozė laikoma varguolių ir prastos reputacijos asmenų liga, kartais jos aukomis tampa pasiturintys, negeriantys ir nerūkantys žmonės.
Panevėžiečiams ftiziatrams yra tekę gydyti pačių įvairiausių profesijų atstovų: mokytojų, prekybininkų, buhalterių, kunigų, valdininkų.
Tuberkuliozės gydymas užtrunka nuo 6 iki 8 mėnesių. Ligai atsinaujinus, gydymo kursas kartojamas iš naujo.
Inga Smalskienė
„Panevėžio rytas”