Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorius Povilas Malakauskas ir laikinasis generalinis prokuroras Vytautas Barkauskas parlamentinės komisijos posėdyje atsisakė ne tik įvardyti galimą „abonentą”, bet ir prisipažinti, ar patys jau žino, kas yra šis asmuo.
Į galimą korupciją Vilniaus miesto savivaldybėje ir sostinės mero Artūro Zuoko veiksmus tiriančios Seimo laikinosios komisijos posėdį trečiadienį šie pareigūnai buvo pakviesti pateikti išsamesnę informaciją apie vadinamąją įmonių grupės „Rubicon group” „juodąją buhalteriją”.
Ir STT direktorius, ir laikinasis Generalinės prokuratūros vadovas komisijai pakartojo anksčiau raštu pateiktus atsakymus, jog visuomenės informavimo priemonėse paskelbti duomenys apie įrašus „juodojoje buhalterijoje”, kurie patvirtina mokėjimus paslaptingajam „abonentui”, yra autentiški.
Tačiau vėliau žiniasklaidoje paskelbtos informacijos, neva pinigų neteisėtai galėjo gauti įvairūs Seimo nariai ir kiti politikai, „juodojoje buhalterijoje” esą nebuvo.
Kad magnetinėje optinėje laikmenoje, kuri pernai sausio pabaigoje buvo paimta per kratą „Rubicon group” būstinėje, įrašyta medžiaga yra nesuklastota, yra patvirtinę ir ekspertai. V. Barkausko teigimu, paskutiniai duomenys į šią laikmeną buvo įrašyti 2004 metų sausio 20-osios rytą, iki kratos likus kelioms dienoms.
Parlamentarų reiškiamos abejonės dėl galimo duomenų klastojimo supykdė P. Malakauską. „Pareigūnai, kurie pereina patikrinimus ir melo detektorius, ateina 8 valandą į darbą ir pradeda viską klastoti. Mes nuolat galvojame, kaip čia ką nors suklastojus”, – ironizavo STT vadovas.
Pasiteiravus, ar jau atsakė sau į klausimą, kas yra „abonentas”, P. Malakauskas kelias sekundes patylėjo ir prisipažino negalįs atsakyti, nes tuo metu komisijos posėdyje dalyvavo žurnalistai.
V. Barkauskas į tokį patį klausimą atsakė, kad esą „yra įvairių santrumpų, ir įvardyti konkrečius asmenis kol kas negalima”.
Teigiama, kad iš viso „juodojoje buhalterijoje” esą minima per 1200 įvairių santrumpų.
Į didelę dalį komisijos narių klausimų pareigūnai negalėjo atsakyti, teisindamiesi, kad šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, ir su prašoma informacija gali leisti susipažinti tik tyrimą kontroliuojantis prokuroras. Leidimą dirbti su slapta informacija turintys komisijos nariai pareiškė norą susipažinti su pareigūnų turima operatyvine informacija, vėliau – galbūt ir ikiteisminio tyrimo medžiaga.
Tiek STT vadovas, tiek laikinasis generalinis prokuroras tikino nejaučiantys politikų spaudimo dėl šio ikiteisminio tyrimo. Tačiau V. Barkauskas patikino, kad ateityje bus stengiamasi paspartinti nuo praėjusio pavasario vykstantį tyrimą.
Tiesa, į klausimus į tyrimo perspektyvas ir kada jis galėtų būti baigtas laikinasis Generalinės prokuratūros vadovas neatsakė. Senaties terminas tiriamoms veikoms, pasak pareigūno, sukaks „ne anksčiau kaip po 8 metų”.
Paklaustas, kiek yra šansų, kad šiuo metu atliekami keturi tyrimai baigsis teismu, V. Barkauskas pusiau juokais atsakė: „Tiek, kiek šiandien galima duoti, kad Lietuva laimės prieš Bosniją ir Hercegoviną. Negalima duoti jokių šansų”.
Anot pareigūnų, anksčiau keliems asmenims buvo pareikšti įtarimai, tačiau vėliau jie buvo panaikinti. Šiuo metu esą nė vienas asmuo nėra įtariamasis.
Seimo laikinosios tyrimo komisijos pirmininkė Loreta Graužinienė prisipažino trečiadienio posėdyje iš pareigūnų neišgirdusi nieko naujo. Ji teigė nesitikėjusi, kad bus įvardytas paslaptingasis „abonentas”, tačiau neslėpė mananti, kad tiek STT direktorius, tiek laikinasis Generalinės prokuratūros vadovas tai žino.
Pati L. Graužinienė tvirtino dar nesusidariusi nuomonės, kas yra „abonentas”, ir vylėsi, kad galės atsakyti į šį klausimą gavusi operatyvinės ar ikiteisminio tyrimo informacijos.
Galimą korupciją Vilniaus miesto savivaldybėje ir sostinės mero A. Zuoko veiksmus tirianti parlamentinė komisija Seimui savo išvadas turės pateikti iki lapkričio 1 dienos.
2005-09-07 16:11