Alus ir gėrimai skardinėse tampa grėsmingi

Priklausomybė nuo lengvo alkoholio pradėjo neraminti labiau nei priklausomybė nuo degtinės. Alaus ir „skardinių” alkoholizmas plinta nuo paauglių iki pasiturinčių namų šeimininkių. Specialistus neramina vis labiau plintanti nuomonė, kad alus – ne alkoholinis gėrimas, kaip ir skardinėse ar limonado buteliais prekiaujami miksai.

Įklimpo paaugliai

„Šviežias alus – gyvenimas gražus!” Ši paprasta frazė suaugusiems atrodo nekalta. Respektabilūs vaikinai ir merginos, gatvėje taikiai traukiantys alutį, galbūt ir neatrodo taip baisiai kaip besibadantys narkomanai.

Tačiau paauglių narkologai jau seniai vartoja terminą „alaus alkoholizmas”. Jie vis dažniau susiduria su tuo, kad paaugliai alkoholikais tampa dėl nuolatinio alaus gėrimo. Reklama kultivuoja „tikro vyro”, nesiskiriančio su alaus buteliu, įvaizdį. Vaikai ir paaugliai labiausiai pasiduoda reklamos įtakai. Alus tapo jaunimo gėrimu.

Jo vartojimas pasiekė neregėtą mastą: 2002 metų monitoringo duomenimis, 80 proc. jaunų žmonių reguliariai geria alų. Dėl alaus bumo po kiek laiko galime sulaukti alaus alkoholizmo protrūkio. Visuomenė mano, kad alus – tik beveik ne alkoholis. Poreikis išgerti alaus žmogui nesukelia tokio nerimo, kaip degtinės poreikis. Todėl alaus alkoholizmas vystosi slapčia, klastingiau nei degtinės.

Viename butelyje alaus, priklausomai nuo stiprumo, alkoholio kiekis prilygsta 40 – 60 gramų degtinės. Nesunku apskaičiuoti, kiek reikia išgerti alaus, kad tai prilygtų buteliui degtinės.

Sukelia nevaisingumą

Alaus mėgėjai turėtų susimąstyti apie jų išgeriamo putojančio gėrimo kiekį ne vien dėl priklausomybės. Britų tyrinėtojai priėjo nelabai malonios išvados. Pasirodo, per didelis alaus vartojimas gali būti viena iš vyrų nevaisingumo priežasčių. Mokslininkai aluje aptiko estrogenų – iš esmės tų pačių moteriškų hormonų, tik augalinės kilmės.

Užkariavo skardinės

Narkologai pastaruoju metu tvirtina, kad iškilo naujas reiškinys – „skardinių alkoholizmas”. Ryškios nestiprių alkoholinių kokteilių skardinės užkariavo parduotuvių lentynas. Jos turi ištikimų gerbėjų. Dažniausiai tai – jaunoji karta, pepsi ir kolos skardines greitai išmainiusi į kokteilių. Gydytojai teigia, kad žmonės, nuo vaikystės geriantys gazuotus gėrimus, lengvai pereina prie panašaus skonio alkoholinių kokteilių. Kuo greičiau alkoholinis produktas sukelia apgirtimą ir euforiją, tuo dažniau ir didesniais kiekiais jis vartojamas.

Situacijos nepagerina ir sąlygiškai nedidelis alkoholio kiekis gėrime. Beveik visi kokteiliai gazuoti, o angliarūgštė pagreitina apgirtimą. Todėl žmogus ima vartoti vis daugiau „skardinių”.

„Skardinių alkoholizmas” formuojasi vidutiniškai per 1- 5 metus. Putojantys skardinių mišiniai kenksmingi ne tik dėl alkoholio, bet ir dėl daugybės maistinių chemikalų: amortizatorių, dažiklių, stabilizatorių, konservantų. Žinoma, jie visi yra leistini, bet sunku patikėti, kad jie nekenksmingi. Įdomu, kad „skardinių alkoholizmu” serga ne tik paaugliai, bet ir namų šeimininkės – beje, gana pasiturinčios.

Kovoja nuo senovės

Kova su girtavimu turi ilgą istoriją. Senovės Egipte gyvavo paprotys prie stalo kampo statyti skeletą su laidotuvių papuošalais. Spartoje už alkoholio vartojimą bausdavo viešai, nusikaltus pakartotinai – mirties bausmė. Kartą per metus nugirdydavo vergus ir juos tokius rodydavo jaunuoliams, kad šiems įteigtų pasibjaurėjimą girtavimu. Senovės Romoje vyrams iki 30 metų ir bet kokio amžiaus moterims drausdavo gerti vyną. Vyras turėjo teisę nužudyti šį draudimą pažeidusią žmoną.

Galina Ščiukina

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.