Pagalbos numeris tyliai dingo

Klaipėdiečiai ir nepastebėjo, kuriuo metu nuo greitosios pagalbos automobilių dingo užrašas „03”. Medikai mano, kad šio numerio reklamuoti nereikia, jį ir taip žino bet kuris gatvėje sutiktas žmogus. Šiandien greitąją galima pasiekti ne tik šiuo, bet ir kitais skirtingais trumpaisiais numeriais. Tarp jų ir naujuoju pagalbos telefonu 112.

Dingo prieš dešimtmetį

Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis teigia, kad trumpojo greitosios pagalbos telefono numerio, išpiešto ant automobilių kėbulų, uostamiestyje neliko maždaug prieš dešimtmetį. „Hyundai” markės automobiliai buvo paskutiniai, pažymėti tokiu ženklu. Vėliau, įsigydama naujus automobilius, įstaiga šio ženklinimo atsisakė.

Pasak R.Juodviršio, naujausiuose automobilių ženklinimo standartuose nenumatyta, kad ant pagalbos automobilio būtų telefono numeris.

Dabar naujausi uostamiesčio greitosios automobiliai savo išvaizda nesiskiria nuo bet kurio Europos miesto. Visi jie yra baltos spalvos, apklijuoti raudonomis juostomis, o ant priekinės automobilio dalies užrašyta „Ambulance”.

Numeriai skiriasi

Šiandien, kai daugelis žmonių naudojasi ne laidiniu, o mobiliuoju telefonu, ant automobilio kėbulo tektų išvardinti mažiausiai tris pagalbos numerius. Skambinantieji iš „Omnitel” greitosios budinčiąją pasieks numeriu 103, iš „Bitės” ar „Tele2” – 033, iš fiksuoto ryšio aparato žmonės turi rinkti gerai žinoma numerį – 03.

R.Juodviršis tikina, kad mieste nerasi žmogaus, kuris nežinotų bent jau pastarojo numerio. Kiti skelbiami internete ir visuose žinynuose.

03 Vilniuje panaikins

Apie 300 – 400 skambučių per parą sulaukiantys greitosios medikai teigia, kad juos pasiekti norėdami klaipėdiečiai naudojasi ir dar vienu telefono numeriu – 112.

Uostamiestyje iš pagalbos telefonas kol kas aktyviai nereklamuojamas, nes nėra sukurta vieningos pagalbos sistema.

Vilniuje šis eksperimentas gerokai pažengė į priekį. Čia jau spalį planuojama panaikinti greitosios telefono numerį 03. R.Juodviršio žiniomis, kitas miestas, kuriame tęsis vieningos pagalbos centro eksperimentas, bus Klaipėda.

Atsiliepia policija

Specialistai nemano, kad tai sukeltų didelių problemų, nes jau dabar didžioji dalis šalies gyventojų, tarp jų ir klaipėdiečiai, žino naująjį pagalbos telefono numerį 112 ir juo naudojasi.

Uostamiestyje paskambinus minėtu numeriu atsiliepia policijos budintysis, kuris, išsiaiškinęs apie nelaimę, pats sujungia pašnekovą su greitąja. Dažnai žmogaus parašoma paskambinti tiesiai į šią tarnybą, kad pokalbis su medikais neužimtų policijos telefono linijos.

Nors kol kas niekas neskaičiavo, kiek žmonių greitąją pasiekia naujuoju pagalbos telefono numeriu. Manoma, kad tokių yra trečdalis.

Šalyje atlikti tyrimai parodė, kad bendrąjį pagalbos numerį 112 dažniau renka skambinantys mobiliaisiais telefonais, o fiksuotojo ryšio telefonais paprastai renkami senieji atskirų pagalbos tarnybų numeriai 01, 02, 03.

Žino jaunesni

Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovei „Spinter tyrimai” atlikus apklausą paaiškėjo, kad numeris 112 yra geriau žinomas ir jo paslaugomis dažniau naudojasi jaunesnio amžiaus, aukštesnio išsimokslinimo, didmiesčiuose gyvenantys asmenys, tuo tarpu vyresnio amžiaus, žemesnio išsimokslinimo bei kaimo gyventojai mažiau žino apie šį numerį ir jo privalumus.

30 proc. respondentų numerį 112 spontaniškai nurodė pirmąjį tarp kitų žinomų pagalbos numerių. Didesnė pusė – 52 proc. – apklaustųjų šį numerį nurodė pirmuoju, antruoju arba trečiuoju.

Skambutis nekainuoja

Pagal Europos Sąjungos reikalavimus visos valstybės narės turi užtikrinti, kad įvykus nelaimei žmogus galėtų nemokamai paskambinti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 ir kad jam kuo greičiau būtų suteikta kvalifikuota neatidėliotina pagalba.

Nuo šių metų gegužės mėnesio visoje Lietuvos teritorijoje iš mobiliojo ryšio ir iš fiksuoto telefono ryšio tinklų gyventojai gali skambinti numeriu 112 ir pranešti apie teisės pažeidimą, staiga ištikusią grėsmę gyvybei, sveikatai, saugumui ar aplinkai bei išsikviesti policijos, priešgaisrinės gelbėjimo ir greitosios medicinos pagalbos tarnybas. Pagalbos skambučių šiuo numeriu aptarnavimas užtikrinamas visą parą. Numeriu 112 galima skambinti nemokamai, nenaudojant žetonų, monetų ar kortelių.

Jolanta Juškevičienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.