Kai kurių uostamiesčio viešbučių vadovai pavydi sostinės kolegoms – esą, kol Klaipėdoje nevyks daugiau renginių, konferencijų, kaip yra Vilniuje, mūsų miesto viešbučiams stigs svečių.
Kita vertus, ne visi atvykusieji į masinius renginius, tokius kaip šiandien prasidedantis Džiazo festivalis ar liepos pabaigoje vyksianti Jūros šventė, išgali apsigyventi viešbučiuose, o pigią nakvynę Klaipėdoje rasti nėra lengva. Daugelis nuomos paslaugą teikiančių klaipėdiečių pageidauja tik brangiai galinčių mokėti užsieniečių.
Tuo metu nakvynės paslaugas Palangoje ir Kuršių nerijoje teikiantys privatininkai, nors ir skundžiasi pernai dirbę nuostolingai, šiemet kainų didinti nežada.
Norintiems pigiau – po atviru dangum
Susirasti pigesnę nakvynę, pavyzdžiui, jaunimui, atvykstančiam į uostamiestyje vykstančius vasaros renginius, gana keblu.
Pasak Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorės Romenos Savickienės, centro specialistai atvykėliams suteikia informaciją tik apie tuos privataus sektoriaus atstovus, kurie yra išsiėmę licencijas, bet kainos pas juos esą panašios kaip ir viešbučiuose.
„Žinoma, išsinuomojus butą parai už 150 litų, jame gali tilpti daugiau nei du žmonės. Tačiau yra ir kita problema – tie klaipėdiečiai, kurie nuomoja butus, labiau pageidauja užsieniečių, lietuviams nuomoti jie nenori”, – pasakojo R. Savickienė.
Uostamiestyje, pasak jos, tėra tik vienas hostelis, kur nakvynė kainuoja 28-38 litus, tačiau ir šis dažniausiai būna perpildytas užsieniečių.
R. Savickienė, be kita ko, į festivalius atvykstančiam jaunimui siūlė kreiptis į stovyklas, kol dar nėra prasidėjęs sezonas, arba į bendrabučius. Ten esą įmanoma susirasti nakvynę už 10-15 litų.
Iš viso vienu metu, pasak R. Savickienės, Klaipėdoje gali apsistoti per 1700 svečių.
Trūksta renginių
Tuo metu uostamiesčio viešbučių vadovai, nors ir nesiskundžia, tačiau kol kas dar negali pasigirti dideliu turistų antplūdžiu.
„Neverta mums lygintis su Vilniaus viešbučiais. Kiek ten vyksta įvairių renginių, konferencijų, seminarų. Klaipėdoje nėra tokių sąlygų. Tačiau, kai tik uostamiestyje įvyksta koks renginukas, viešbučiai tai iškarto pajunta. Pavyzdžiui, kai praėjusį savaitgalį buvo baikerių šventė, tuoj pajutome pagyvėjimą. Derlingas būna ir Džiazo festivalis. O geriausia, žinoma, per Jūros šventę”, – pasakojo Melnragėje esančio viešbučio direktorius Virgilijus Bagdžiūnas.
Vis dėlto, pasak jo, poilsiautojai jau užsisakinėja vietas vasaros sezonui. Ypač paklausi, kaip ir kasmet, antroji liepos pusė ir rugpjūtis.
Tiesa, didžioji dalis uostamiesčio viešbučių klientų – užsieniečiai. Lietuviai, pasak V. Bagdžiūno, apsistoja nebent savaitgaliui.
Vyrauja užsieniečiai
Pačiame miesto centre įsikūrusio viešbučio direktorė Renata Statkevičienė pasakojo, kad gegužę viešbutis buvo užimtas 66-68 procentais. Tai esą gana geri rodikliai.
Prasidėjus vasarai, manoma, klientų bus dar daugiau. Pavyzdžiui, praėjusių metų birželio mėnesį viešbutis buvo apgyvendintas 90 procentų.
R. Statkevičienė pasakojo, kad viešbutyje dažniausiai apsistoja užsieniečių turistų grupės, kurios vietas būna užsisakiusios prieš pusę ar net prieš visus metus.
„Apie individualius klientus kalbėti dar anksti. Sezonas dar neprasidėjo. Paprastai pagyvėjimo laukiama antroje vasaros pusėje. Tiesa, lietuvių mūsų viešbutyje apsistoja nedaug. Vasarą jie važiuoja arba į kurortinius miestelius, arba į užsienį”, – pasakojo R. Statkevičienė.
Gelbėjo seminarai
Paprastai vasaros sezonas būna palankesnis kurortinių miestelių viešbučiams.
Vieno Palangos pajūryje esančio viešbučio direktorė Živilė Antropikienė tikino, kad šiemet gegužės mėnuo buvo kur kas geresnis nei praėjusiais metais. Mat buvo daug seminarų, konferencijų.
Birželio mėnesį tikimasi sulaukti daugiau poilsiautojų, čia ilgesnį laiką mėgsta ilsėtis rusai. Savaitgaliais trumpam apsistoja ir lietuviai.
Ž. Antropikienė pasakojo, kad oras lemia tik lietuvių poilsiautojų srautus. Užsieniečiai paprastai būna užsisakę nakvynę iš anksto, todėl nuo oro sąlygų jų atvykimas nepriklauso.
Kainų žada nekelti
Palangos turizmo ir informacijos centro darbuotojų žiniomis, apgyvendinimo paslaugas vasaros sostinėje šį sezoną jau planuoja teikti ir per 70 individualiai dirbančių palangiškių.
Tačiau, pasak Palangos savivaldybės atstovų, gali būti, kad oficialiai ne visi iš jų gali teikti paslaugą „lova ir pusryčiai”. Mat daugelis palangiškių gudrauja ir išsiima tik nuomos patentą, o iš tikrųjų teikia nakvynės su pusryčiais paslaugą. Tačiau už tokios paslaugos kokybę valdininkai neatsako.
62 narius vienijančios organizacijos „Svetingas šeimininkas” pirmininkė Irena Švanienė svarstė, kad šiemet kainos privačiame sektoriuje neturėtų keistis ir išliks panašios kaip praėjusiais metais – birželio mėnesį nakvynė 1 žmogui sieks apie 20 litų, liepos ir rugpjūčio mėnesiais – apie 25 litus. Tiesa, I. Švanienė minėjo, kad birželio mėnesį Palangoje nakvynę galima susirasti ir už 10 litų, tačiau esą tai nėra labai kokybiška paslauga.
Palangos turizmo ir informacijos centro darbuotojai pasakojo, kad šiemet juntamas didesnis domėjimasis poilsio vietomis ir nakvyne nei praėjusiais metais.
Kita vertus, praėjusiais metais buvusi vėsoka vasara taip pat neatbaidė poilsiautojų, ir praėjusių metų sezonas, pasak Turizmo ir informacijos centro specialistų, viešbučiams buvo neblogas.
Tačiau I. Švanienė tikino, kad privatininkai praėjusią vasarą merdėjo. Pelningas esą buvęs tik vienas savaitgalis.
Pirmasis krikštas
Pasak Turizmo ir informacijos centro darbuotojų, šiemet pirmąjį poilsiautojų antplūdį Palanga pajuto jau praėjusį savaitgalį – esą visi viešbučiai savaitgalį buvo užimti, J. Basanavičiaus gatvė buvo sausakimša atvykėlių.
Poilsiautojų antplūdžio Palanga tikisi ir šį savaitgalį, kai vyks vasaros sezono atidarymo renginiai.
Paprastai sezono pikas Palangoje prasideda tik liepos mėnesį ir tęsiasi iki pat rudens. Birželis būna ramesnis.
Gegužė – derlinga
Nidos turizmo ir informacijos centro darbuotojai tikino, kad šiemet gegužės mėnuo buvo kur kas geresnis nei praėjusiais metais. Ypač didelis žmonių antplūdis į Kuršių neriją buvo praėjusį savaitgalį.
Pasak turizmo informacijos specialistės Viktorijos Katėnaitės, prognozuoti, koks bus vasaros sezonas, kol kas sunku. Anot specialistės, kol kas viešbučių bei privačių nuomotojų kainos išliko tokios pat, kaip ir praėjusiais metais. Pavasarį buvo žemesnės, o prasidėjus vasaros sezonui – šiek tiek šoktels.
„Kainų pokyčius lems poilsiautojų srautas. Kol kas viešbučiuose kaina svyruoja nuo 140 iki 600 litų per parą, privačiame sektoriuje – nuo 25 iki kelių šimtų litų”, – sakė V. Katėnaitė.
Edita Užkuraitė