Liustracija įsibėgėjo

Su KGB šmėkla kovojanti komisija žada paskelbti dar ne vieną buvusį sovietų saugumo bendradarbį

Liustracijos komisija dar du asmenis pripažino bendradarbiavus su KGB. Jų pavardės bus paskelbtos „Valstybės žiniose“, jeigu jie per artimiausias dvi savaites nesikreips į teismą.

Dalios Kuodytės vadovaujama Liustracijos komisija vos per pusmetį nuo darbo pradžios jau daugiau kaip dvi dešimtis Lietuvos piliečių pripažino bendradarbiavus su sovietiniu saugumu ir nuslėpus šiuos faktus, kai 1999-2000 metais buvo vykdomas tokių asmenų prisipažinimo procesas.

Interviu „Kauno dienai“ D.Kuodytė tvirtino nežinanti ir nesuprantanti, kodėl ankstesnė komisija dirbo taip vangiai.

Netraukia dokumentų iš stalčių

– Daugiau kaip penkerius metus dirbusi Vytauto Damulio vadovaujama Liustracijos komisija vos du asmenis pripažino bendradarbiavus su KGB, tuo tarpu per Jūsų vadovavimo pusmetį tokių atsirado dešimtkart daugiau. Kodėl?

– Tikrai nežinau. Nelabai įsivaizduoju, kodėl tiek mažai nuveikta buvusios komisijos. Galiu pasakyti, kad dabartinė Liustracijos komisija tikrai daug dirba.

– Tai gal anai komisijai kas nors trukdė dirbti?

– Kaip sakoma, blogam šokėjui, žinot, kas trukdo… Nežinau, kas ten galėjo trukdyti. Juk matot, kad dabartinei komisijai dirbti niekas netrukdo ir ji tikrai intensyviai dirba. Reikėtų buvusio pirmininko klausti, kodėl buvo toks vangumas ir darbų užstrigimas.

– Galbūt jis tiesiog kažko bijojo?

– Galbūt. Nežinau.

– O Jūs nieko nebijote?

– Bijau, ypač erkių…(juokiasi).

– Kai kam gali kilti įtarimas, kad iš stalčių pradedat traukti kažkodėl iki šiol slėptus dokumentus, kurie galbūt svariau įrodo žmonių bendradarbiavimo su KGB faktus.

– Tikrai taip nėra. Atidžiai analizuojami ir vertinami dokumentai, kurie ir iki šiol galėjo būti pasiekiami. Tiesiog buvusiai komisijai, matyt, trūko noro dirbti ir daryti tai, kas jai priklauso.

Sprendimus apskundė šeši

– Kiek jūs bylų peržiūrėjote ir kiek žmonių pripažinote bendradarbiavus su KGB, bet tai nuslėpus?

– Peržiūrėta per penkias dešimtis bylų. Jas komisijos posėdžiams rengia speciali ekspertų grupė. Komisija pripažino, kad 24 atvejais asmenys nuslėpė faktus apie buvusį bendradarbiavimą su sovietų saugumo struktūromis.

– Tačiau jūsų komisijos sprendimus galima skųsti teismui. Kiek žmonių pasinaudojo tokia teise?

– Tai buvo šešiais atvejais. Vienoje byloje jau laimėjome pirmosios instancijos teisme. Jis pripažino, kad komisija buvo teisi, nustatydama ir paskelbdama, jog Vytautas Girdzijauskas talkininkavo KGB. Tiesa, jis šį sprendimą apskundė aukštesnės instancijos teismui. Kitais penkiais atvejais procesas žemiausios instancijos teisme vis dar tęsiasi. Kaip tik dabar teismai grįžta iš atostogų, tad procesai bus vykdomi toliau.

– Kodėl iš naujo nesiėmėte vadinamosios „Šatrijos“ bylos, kur bendradarbiavimu su KGB kaltinama buvusi pirmoji premjerė, dabartinė žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė?

– Aš nežinau, kokiu būdu komisija gali priimti kokius nors sprendimus dėl šios bylos. Liustracijos komisija nėra įgaliota skelbti jokių dokumentų. Be to, kalbėjimas apie šią bylą yra pavėluotas ir politizuotas.

Prisipažinimo terminą pratęs

– Ar gali būti, kad netrukus Lietuvoje jau šimtais skaičiuosime savo praeitį nuslėpusius ir dabar paviešintus buvusius KGB bendradarbius?

– Vargu. Šį rudenį Seime turėtų būti svarstomos ir priimtos įstatymo pataisos, kurios nustatys naują terminą prisipažinti buvusiems sovietų saugumo bendradarbiams. Numatoma, kad tam bus skirti vieneri metai. Primenu, kad prisipažinusiųjų duomenys yra įslaptinami, jeigu jie nedirba darbo, kurį buvusiems KGB darbuotojams draudžiama dirbti pagal mūsų įstatymus. Priverstine tvarka viešinami tie, kurie neprisipažino apie bendradarbiavimą, ir Liustracijos komisija surenka pakankamai medžiagos apie juos.

Pakeitus įstatymus, bus performuota ir pati Liustracijos komisija. Jai tada vienerius metus teks priiminėti buvusių KGB bendradarbių prisipažinimus.

Tikiuosi, kad įstatymo pataisos bus priimtos anksčiau, nei dabartinė komisija paskelbs šimtą ar daugiau neprisipažinusiųjų KGB bendradarbių. Tačiau drąsiai galime sakyti, kad dešimtimis juos tikrai galėsime skaičiuoti. Nuslėpusių bendradarbiavimą asmenų pavardžių, atrodo, tikrai dar bus.

Paskelbta dar viena pavardė

Praėjusią savaitę „Valstybės žiniose“ paskelbta, kad vilnietis 46-erių Rimantas Petkus bendradarbiavo su buvusios Sovietų Sąjungos specialiosiomis tarnybomis. Ypatingajame archyve yra buvusio KGB darbuotojo užrašai, kad R.Petkus turėjo slapyvardį „Viktoras Katkus“.

R.Petkus informaciją slaptosioms tarnyboms teikdavo raštu, dažniausiai informuodavo apie lietuvių emigrantus, atvykstančius į gimtinę. Bendradarbiavimo metais R.Petkus dirbo sovietų Lietuvos statistikos valdybos skaičiavimo centre, Žemės ūkio instituto skaičiavimo centre.

Šiuo metu uždarojoje akcinėje bendrovėje bankinės technologijos audito skyriaus vadovu dirbantis R.Petkus per Liustracijos įstatymo numatytą terminą neprisipažino. Į teismą, kad būtų paneigta Liustracijos komisijos išvada – nesikreipė.

R.Petkus sako to meto nenorintis prisiminti – tokia buvusi santvarka, o, giliau pasikapsčius, galima rasti ir dabartinių aukštų pareigūnų, bendradarbiavusių su KGB.

Bylinėjasi ryšių sistemos darbuotojas

Liustracijos komisija bylinėjasi su keliais asmenimis, pripažintais bendradarbiavus su KGB. Naujausias bylinėjimosi pavyzdys – nesutikdamas su komisijos nutarimu į teismą kreipėsi ryšių sistemoje dirbantis palangiškis Vaclovas Vytartas.

Liustracijos komisija yra pripažinusi, kad V.Vytartas 1982-1990 metais bendradarbiavo su KGB. Ypatingajame archyve yra išlikę duomenys, kada KGB Klaipėdos skyriaus darbuotojas užverbavo V.Vytartą.

Esama duomenų, kad V.Vytartui 1982 metais buvo pasiūlyta eiti Palangos ryšių skyriaus Linijų techninio cecho viršininko pareigas. Tačiau prieš tai KGB darbuotojas įspėjo, kad norinčiam eiti šias pareigas V.Vytartui retkarčiais reikės susitikti su KGB atstovais.

Kaip teigiama, V.Vytartas sutikęs su tokiomis sąlygomis ir keletą kartų buvo susitikęs su KGB darbuotojais Palangos skyriuje. Paskutinis kontaktas su KGB darbuotoju buvęs 1990 metais.

48-erių V.Vytartas pagal Liustracijos įstatymo numatytą terminą Valstybės saugumo departamente neužsiregistravo, o gavęs pranešimą apie bendradarbiavimo faktą apskundė teismui.

V.Vytartas šiuo metu dirba „Lietuvos telekomo“ Klaipėdos regiono techninio skyriaus vadovu. Jei teismas pripažins, kad V.Vytartas bendradarbiavo su KGB, jam gali būti uždrausta dirbti ryšių sistemoje.

Stasys Gudavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.