Žemės ūkio ministrei Kazimierai Prunskienei adresuoto siuntinio paviešinimo aplinkybes svarstęs Seimo Užsienio reikalų komitetas paragino Užsienio reikalų ministeriją sudaryti specialią komisiją, kuri išsiaiškintų šią vasarą įsiplieskusio skandalo aplinkybes ir pareikalautų pareigūnų atsakomybės.
„Tokia tvarka yra visiškai nesuprantama. Jeigu oficialus mūsų valstybės diplomatas priima nežinia iš kur ir nežinia kieno siuntą ir ji paskui patenka į viešumą, tie žmonės, kurie taip daro, turi būti atitinkamai įvertinti ir nubausti. Tai turėtų būti pamoka ateičiai, nes diplomatai turi atlikti savo darbą, ir diplomatinis paštas turi funkcionuoti kaip diplomatinis paštas, o ne kaip kažkokia UAB”, – sakė žurnalistams po pirmadienį įvykusio posėdžio Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas.
Pasak jo, Seimo Užsienio reikalų komitetas yra nusiteikęs labai rimtai, ir šito reikalo nepaliks, kadangi dėl to kenčia mūsų visų prestižas ir valstybė.
„Mes to reikalo nepaliksime, nes tas, kuris sukūrė tokią situaciją, turi būti nubaustas, kad ateityje tokių dalykų nebūtų ir kad diplomatinis paštas funkcionuotų pagal taisykles ir nebūtų paverčiamas privačiu kanalu”, – pabrėžė J. Karosas.
Pasak jo, pirmadienį į Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdį, kuriame buvo svarstomas siuntinio paviešinimas, atvyko nekompetentingi šiuo klausimu URM pareigūnai.
„Buvo parodyta nepagarba komitetui”, – sakė J. Karosas. Jo nuomone, į posėdį turėjo atvykti URM sekretorius ar užsienio reikalų ministras.
J. Karoso teigimu, kai URM atliks savo tyrimą šiuo klausimu, Seimo Užsienio reikalų komitetas vėl kvies į savo posėdį URM atstovus.
ELTA primena, kad rugpjūčio 1 d. Užsienio reikalų ministerija savo pranešime pažymėjo, kad šis skandalas atskleidė kelis URM darbo bei valstybinės tvarkos trūkumus, dėl kurių žemės ūkio ministrė K. Prunskienė pateko į keblią padėtį ir dėl kurių ministerija apgailestauja.
Iki šiol nebuvo reglamentuota tvarka dėl siuntinių perdavimo ne diplomatiniu paštu. Šis atvejis esą turės būti paskutinis, kai diplomatinė atstovybė priima privatų siuntinį, nes užsienio reikalų ministras Antanas Valionis nurodė sugriežtinti diplomatiniu transportu gabenamo pašto tvarką.
URM apgailestavo, kad gera valia priimtas siuntinys buvo prieš ministrės valią paviešintas ir sukėlė tiek nereikalingų diskusijų. Be to, URM apgailestavo, kad iki šiol nėra reglamentuota tvarka dėl kitų valstybių apdovanojimų, skirtų oficialiems asmenims, priėmimo. Pasaulyje esą egzistuoja praktika, jog priimdamas kitos valstybės apdovanojimą pareigūnas konsultuojasi ne tik su tiesioginiais vadovais, bet ir diplomatine žinyba. URM įsipareigojo parengti tokio teisės akto projektą.
URM taip pat pakartojo, kad jos atstovai neatidarinėjo niekada neuždaryto K. Prunskienės siuntinio ir neorganizavo siuntinio paviešinimo.
Rugpjūčio 2 d. žemės ūkio ministrė K. Prunskienė pareiškė, kad Užsienio reikalų ministerijos išreikšto apgailestavimo dėl jai adresuoto siuntinio paviešinimo nelaiko jos atsiprašymu.
Žurnalistams K. Prunskienė sakė nemananti, kad ji patekusi į keblią padėtį. „Kebli padėtis yra tų, kurie įsibrovė į svetimą siuntinį, skaitė kitam adresuotą laišką”, – sakė ji.
Toks paviešinimas, pasak jos, peržengia teisės ir etikos ribas. K. Prunskienės nuomone, būtina išsiaiškinti, kas ir kodėl Užsienio reikalų ministerijoje peržengė šias ribas.
2005-08-29 12:30