Irako komitetas pasirašė Konstitucijos projektą, parlamentas pradėjo svarstymą

Irako konstitucijos komitetas sekmadienį pasirašė naujos Konstitucijos projektą. Nors debatai dėl pagrindinio šalies įstatymo truko ilgai, visoms Irako politinėms grupuotėms vieningo susitarimo dėl projekto pasiekti nepavyko.

Dauguma komiteto narių palaikė Konstitucijos projektą. Visgi sunitų mažuma nepritaria kai kuriems pagrindiniams dokumento punktams, pavyzdžiui, federalinės valstybės santvarkai.

Dokumento projektas buvo pasirašytas praėjus dviems savaitėms po rugpjūčio 15-osios, kai buvo nustatytas pirmasis Konstitucijos patvirtinimo terminas.

Konstituciją sekmadienį pradėjo svarstyti Irako parlamentas.

Sunitų atstovai prognozuoja, kad Irako piliečiai atmes Konstituciją per, kaip tikimasi, rudenį vyksiantį referendumą.

Derybose dėl Konstitucijos projekto Irako vyriausybėje ir parlamente dominuojantys šiitai ir kurdai sunitams padarė tik nedidelių nuolaidų.

Sunitų atstovas Konstituciją rengusiame komitete Huseinas al Faludžis (Hussein al-Falluji), išreiškė viltį, kad per referendumą irakiečiai „pasakys „ne” amerikietiškai konstitucijai”.

Parlamente perskaitytame Konstitucijos tekste buvo padaryti nedideli pakeitimai, kurių reikalavo sunitai. Ši politinė frakcija prarado įtaką žlugus Sadamo Huseino (Saddam Hussein) režimui.

Naujoji Irako Konstitucija turėtų uždrausti „Sadamo Batą ir jos simbolius”. Tekste buvo išbraukta frazė „Bato partija”, nors pirminiame variante ji buvo.

Sunitai reikalavo išbraukti iš Konstitucijos straipsnius, draudžiančius Bato partijos nariams dalyvauti visuomeninėje veikloje. Jie teigia esą ne visi nariai yra susitepę rankas krauju.

Konstitucijos tekste taip pat liko formuluotė, kad Irakas yra „islamo pasaulio dalis, o jo arabai gyventojai yra arabų tautos dalis”. Analitikai pastebi, jog sunitai ir šiitai taip norėjo pabrėžti, kad Irakas kaip valstybė yra arabų pasaulio dalis. Irako šiaurėje gyvenantys kurdai yra musulmonai, bet ne arabai.

Konstitucijos preambulėje aiškiai sakoma, jog Irakas yra federalinė respublika. Šiam punktui sunitai prieštaravo labiausiai, nes jie baiminasi, kad tokia santvarka baigsis valstybės skilimu. Sunitai taip pat yra išreiškę nuogąstavimų, jog valdžioje dominuojantys šiitai ir kurdai pasiglemš naftos išteklių kontrolę šiauriniuose ir pietiniuose Irako regionuose.

Jungtinės Valstijos, norinčioms parodyti, kad Irake demokratija gali būti sėkmingai įgyvendinta, tarpininkavo Irako politinių grupuočių derybose dėl Konstitucijos.

2005-08-28 16:24

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.