Būgštavimai buvo stipresni už vieningos Europos viziją

Referendume didele balsų persvara atmetus ES Konstituciją, olandų džiaugsmas susipynė su nepasitenkinimu

„Esu labai nusivylęs”, – taip Nyderlandų gyventojų pasirinkimą vakar komentavo ministras pirmininkas Janas Peteris Balkenendė. Pirmasis po dviejų šimtų metų Nyderlanduose įvykęs referendumas atskleidė šalies gyventojų nuotaikas.

Prieš Europos Sąjungos (ES) Konstituciją balsavo 61,6 procento olandų. Tai – vos trejetu procentų mažiau, nei buvo tikėtasi pirmadienį. Tuomet tiesioginės aktualijų laidos metu per Nyderlandų nacionalinės televizijos kanalą NED2 iš 17 tūkstančių apklaustųjų ES Konstituciją atmetė 65 procentai žiūrovų.

Nuo mokesčių baimės iki informacijos trūkumo

Birželio 1-ąją referendume dėl ES Konstitucinės sutarties dalyvavo 62,8 procento balsavimo teisę turinčių Nyderlandų gyventojų. Konstituciją atmetė daugiausia roterdamiečių (67,6 procento), šiek tiek mažiau Hagos ir Amsterdamo gyventojų (atitinkamai 58,5 ir 57,7 procento).

Nepaisant amžiaus grupių ir išsilavinimo, biuleteniuose vyravo olandiškas „nee”. Priešiškiausiai buvo nusiteikę asmenys nuo 25 iki 34 metų (68 procentai) ir su žemu išsilavinimu (71,4 procento). Už Konstituciją balsavo dauguma vyresnių nei penkiasdešimt metų olandų (41 procentas) ir įgijusių aukštojo mokslo diplomą (46,9 procento).

„Nu” naujienų portale išvardijamos šešios svarbiausios priežastys, paskatinusios olandus balsuoti prieš ES Konstituciją: Nyderlandai moka per daug mokesčių Europos Sąjungai (62 procentai respondentų); nauja Konstitucija gali apriboti Nyderlandų savivaldą (56 procentai); Nyderlandai praras savo įtaką Europos Sąjungoje (55 procentai); olandai neteks savo identiteto (53 procentai); Nyderlandai taps priklausomi nuo Europos (46 procentai); informacijos apie ES Konstituciją trūkumas (44 procentai).

Žadintuvo skambutis Briuseliui ir Hagai

Socialistų partijos (SP) lyderio ir parlamentaro Jano Marijniseno prognozės pasitvirtino. Jis bene aktyviausiai agitavo olandus pasipriešinti – pasakyti „ne” Briuseliui.

„Nyderlandai neturi tapti supermiesto (Briuselio) provincija”, – rinkimų dieną „Metro” laikraščiui aiškino SP lyderis. „Kiekvienas nori gerų santykių su Europa. Bet visiškas savo balsų atidavimas Briuseliui yra per daug rizikingas lošimas”, – sakė jis.

Pasak J.Marijniseno, skuba balsuojant už ES Konstitucijos ratifikavimą yra dar gerai neapgalvotas žingsnis, kainuojantis daug valdžios ir vietinių gyventojų pastangų.

Trečiadienio vakare, paaiškėjus referendumo rezultatams, socialistų interneto svetainėje pasirodė straipsnis su drąsia antrašte „Masiškas „ne” ES Konstitucijai: žadintuvo skambutis Briuseliui ir Hagai”. Tai sukėlė dar didesnį partijos bendražygių pasitenkinimą. Nuotraukos iš SP vakarėlio „ne” pergalei pažymėti spausdinamos naujienų portale „Nu” šalia rūškano ministro pirmininko J.P.Balkenendės veido.

SP turi daugiau nei 44 tūkstančius narių visoje šalyje. Nuo 2005-ųjų metų pradžios tai – trečioji pagal dydį politinė jėga Nyderlanduose (po Krikščionių demokratų ir Darbo partijų).

„Ne” yra ne

Vieni olandai švenčia, kiti negali nuslėpti savo nepasitenkinimo.

„Aš esu nusivylęs balsavimo rezultatais”, – savo apmaudo neslepia Roterdamo Erasmus universiteto profesorius Rutas Venhovenas. „Balsavau „už”, – prisipažįsta jis.

„Bet kuriuo atveju referendumas yra geras dalykas. Apklausa parodė, kad ši sistema geriau informuoja gyventojus, paskatina politikuoti ir suteikia daugiau laimės, – įsitikinęs profesorius. – Trūkumas tik tas, kad tai gali sulėtinti daugelį procesų. Pavyzdžiui, referendumų sistema yra įprastas reiškinys Šveicarijoje. Tačiau reikėjo daug laiko, kol šveicarų vyrai moterims suteikė rinkimų teisę”.

„Blogai. Aš balsavau „už”, – savo nuomonės neslepia teisme prisiekusi vertėja olandė Arletė Šelenbach-Poletė. – Vien tik žvejų kaimelyje Urk „prieš” ES Konstituciją balsavo 91 procentas gyventojų. Pažiūrėsim, kas dabar bus. Vis tiek Europa turės kažką daryti.

A.Šelenbach-Poletei atrodo, kad žmonės nesuprato, už ką balsavo. Trūko informacijos – Nyderlandų parlamentarai su šalies gyventojais pradėjo diskutuoti per televiziją tik pačiomis paskutinėmis dienomis. Ponia Arletė prisipažino namuose gavusi vieną vienintelę brošiūrą, kurioje aiškinama apie ES Konstitucijos svarbą.

„Juk tai – bazinė Konstitucija, todėl reikia sutarties, – teigia A.Šelenbach-Poletė.- Juk esam dvidešimt penkios šalys kartu – ką darysim? Kaip darysim? Europa yra Europa ir mes turime bendradarbiauti”.

ANP naujienų agentūros duomenimis, vakar vakare Nyderlandų ministras pirmininkas susitiko su Antrųjų rūmų (ol. Tweede Kamer) nariais aptarti referendumo rezultatų dėl ES Konstitucinės sutarties. Manoma, kad jis nepasiūlys parlamentarams pritarti Konstitucijai.

„Ne” yra ne”, – patvirtino užsienio reikalų ministerijos sekretorius Atzas Niklajus.

Milda Palilionytė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.