Poilsiautojai paplūdimyje vadovaujasi ne iškabintomis vėliavomis, o savo nuožiūra. Tai, ką reiškia nuo sezono pradžios pasikeitusios gelbėtojų kabinamų vėliavų spalvos, žino tik vietos gyventojai.
I Melnragės gelbėjimo stoties gelbėtojas Rimantas pasakojo nuo pavasario sulaukiantis poilsiautojų klausimų apie pasikeitusias vėliavų reikšmes.
Pagal Europos Sąjungos standartus jų spalvos ir reikšmės dabar primena šviesoforą: raudona vėliava draudžia maudytis, geltona įspėja apie pavojų, o žalia leidžia mėgautis maudynėmis jūroje. Daugeliui naujasis žymėjimas asocijuojasi su Lietuvos trispalve.
Ir nors paplūdimyje, stende, yra visa informacija apie naujas spalvų reikšmes, žmonės į ją beveik nekreipia dėmesio – jie labiau linkę klausinėti gelbėjimo stoties darbuotojų. Atsargesni net atsiklausia, ar gali tądien maudytis.
Gelbėjimo stotyje dirbanti bendruomenės slaugytoja Irena sako sulaukianti ir smalsių bobučių klausimų, kodėl medicinos punktą žymintis kryžius iš raudono tapo žaliu. Irena paaiškina, kad keitėsi ne tik vėliavų, bet ir kitų ženklų žymėjimai.
Mažiau klausimų kyla vietos gyventojams, kurie sako apie naujas vėliavų sužinoję iš žiniasklaidos ir iki šiol jas prisimenantys.
Vadina savižudžiais
Nors paplūdimių lankytojai ir susipažįsta su vėliavų žymėjimu, tačiau nurodymų nepaiso. Į gelbėjimo stoties darbuotojų pastabas, kad rizikuoja maudydamiesi kabant raudonai vėliavai, jie numoja ranka. Net atšauna, kad per garsiakalbį nuolat kartojama informacija apie pavojų neleidžia ramiai ilsėtis.
Kaip argumentą atvykėliai dažniausiai pateikia atsakymą, kad patys atsako už savo gyvybę. Irena prisiminė vieną poilsiautoją, kuris siūlėsi parašyti popierių, kad mirties atveju pretenzijų niekam neturės. Jaunas vyras tam buvo pasiryžęs vien dėl to, kad norėjo plaukti už plūduro.
Gelbėtojas Rimantas neatsargius poilsiautojus vadina savižudžiais. Net būta atvejų, kad žmonės nelaimės atveju prašė jų negelbėti. „Pamatė jūrą, ir viskas”,- taip apie bet kokį atsargumą pamirštančius poilsiautojus iš svetur atsiliepė gelbėtojas.
Nurodymai reikalingi ne visiems
Paplūdimyje sutikta gargždiškė Salomėja suskaičiavo, kad šią vasarą prie jūros lankosi penktąjį kartą. Tik kartą pastebėjusi iškabintą raudoną vėliavą, kuri ją nustebino. Mat jūra neatrodžiusi pavojinga. Moteris mano, kad nurodymų reikia paisyti, tačiau būtina vadovautis ir savo galva.
„Vakarų ekspreso” paklausta, kokios spalvos vėliava kabo šiuo metu, klaipėdietė Oksana buvo įsitikinusi, kad balta (iš tiesų kabėjo žalia). Jauna moteris sakė esant didelėms bangoms į jūrą nelendanti, tačiau ir nežiūrinti, kokios spalvos būna vėliava.
„Gyventi norisi”, – sakė jauna mama Diana iš Klaipėdos, patikinusi, kad plazdant raudonai vėliavai į jūrą nelipa. Ji tvirtino apie pasikeitusias vėliavų spalvas sužinojo per televiziją ir puikiai žinanti, ką kokia reiškia.
Šeima iš Birštono prie jūros lankėsi pirmąją dieną. Jie sakė, kad būtų gaila neišsimaudyti sukorus tiek kilometrų, net jei jūra ir būtų nerami. Dukra Zita su naujomis vėliavų reikšmėmis susipažino paplūdimio prieigose, bet išpyškinusi, ką kokia vėliava reiškia, vėliau vis tiek minėjo senąsias reikšmes.
Šeimos galva Antanas mano, kad vėliavų nurodymai poilsiautojams nereikalingi. Žmogus pats turėtų suprasti, kada saugu, o kada pavojinga maudytis.
Sandra Lukošiūtė