Šiandien verslo inkubatoriaus vardas nuolat minimas įvairiuose spaudiniuose ir televizijos laidose. Daugeliui nesuprantama, kas iš tikrųjų vyksta, kokia yra tikrovė. Koks likimas laukia šios įstaigos? Kalbiname Alytaus verslo inkubatoriaus direktorę Eglę Žilinskienę, įmonių vadovus, verslininkus.
– Gerbiamoji, trumpai priminkite, kokia yra jūsų įmonės veikla.
– Verslo inkubatorius – tai įstaiga, teikianti viešąsias paslaugas verslui, tokias kaip nemokama verslo informacija, nemokamos verslo konsultacijos, subsidijuojami mokymai. Taip pat teikiame lengvatinės patalpų nuomos paslaugą (3 Lt/kv.m). Verslininkams, kurie žengia pirmuosius žingsnius, rengiame įmonių registracijos dokumentus, verslo planus, vykdome rinkodarai reikalingas apklausas. Teikiame biuro paslaugas žemiausiomis kainomis.
– Esate vienintelė verslo konsultacinė įstaiga mieste, laiminti tiek daug tarptautinių projektų. Kas juos rengia ir kur slypi sėkmės paslaptis?
– Projektus rengiame patys, o „paslaptis” yra puikus kolektyvas, inovatoriškos idėjos ir sugebėjimas jas išdėstyti popieriuje.
– Šiemet vykdote keturis tarptautinius projektus. Gal galite trumpai papasakoti apie juos.
– Šiemet mes dirbame prie keturių tarptautinių projektų – dviejų Leonardo da Vinci ir dviejų PHARE 2002 fondų. Leonardo da Vinci projektus jau įgyvendinome. Vieno projekto metu parengėme mokomąją metodologiją apie praktinio mokymo firmas, skirtas bedarbiams ir persikvalifikuoti norintiems darbuotojams. Vykdydami kitą projektą parengėme pirminės verslo idėjos vertinimo metodologiją. Ji gavo aukščiausią įvertinimo balą, fondo buvome pagirti už gerus rezultatus. Šią metodologiją jau pradeda taikyti inkubatoriai ir mokslo technologijų parkai, ji persiųsta centriniams Vilniaus pramonės, prekybos ir amatų rūmams, Darbo biržai.
Vykdant PHARE 2002 projektus mokymuose dalyvavo ir kvalifikaciją kėlė 97 Alytaus regiono verslininkai, iš visos Alytaus apskrities – 256 verslininkai.
– Kokius tarptautinius projektus planuojate artimiausiu metu?
– Esame pateikę du projektus, tikimės struktūrinių fondų finansavimo. Jei jį laimėtume, gyventojai galėtų gauti nemokamus mokymus. Taip pat ketiname teikti Leonardo da Vinci bandomąjį projektą, kuris Alytaus regione padėtų padidinti verslumą, santykinai sumažinti nedarbą.
– Kalbama, kad inkubatoriai dirba nuostolingai. Ar pernai Alytaus verslo inkubatorius patyrė nuostolių?
– Ne, inkubatorius jau trejus metus dirba pelningai.
– Tačiau anksčiau nuostolių buvo?
– Taip, turėjome 234 tūkst. 200 litų nuostolių, bet gavus pelną jie gerokai sumažėjo.
– Kodėl susidarė šie nuostoliai?
– 1999 m. Verslo inkubatorius pradėjo vykdyti savo veiklą. LR ūkio ministerija skyrė dideles lėšas šiai įstaigai kurti (remontui, įrangai, technikai). Pagal galiojančius tuomečius buhalterinės apskaitos įstatymus buvo apskaičiuotos didelės amortizacinio atskaitymo normos. Dėl to ir susidarė nuostoliai.
– Tuo metu inkubatoriui vadovavo Danutė Remeikienė (Alytaus kolegijos direktoriaus pavaduotoja). Kaip vertinate jos veiklą?
– Inkubatoriaus direktoriaus darbą vertina dalininkai savo susirinkime, o ne aš. Galiu pasakyti tik tiek, kad jos dėka šiandien Alytus turi šią įstaigą. Tik pagalvokite: nei Klaipėda, nei Panevėžys neturi. Reikia suprasti, koks įdirbis turėjo būti. Danutė Remeikienė yra šio inkubatoriaus pradininkė. Manau, verslininkai jai dėkingi už tai.
– Ar Danutė Remeikienė matė, kad kaupiasi tokie nuostoliai, ir ar buvo apie tai informuoti dalininkai?
– Nuo Verslo inkubatoriaus įkūrimo įstaigos buhalterinėje apskaitoje iš Ūkio ministerijos gautos lėšos buvo apskaitomos kaip subsidija, todėl besikaupiantys nuostoliai nebuvo matomi. Man pradėjus dirbti, Ūkio ministerija pareikalavo, kad inkubatorius pakeistų apskaitos politiką ir gautus pinigus apskaičiuotų ne kaip subsidiją, o kaip dalininkų kapitalą. Taip pat gautas nurodymas šią subsidiją perskaičiuoti nuo 1999 metų. Kai tai buvo atlikta, „išlindo” visi nuostoliai. Dalininkai apie tai informuoti iš karto. Tai buvo 2003 metais.
– Ar Verslo inkubatorius pajėgus padengti nuostolį?
– Ne, nes jis per didelis, o mes esame ne pelno įstaiga. Mes siekiame padėti verslininkams ar kitiems žmonėms, norintiems pradėti savo verslą, o ne kuo daugiau uždirbti patys.
2004 metais Verslo inkubatorius 460 Alytaus regiono verslininkų nemokamai atsakė į paklausimus, organizavo 11 nemokamų verslo informacinių renginių, kuriuose dalyvavo 317 verslininkų, suteikė 203 valandų nemokamas konsultacijas 98 verslininkams, vedė subsidijuojamus 350 valandų mokymus, kuriuose sulaukė 75 dalyvių. Mokymams samdomi aukšto lygio dėstytojai, kurių paslaugas patiems verslininkams būtų per brangu pirkti. Darbui su mūsų globojamomis įmonėmis buvo skirta 650,5 val. (verslo informacija, renginiai, konsultacijos, mokymai), tuo pasinaudojo 979 inkubuojamų įmonių darbuotojai. Mes esame vienintelė Alytaus regiono įstaiga, kurios veikla nemokamos arba iš dalies subsidijuojamos paslaugos. Daugelis mūsų rengiamų projektų į tai ir orientuoti. Taigi Verslo inkubatorius uždirba tiek, kad nedirbtų nuostolingai, tačiau praėjusio laikotarpio nuostolių padengti negali.
– Jūsų veikla labai svarbi miestui. Kokią dar naudą Alytui teikia Verslo inkubatorius?
– Pas mus inkubuojamos įmonės. Inkubatoriuje jos būna trejus metus. Kartais išeina anksčiau, nes jų plėtra būna tokia sparti, kad mes neįstengiame pasiūlyti didesnių plotų. Jos išeina, tačiau lieka su mumis – lankosi konsultacijose, dalyvauja mokymuose. Per šešerius Verslo inkubatoriaus gyvavimo metus inkubatorių paliko 22 įmonės, 19 iš jų sėkmingai plėtoja savo verslą.
Palyginkime: savo veiklai 2004 metais Verslo inkubatorius gavo 110 tūkst. litų, o valstybei sumokėta mokesčių 672 tūkst. 299 litai. Tais metais buvo sukurtos 36 darbo vietos (vienai darbo vietai sukurti vidutiniškai išleista 10 tūkst. 750 litų), praktiką atliko 56 studentai. Susipažinęs su šiais skaičiais, kiekvienas skaitytojas gali spręsti, reikalingas Verslo inkubatorius ar ne.
– Ar dalininkai imasi kokių nors priemonių, kad nuostolis būtų likviduotas?
– Esu pateikusi keletą pasiūlymų, dalininkai svarsto ir priims patį tinkamiausią sprendimą.
– Ar inkubatorius gali bankrutuoti?
– Ne, negali, nes mes neturime finansinių skolų, keletą metų iš eilės dirbame pelningai, ir mūsų pajamos nuolat auga. Todėl nors turime didelį nuostolį už nusidėvėjimą, įstaiga tikrai nebankrutuos.
Kad visiems būtų aiškiau, norėčiau paaiškinti: nusidėvėjimo nuostolis yra „popierinis”, matomas tik balanse, o ne veikloje. Inkubatorius daug įrangos įsigyja iš projektinių lėšų ir tai leidžia jam išlikti moderniam.
– Kaip gali pasikeisti padėtis Verslo inkubatoriuje, jei jo kuravimą perims Alytaus miesto savivaldybė?
– Manau, kad veikla taptų veiksmingesnė, nes Alytaus miesto savivaldybė geriau susipažinusi su mūsų regiono verslininkų poreikiais.
– Ar nemanote, kad neigiamos kalbos apie inkubatorius ir verslo informacijos centrus, pasklidusios nuo šių metų kovo mėnesio, turi stiprų politinį atspalvį?
– Aš apie tai negalvojau.
– Ar sutinkate su nuomone, kad daromas spaudimas inkubatoriams ir informacijos centrams siekiant į šias įstaigas kaip dalininkę įvesti darbdavių konfederaciją?
– Priimti ar nepriimti dalininką – esamų dalininkų reikalas. Aš nesu kompetentinga komentuoti ar spręsti šį klausimą.
– Jūs priklausote kokiai nors partijai?
– Ne, nepriklausau. Jūs mane verbuojate?
– Ne, jokiu būdu. Tačiau norėčiau palinkėti sėkmės darbe ir kad Alytaus miesto tarybos nariai bei vadovai labiau palaikytų inkubatorių, juo domėtųsi, padėtų ne tik morališkai, bet ir finansiškai. Ši parama būtų naudojama teikiant paslaugas verslininkams.
* * *
Nusprendėme pasiteirauti pačių verslininkų, ar reikalingas Verslo inkubatorius Alytuje ir kokia jų nuomonė apie šią įstaigą.
J. Laurinaitis (UAB „Volmeta”). Žinoma, reikalinga. Šiuo metu mano vadovaujama įmonė turi inkubuojamos įmonės statusą. Aš esu labai patenkintas inkubatoriaus darbuotojų teikiamomis paslaugomis, jie labai profesionalūs. Jei man reikėtų verslą pradėti nuo pradžių, nedvejodamas vėl ateičiau į inkubatorių.
R. Isaikinas (UAB „Litex”, Alytaus krašto verslininkų asociacijos tarybos narys). Inkubatorius labai reikalingas, nes įmonėms, pradedančioms veiklą, daug paprasčiau dirbti. Inkubatoriuje labai gera atmosfera. Čia visi tokie patys – pradedantieji verslą. Jei kyla kokių problemų, iškart gali gauti patarimą ar konsultaciją. Inkubatoriaus darbuotojai puikiai išmano savo darbą, labai paprasta su jais bendrauti. Turiu didelę patirtį, bet nusprendžiau pradėti savo verslą, todėl suprantu, kaip svarbu gauti naujausią informaciją, ir dalyvauju inkubatoriaus organizuojamuose mokymuose. Galiu užtikrinti, kad mokymai aukšto lygio, naudingi.
K. Vasiliauskienė (personalinė įmonė). Turėjome sunkumų įmonėje, todėl su vyru svarstėme, kur kreiptis pagalbos. Mes kreipėmės į inkubatorių ir likome labai patenkinti. Mus konsultavo direktorė. Ji ne tik davė patarimų, bet ir padėjo viską sutvarkyti. Esame labai dėkingi jai. Manau, kad Verslo inkubatorius būtinas.
J. Katantinavičius (UAB „Almonera”, Vilniaus pramonės, prekybos ir amatų rūmų narys). Kadangi rengiu projektą, lankausi Verslo inkubatoriaus konsultacijose. Man šią įstaigą kaip labai patikimą ir solidžią rekomendavo kiti verslininkai. Aš labai patenkintas. Mane konsultavo inkubatoriaus direktorė. Ji aukštos kvalifikacijos specialistė, disponuoja plačiomis ekonomikos žiniomis. Aš manau, tokie žmonės ir turėtų dirbti tokiose įstaigose. Be abejonės, mano nuomonė tik teigiama. Ir apie direktorę, ir apie inkubatorių.
L. Tamulaitis (UAB „Skirnuva”). Dalyvavau inkubatoriaus mokymuose. Labai patiko. Verslo inkubatoriaus veiklą vertinu teigiamai. Manau, kad Verslo inkubatorius Alytaus regionui reikalingas.
Rūtenis Andrijauskas