Dėvėtų drabužių verslas ritasi žemyn

Po Europos Sąjungos plėtros prekybininkai pajuto stipresnius konkurentų gniaužtus

Prekeiviai dėvėtais drabužiais skaičiuoja vis mažesnį pelną. Bet, Dėvėtos tekstilės prekeivių ir perdirbėjų asociacijos (DTPPA) prezidento Egidijaus Dapšo manymu, pigių prekių parduotuvės neišnyks net Lietuvos ekonomikai pasiekus ES senbuvių lygį. Į šalį kasmet įvežama 31 tūkst. tonų dėvėtos tekstilės už maždaug 54 mln. Lt.

Pasikeitė pirkėjų srautai

Seniausiai Kaune dėvėtais drabužiais prekiaujanti „Dalmeta” mieste neseniai uždarė parduotuvę E.Ožeškienės gatvėje. Kita parduotuvė buvo uždaryta Baltų prospekte. E.Ožeškienės gatvėje „Dalmetos” patalpas užėmė į laikinosios sostinės rinką pradėjusi veržtis Vilniuje registruota bendrovė „Humana”. Ji iki tol Lietuvoje turėjo 22 dėvėtų drabužių parduotuves ir, skirtingai nuo kitų įmonių, dirba labdaros principais.

Mieste pradėta kalbėti, jog „Dalmeta” bankrutuoja, bet, šios įmonės direktoriaus pavaduotojos Aldonos Tubelienės teigimu, atsisakyti kelių parduotuvių nuspręsta dėl sumažėjusio pirkėjų srauto bei per didelių patalpų nuomos įkainių.

„Pirkėjų mažiau, nes daug gyventojų išvyko dirbti į užsienį, – sakė A.Tubelienė. – Po vienerių metų Lietuvos narystės Europos Sąjungoje vis rečiau parduotuvėse sutinkame jaunų žmonių”. Vasarą ji prognozuoja dar mažesnį pirkėjų srautą.

Įžvelgiamos brangimo tendencijos

Kauniečiai pastebi, jog dėvėti drabužiai pabrango. „Prekybos centruose per išpardavimus ir specialias akcijas kai kurių drabužių kainos jau priartėjo prie vadinamųjų „skudurynų” kainų, – sakė E.Ožeškienės gatvėje į „Humanos” parduotuvę užsukusi ponia Živilė. – Nesuprantu, kodėl jie brangsta. Jau beveik nėra skirtumo, kur apsipirkti: prekybos centre ar „skuduryne”. Moteris sakė uždirbanti apie 600 Lt. „Alga nedidelė, todėl dėvėtų drabužių parduotuvės mūsų šeimai – išsigelbėjimas, – aiškino Živilė. – Turiu du vaikus, todėl tik čia jiems dažniausiai randu pigesnių drabužėlių, nes nauji labai brangūs”.

Nedideles pajamas gaunantys gyventojai dėvėtų prekių parduotuvėse randa ir visiškai naujų tekstilės gaminių. Bet minėtose parduotuvėse reikia lankytis nuolat, ypač tada, kai siuntos atkeliauja iš užsienio.

Rinkoje išsilaikyti vis sunkiau

DTPPA prezidentas Egidijus Dapšas įžvelgia dėvėtų drabužių prekybos „nuopuolį”. „Tokia situacija susiklostė, kai Europoje gerokai išaugo dėvėtų drabužių, vadinamųjų „originalų” paklausa, – aiškino E.Dapšas. – Pavyzdžiui, Lenkijoje iki narystės ES buvo uždrausta įvežti nerūšiuotus dėvėtus drabužius, bet dabar tai daryti leidžiama”.

Lietuvos verslininkams dabar vis sunkiau gauti nesurūšiuotų drabužių, todėl konkurencija padidėjo ir vidaus rinkoje. „Lenkijos verslininkai šiek tiek kilstelėjo ir kainas, – sakė E.Dapšas. – Bet, antra vertus, reiklesni pasidarė ir Lietuvos pirkėjai, kurie patys pakėlė kokybės kartelę ir žvalgosi brangesnės prekės”.

Dėvėtus drabužius į Lietuvą importuojančios UAB „Kalnarūtė” vadovas Dainius Leonavičius mano, jog rinką šiek kiek iškreipė ir pigi produkcija iš Kinijos, kurią siūlo įsigyti prekybos centrai. „Dalmetos” direktoriaus pavaduotoja A.Tubelienė taip pat įžvelgia prekybos centrų įtaką. „Prekybos centrų dabar labai daug, o juose pigių prekių pasiūla pastebimai padidėjo, pasidarė įvairesnė, – aiškino A.Tubelienė. – Palyginti su praėjusiais metais, kainų tikrai nekėlėme”. Uždariusi dvi parduotuves „Dalmeta” jų dar turi 18 ne tik Kaune, bet ir Garliavoje, Jonavoje, Elektrėnuose, Kaišiadoryse.

Optimistiškai vertina ateitį

Didžiausio Lietuvoje mažmeninės prekybos tinklo „VP Market” valdybos pirmininkas Ignas Staškevičius patvirtino, jog tekstilės gaminiai nuolat pinga ir vis daugiau sudaroma kontraktų su tokiais tiekėjais, kurie gali tiekti šiuolaikinius gaminius dideliais kiekiais bei mažomis kainomis. „Du kartus per metus tekstilės gaminiams rengiame didžiuosius išpardavimus – iš pradžių nuolaidos siekia iki 25 proc., o paskutinėmis dienomis – 50-75 proc.”, – aiškino I.Staškevičius.

Nepaisant to, kiekvieną savaitę „Kalnarūtėje” surūšiuojama apie 70-80 tonų dėvėtų drabužių bei avalynės. 80 proc. produkcijos įmonė reeksportuoja į Vakarų Afriką, Indiją. DTPPA vadovas E.Dapšas įsitikinęs, jog dėvėtos tekstilės parduotuvės Lietuvoje išliks, net kai šalies ekonomika pasieks ES senbuvių išsivystymo lygį.

„JAV ir Europoje tokios parduotuvės išliko. Visada yra žmonių, kuriems reikia pigesnės, nors ir dėvėtos tekstilės”, – sakė Dėvėtos tekstilės prekeivių ir perdirbėjų asociacijos prezidentas E.Dapšas.

Gediminas Stanišauskas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , .

8 atsiliepimai į "Dėvėtų drabužių verslas ritasi žemyn"

  1. pirkejas

    Humanos yra ir bus. Ju yra netgi Amerikose ir Europose. Vot.

  2. rekalinga

    humanos geras dalykas, ypac kai karnavalas arteja, o pas siuveja arba eile arba labai brangu 🙂

  3. pirkejas

    VISI I HUMANA!!!!! Man babkiu reikia.

  4. pirkejui

    nesupratau, tu pirkejas ar pardavejas?

  5. pirkejas

    O tu pamastyk…

  6. dora

    Karts nuo karto ir as uzsukdavau i „Dalmeta” Ozeskienes g.,ten buvo pati normaliausia devetu drabuziu parduotuve,bent jau man,galima buvo rasti geru firminiu drabuzeliu.O dabar kazkokia „pornografija” ta „Humana”,na nebent kokia mociute sau drabuzeli rastu…

  7. kaip pirksiu...

    na, paziuresim kaip tan Humanoje? 😥

  8. keistute

    o kodel negalime pirkti drabuziu is vitrinu,ten gi graziausi ir sukabunti 🙄 tai kaip ten yra?a? 😕

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.