Rinkėjų medžiotojams ateina sunkios dienos

Dovanų dalybos, koncertai, loterijos, nemokamas piliečių vežiojimas į rinkimus. Tokiais itin paplitusiais rinkėjų viliojimo būdais politikai tikriausiai negalės pasinaudoti jau šį rudenį, kai bus renkamas Seimo narys Kėdainiuose.

Įstatymų pataisos, kurias parengė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), draudžia tokias rinkimų kampanijos formas ir jas prilygina rinkėjų papirkimui. Už šių draudimų pažeidimus numatytos piniginės baudos.

Komisija mano, kad rinkimuose dalyvaujantys kandidatai piliečiams turėtų dalyti ne maišus miltų, saldainius ar muilą, o tik reklamos atributus.

Šios pataisos jau pateiktos specialiai Seimo darbo grupei, tobulinančiai rinkimų kampanijų ir partijų finansavimą reglamentuojančius įstatymus. Tokiai grupei vadovauja pats parlamento pirmininkas Artūras Paulauskas.

Su papirkimo maišais – visi

Praktika rinkėjus agituoti dovanomis, šventėmis, koncertais arba loterijomis pastaraisiais metais vis labiau plito.

Per 2002-aisiais vykusį prezidento rinkimų vajų druskos, saldainių ir degtukų dalybomis ypač pasižymėjo Rolandas Paksas, o 2004 metų Seimo rinkimų kampanijoje rinkėjus taip viliojo visos pagrindinės politinės jėgos.

Antai rinkimus laimėjusi Darbo partija rinkėjus girdė alumi, rengė garsių atlikėjų koncertus, dalijo arbatą, cukrų, medų su partijos atributika, rengė įvairias loterijas.

„Lietuvos ryto” žiniomis, viena pagrindinių arbatos ir medaus Darbo partijai tiekėjų buvo uždaroji akcinė bendrovė „Švenčionių vaistažolės”. Ji susijusi su šios partijos Seimo frakcijos nare Vilma Martinkaitiene. Ši parlamentarė yra ir A.Paulausko vadovaujamos darbo grupės narė.

Socialdemokratų ir socialliberalų rinkimų blokas rinkėjus irgi gundė saldumynais.

Nesnaudė ir dabartinės opozicinės partijos. Pavyzdžiui, liberalcentristas Eligijus Masiulis Klaipėdos rinkėjus viliojo batų šepečiais su savo pavarde, o jo bendražygis Vytautas Grubliauskas – savo paties užaugintomis bulvėmis.

Per ankstesnius rinkimus yra pasižymėję ir kiti politikai.

Antai Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos vadovė Kazimiera Prunskienė pagarsėjo Aukštaitijos gyventojams dalydama senstelėjusius sriubos koncentratus. Naujoji sąjunga per rinkimų vajų žmonėms elektros lemputes bruko net prie bažnyčių šventorių.

Turės tenkintis tik lapeliais

VRK parengtos pataisos skelbia, jog draudžiama rinkimų agitacija, kurioje naudojamas „rinkėjų papirkimas”.

Rinkėjų papirkimu yra laikomas ne tik pinigų mokėjimas už balsą vienos partijos ar kandidato naudai, bet ir kitokios agitacijos formos.

„Įteikiant pinigus, dovanas, išparduodant prekes su nuolaidomis, nemokamai, su didele nuolaida ar kaip labdarą platinant prekes arba darant paslaugas – rinkėjų vežimą balsuoti, koncertus ir kitas, rengiant loterijas ar pažadant nurodytais būdais atsilyginti po rinkimų”, – projekte išvardyti draudžiamų vilionių būdai.

Numatoma, jog kandidatai rinkėjams nemokamai galėtų dalyti tik spausdintą medžiagą, specialiai rinkimų kampanijai pagamintus ženklelius.

Koncertus turi atmiešti kalbos

Šiose pataisose yra ir išlyga. Kandidatai galėtų rengti koncertus tik susitikimuose su rinkėjais ir tik tuo atveju, jei jų trukmė neviršija trečdalio susitikimo laiko.

Tokiu atveju kandidatas, surengęs, pavyzdžiui, dviejų valandų koncertą, prieš jį ar po jo turėtų mažiausiai keturias valandas aiškinti savo programą bei atsakyti į rinkėjų klausimus.

Rėmėsi teismo sprendimu

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, „Lietuvos rytui” aiškinęs šių komisijos siūlymų motyvus, pirmiausia rėmėsi Konstitucinio teismo sprendimu.

Šis teismas yra nustatęs, kad bet kokių dovanų dalijimas rinkėjams yra neleistinas ir netoleruotinas, pažeidžia pagrindinius garbingos konkurencijos bei laisvo rinkėjų apsisprendimo principus.

Konstitucinio teismo sprendimas atsirado po to, kai šį teismą pasiekė dviejų Raseiniuose per praėjusius Seimo rinkimus kovojusių parlamentarų – Gintauto Mikolaičio bei Kęstučio Skamarako byla.

Pralaimėjęs rinkimus varžovui K.Skamarakas, pats rinkėjams dalijęs maišus maisto produktų ir buities prekių, nesėkmingai skundė G.Mikolaitį dėl rinkėjų papirkinėjimo.

Siūloma ir degtinės, ir pinigų

„Galbūt anksčiau, kai politikai dar dalijo dovanas, kurias galima vadinti simbolinėmis, į tai buvo galima žiūrėti teigiamai – kaip į nekaltas kandidatų išmonės varžytuves.

Tačiau dabar akivaizdu, kad visa tai pakrypo netinkama linkme. Atsirado primityvus papirkinėjimas – alus, degtinė, pagaliau – ir pinigai”, – kalbėjo Z.Vaigauskas.

Taip rinkimų kampanijos vis labiau išsigimsta. Kandidatų idėjos, programos nustumiamos į antrą planą.

Išlygos būtų pavojingos

Kol kas dar svarstoma, ar nereikėtų politikams palikti teisės dovanoti rinkėjams paprastus suvenyrus, nustatant maksimalią leistiną tokios dovanos kainą.

Tačiau, Z.Vaigausko teigimu, tokia išlyga irgi būtų pavojinga, nes politikai vis tiek susigalvotų, kaip ją apeiti.

„Lygiai tas pat – dėl piliečių pavėžėjimo į rinkimus. Atrodo, lyg ir nebloga paslauga, tai daro ir VRK.

Tačiau yra buvę daug atvejų, kai kuri nors partija, sužinojusi VRK viešai skelbiamą pavėžėjimo grafiką, atvyksta penkiomis minutėmis anksčiau ir visus susirenka.

Dar atgabena ir alaus statinę”, – kalbėjo komisijos vadovas.

Dėl griežtų bausmių abejoja

Ar nevertėtų pagautiems dalijant dovanas politikams taikyti ne tik administracinę atsakomybę, bet ir griežtesnes sankcijas, kurios numatytos rinkėjų balsų pirkėjams?

Išgirdęs tokį „Lietuvos ryto” klausimą Z.Vaigauskas jau nebuvo toks ryžtingas: „Tai kiekvienu atveju būna labai sunku įrodyti”.

Siūloma ir daugiau apribojimų

Seimo darbo grupei pateiktomis pataisomis numatoma ne tik uždrausti rinkėjų papirkinėjimą dovanomis ar renginiais, bet ir sugriežtinti balsavimo tvarką namuose, sugriežtinti bei sutrumpinti balsavimą paštu.

Be to, išlaidos agitacijai iki oficialios rinkimų kampanijos pradžios kartu su jai skiriamomis išlaidomis neturi viršyti maksimalaus leidžiamo rinkimų agitacijos išlaidų dydžio.

Tiesa, VRK dar neapsisprendė, ar reikėtų riboti išorinę politinę reklamą.

Priklausys nuo Seimo valios

VRK vadovui dėl siūlomų pataisų teko bendrauti su pagrindinių politinių jėgų atstovais. Kol kas visi be jokių išlygų pritaria tokiems draudimams.

„Žinoma, sunku pasakyti, kaip į tai reaguos ne tiktai darbo grupė, bet ir visas Seimas.

Tačiau tokiu atveju norėtųsi, kad šie draudimai jau galiotų per šiemečius rinkimus Kėdainiuose”,- kalbėjo Z.Vaigauskas.

Įpročius būtina pakeisti

Vieni „Lietuvos ryto” kalbinti politikai, esantys Seimo darbo grupėje, pritarė pasiūlymui uždrausti dovanas rinkėjams, kiti dėl to abejojo.

„Per pastaruosius rinkimus atvažiavęs pas rinkėjus išgirsdavau: „O tu mums ką atvežei?”. Atsakydavau: „Nagi, nieko”.

Tada jie imdavo aiškinti, kad prieš tai buvęs kandidatas surengė koncertą, pavaišino alumi, sūriu. Atrodydavau kaip vargšas.

Matyti, kad žmonės prie to greitai priprato ir patys reikalauja dovanų”, – „Lietuvos rytui” sakė Kėdainiuose 2004 metais kandidatavęs socialdemokratas Algimantas Salamakinas.

Politiko tvirtinimu, VRK siūlomiems draudimams po preliminarių svarstymų pritaria ir jo atstovaujama frakcija.

Socialdemokratai mano, kad dovanas rinkėjams reikėtų uždrausti ir ne rinkimų vajaus metu.

Kairiųjų nuomonei pritarė ir Seimo darbo grupės nariai liberalcentristas Jonas Čekuolis bei konservatorius Jurgis Razma.

Anot J.Čekuolio, reikėtų remtis Didžiosios Britanijos praktika, kur politikas per rinkimus negali piliečiui dovanoti net rašiklio.

Rezultatų paveikti negali?

Tuo tarpu Seimo Darbo partijos frakcijai atstovaujantis Andrius Baranauskas dėl tokių draudimų abejoja.

„Jei žmogus tas dovanas dalija už savo, skaidrius pinigus, nieko bloga nematau. Be to, mano nuomone, tos dovanos tikrai negali paveikti rinkimų rezultatų.

Žmonės kandidatus labiau vertina už darbus ir programas, o ne už dovanas”, – samprotavo Seimo narys.
Vytautas Bruveris

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.