Studentai turi deklaruoti užsienyje uždirbtus pinigus

Į Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Švietimo ir konsultavimo skyrių kreipiasi daug studentų, dirbančių (dirbusių) užsienyje, prašydami paaiškinti, kaip apmokestinamos užsienyje uždirbtos pajamos. Atsakome į dažniausiai pasitaikančius klausimus.

Pagal 2003 m. sausio 1 d. įsigaliojusio Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 73-3085, toliau – GPMĮ) nuostatas, nuolatiniai Lietuvos gyventojai pajamų mokestį privalo mokėti nuo visų tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse gautų pajamų. Kokie gyventojai laikomi nuolatiniais Lietuvos gyventojais, paaiškinta GPMĮ 4 straipsnyje.

Nuolatinis Lietuvos gyventojas, 2005 kalendoriniais metais gavęs pajamų (pagal mokesčio mokėjimo tvarką priskiriamų tiek A, tiek B klasės pajamoms), pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, iki 2006 m. gegužės 1 d. pats arba per įgaliotą asmenį privalo pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir joje deklaruoti visas 2005 m. gautas pajamas ir nuo jų apskaičiuotą pajamų mokestį.

Kadangi iš užsienio valstybių gautos pajamos priskiriamos B klasės pajamoms, todėl kalendoriniais metais gavę tokių pajamų nuolatiniai Lietuvos gyventojai (studentai) mokesčių administratoriui privalo pateikti Metinę pajamų mokesčio deklaraciją (neatsižvelgiant į gautų pajamų dydį).

Metinės pajamų mokesčio deklaracijos (FR0462, FR0462S33, FR0462S, FR0462S15, FR0462SO formos) užpildymo ir pateikimo taisyklės patvirtintos VMI prie LR FM viršininko 2003 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr.V-343 (Žin., 2004, Nr.5-107).

– Kokiu pajamų mokesčio tarifu apmokestinamos užsienyje gautos (iš užsienio gautos) Lietuvos gyventojo (studento) pajamos?

– Iš užsienio valstybių gautų pajamų mokesčio tarifai, nustatyti GPMĮ 6 straipsnyje, priklauso nuo gyventojo gautų pajamų rūšies. Pvz., studento iš užsienio vieneto gautos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos (t.y. darbo užmokestis) apmokestinamos 33 proc. pajamų mokesčio tarifu; honoraras (autorinis atlyginimas) – 15 proc. tarifu ir pan.

Įsidėmėtina: gyventojo iš užsienio vienetų gautos stipendijos neapmokestinamos pajamų mokesčiu ir nedeklaruojamos Metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje, jeigu:

– tokias stipendijas gauna studentas ar moksleivis, ir

– stipendijos mokamos iš užsienio vienetų, kurie užsienio valstybėse yra įsteigti kaip pelno nesiekiantys vienetai, lėšų (įskaitant užsienio valstybių vyriausybių lėšas, kuriomis jos finansiškai remia studentus ar moksleivius), ir stipendijų mokėjimas yra numatytas šių vienetų veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose, ir

– stipendijų gavėjas nėra stipendijas mokančių vienetų dalyvis, darbuotojas arba šių vienetų dalyvio arba darbuotojo šeimos narys, ir tokios stipendijos nėra susijusios su stipendijos gavėjo šiems vienetams atliktais arba numatomais atlikti darbais, suteiktomis arba numatomomis suteikti paslaugomis.

Gyventojo iš užsienio vienetų gautos stipendijos, kurios netenkina aukščiau išvardytų sąlygų, ir bet kokios stipendijos, gautos iš tikslinėse teritorijose įregistruotų vienetų, apmokestinamos taikant 33 proc. pajamų mokesčio tarifą ir deklaruojamos Metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje.

– Kada ir kaip panaikinamas nuolatinio Lietuvos gyventojo (studento) pajamų, gautų ir apmokestintų užsienio valstybėje, dvigubas apmokestinimas?

– Studento (nuolatinio Lietuvos gyventojo) pajamų, gautų ir apmokestintų užsienio valstybėje, dvigubas apmokestinimas gali būti panaikinamas tik tuo atveju, jeigu:

– toks nuolatinis Lietuvos gyventojas užsienio valstybėje gavo pajamų, nuo kurių Lietuvoje turi mokėti pajamų mokestį ir nuo kurių toje užsienio valstybėje buvo išskaičiuotas (sumokėtas) pajamų ar jam tapatus mokestis, t.y. tik tokiu atveju atsiranda pajamų dvigubas apmokestinimas (nuo tų pačių pajamų mokestis mokamas ir užsienio valstybėje, ir Lietuvoje); ir

– tokios pajamos gautos toje užsienio valstybėje, su kuria taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis (arba iš Austrijos, Graikijos, Liuksemburgo, Rusijos ar Vengrijos) ir

– gyventojas turi užsienio valstybės mokesčio administratoriaus patvirtintą dokumentą apie užsienio valstybėje gautas pajamas ir nuo jų išskaičiuotą (sumokėtą) pajamų arba jam tapatų mokestį.

Lietuvoje 2005 metais taikomos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartys su:

Airija, Armėnija, Azerbaidžanu, Baltarusija, Belgija, Čekija, Danija, Estija, Gruzija, Italija, Islandija, Ispanija, JAV, Jungtine Karalyste, Kanada, Kazachstanu, Kinija, Kroatija, Latvija, Lenkija, Malta, Moldova, Nyderlandais, Norvegija, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Singapūru, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Šveicarija, Turkija, Ukraina, Uzbekistanu, Vengrija, Vokietija.

– Kokius dokumentus reikia pateikti, kad užsienio valstybėje sumokėtas mokestis būtų atskaitytas?

– Jeigu studentas (nuolatinis Lietuvos gyventojas) 2005 m. užsienio valstybėje gavo pajamų, nuo kurių toje valstybėje buvo išskaičiuotas (sumokėtas) pajamų mokestis, ir toks gyventojas gali ir nori atskaityti toje užsienio valstybėje sumokėtą mokestį nuo Lietuvoje už tą mokestinį laikotarpį mokėtinos pajamų mokesčio sumos, tai jis turi turėti to užsienio valstybės mokesčio administratoriaus patvirtintą dokumentą apie mokestiniu laikotarpiu (2005 m.) toje užsienio valstybėje gautas pajamas ir ten sumokėtą mokestį.

Toks dokumentas turi būti pateikiamas kartu su jo vertimu į lietuvių kalbą, o vertimas patvirtintas vertėjo parašu ir spaudu.

Įsidėmėtina: užsienio valstybės mokesčio administratoriaus patvirtintame dokumente apie toje valstybėje sumokėtą pajamų mokestį turi būti nurodyta:

– pajamas gavusio asmens – studento (nuolatinio Lietuvos gyventojo) vardas, pavardė, asmens kodas,

– gautų pajamų suma,

– nuo tos sumos sumokėto ar išskaičiuoto mokesčio suma,

– sumokėto ar išskaičiuoto mokesčio pavadinimas,

– data arba mokestinis laikotarpis, kuriuo dokumente nurodytos pajamos buvo gautos.

Jeigu studentas, teikdamas metinę pajamų mokesčio deklaraciją, neturi ar prie deklaracijos neprideda užsienio valstybės mokesčio administratoriaus patvirtinimo, tai jis toje užsienio valstybėje nuo joje gautų pajamų išskaičiuoto (sumokėto) mokesčio atskaityti negali.

Toks studentas (nuolatinis Lietuvos gyventojas) gavęs užsienio valstybės mokesčio administratoriaus patvirtinimą vėliau (kai jau bus pateikęs 2005 m. metinę pajamų mokesčio deklaraciją), norėdamas atskaityti toje užsienio valstybėje išskaičiuotą (sumokėtą) mokestį, galės pateikti patikslintą 2005 m. metinę pajamų mokesčio deklaraciją.

– Kokiais dydžiais galima mažinti užsienyje gautų pajamų sumą apskaičiuojant pajamų mokestį?

– Kiekvienas nuolatinis Lietuvos gyventojas (įskaitant studentus), gavęs apmokestinamųjų pajamų, kalendoriniais metais turi teisę į 12 NPD (neapmokestinamųjų pajamų dydžių), bei 12 PNPD (papildomų neapmokestinamųjų dydžių už nepilnamečius vaikus, jeigu tokių yra). 2004 m. pagrindinis metinis NPD buvo 3480 Lt (12 mėn. x 290 Lt).

Todėl jeigu studentas nepasinaudos metiniu NPD ar/ir metiniu PNPD (pvz., jei 2005 m. gaus pajamų iš užsienio ir nedirbs Lietuvoje pagal darbo sutartį, ar dirbs ne visus kalendorinius metus), tai šiais neapmokestinamaisiais dydžiais pasinaudos pateikdamas Metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir susimažins mokėtiną pajamų mokestį, apskaičiuotą nuo užsienyje gautų pajamų.

Be to, studentas (nuolatinis Lietuvos gyventojas) 2005 metų apmokestinamąsias pajamas galės mažinti patirtomis GPMĮ 21 straipsnyje nurodytomis išlaidomis: a) įmokomis už aukštojo mokslo studijas, b) gyvybės draudimo įmokomis, c) įmokomis į pensijų fondus, d) palūkanomis, sumokėtomis už kreditą gyvenamajam būstui statyti arba įsigyti, e) už vieną per trejus metus (2004-2006) įsigytą kompiuterį su programine įranga ir/arba interneto prieigos įvedimą (neviršijant per 3 metus 4000 Lt sumos).

Tačiau bendra čia minėtų išlaidų suma negalės viršyti GPMĮ 21 str. 3 d. nustatyto dydžio, t. y. neturės viršyti 25 proc. mokestinio laikotarpio apmokestinamųjų pajamų sumos, apskaičiuotos iš visų per mokestinį laikotarpį (2005 m.) gautų pajamų atėmus GPMĮ 16 str. 1 d. 1-5 punktuose nurodytas sumas.

– Kada ir kam reikės pateikti užpildytą deklaraciją?

– Pajamų mokestį nuo 2005 metais užsienyje gautų pajamų studentas (nuolatinis Lietuvos gyventojas) privalės deklaruoti ir sumokėti į biudžetą iki Metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo termino pabaigos, t.y. iki 2006 m. gegužės 1 d.

Metinė pajamų mokesčio deklaracija ir jos priedai pateikiami gyvenamosios vietos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teritoriniam skyriui.

– Ar į nuolatinio Lietuvos gyventojo banko sąskaitą Lietuvoje pervedamos sumos iš užsienio valstybės apmokestinamos pajamų mokesčiu ir ar šias sumas privaloma deklaruoti ?

– Vadovaujantis GPMĮ 27 straipsnio nuostatomis, nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kalendoriniais metais gavę B klasės pajamų (pavyzdžiui, pajamų iš užsienio), Metinę pajamų mokesčio deklaraciją privalo pateikti ir mokėtiną pajamų mokestį sumokėti iki gegužės 1 dienos kalendorinių metų, einančių po mokestinio laikotarpio, per kurį pajamos buvo gautos. Taigi:

1. Nuolatiniai Lietuvos gyventojai, užsienio valstybėse gavę pajamų, neatsižvelgiant į tai, ar šias sumas jie išleidžia užsienyje, ar perveda į savo sąskaitą Lietuvoje, ar jas perveda į kito nuolatinio Lietuvos gyventojo sąskaitą, šias sumas privalo deklaruoti Lietuvoje ir nuo jų sumokėti pagal GPMĮ mokėtiną pajamų mokestį.

2. Nuolatinio Lietuvos gyventojo pajamomis taip pat yra laikomos iš užsienio valstybių į jo sąskaitą Lietuvoje pervestos sumos. Tačiau:

– kai vienas iš sutuoktinių dirba užsienio valstybėje ir kitam sutuoktiniui į sąskaitą Lietuvoje perveda savo uždirbtus pinigus, laikoma, kad tokios pervestos sumos yra skirtos šeimos išlaikymui, ir jas gavęs sutuoktinis tokių sumų deklaruoti ir nuo jų mokėti pajamų mokesčio neprivalo;

– kai nuolatiniam Lietuvos gyventojui į sąskaitą Lietuvoje pervedamos sumos iš užsienio valstybių (išskyrus atvejį, kai tokias sumas perveda sutuoktinis) ir sąskaitos savininkas neturi jokių įrodymų, kad pervestos sumos nėra jo pajamos, tokios sumos yra laikomos iš šaltinio užsienio valstybėje gautomis pajamomis, kurios apmokestinamos pagal GPMĮ 6 str. nuostatas. Jeigu gyventojas turi dokumentus, pagal kuriuos galima nustatyti, kad gautos tokios rūšies pajamos, kurioms taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas (pvz., dividendai, palūkanos, honoraras ir t.t.) arba kurios pagal GPMĮ 17 str. 1 dalies nuostatas priskiriamos neapmokestinamosioms pajamoms (pvz., pensijos iš užsienio valstybių fondų, užsienio valstybinių pelno nesiekiančių vienetų išmokėtos stipendijos ir t.t.), tai pervestos sumos atitinkamai apmokestinamos 15 proc. mokesčio tarifu arba atleidžiamos nuo pajamų mokesčio (neapmokestinamos). Kitais atvejais tokioms pajamoms taikomas 33 proc. pajamų mokesčio tarifas.

Jeigu vienas gyventojas iš užsienio valstybės perveda pinigus kitam nuolatiniam Lietuvos gyventojui ir tarp tokių gyventojų yra sudaryta dovanojimo sutartis, tai gyventojo dovanų gautos pajamos apmokestinamos pagal GPMĮ nuostatas. Remiantis GPMĮ 17 str. 1 dalies 19 punktu, dovanojimo būdu gautos pajamos iš sutuoktinio, vaikų (įvaikių) ir tėvų (įtėvių) yra neapmokestinamos pajamų mokesčiu. Nuolatinio Lietuvos gyventojo dovanų, gautų iš kitų gyventojų (ne sutuoktinio, vaikų (įvaikių) ar tėvų (įtėvių)) gauta suma neapmokestinama pajamų mokesčiu tik tuo atveju, jeigu dovanojimo būdu gautų pajamų bendra suma per kalendorinius metus neviršija 24 pagrindinių neapmokestinamųjų pajamų dydžių (pavyzdžiui, 2004 m. neapmokestinama suma sudarė 6960 Lt );

– kai nuolatinis Lietuvos gyventojas į savo sąskaitą gauna pinigus, dėl kurių yra susitarta su pinigų siuntėju, kad tokiomis sumomis gavėjas neturi teisės disponuoti, arba kurių paskirtis yra nurodyta sutartyje (t.y. gyventojui grąžinama skola, arba pinigų gavėjas įgaliotas juo pervesti kitiems asmenims ir pan.) ir mokesčių administratoriui paprašius, pinigų gavėjas gali pateikti dokumentus, įrodančius, kad tokių susitarimų buvo laikomasi, tai tokios pervestos sumos nėra laikomos gyventojo, į kurio sąskaitą pervestos tokios sumos, pajamomis ir pajamų mokesčiu neapmokestinamos.

– Kur kreiptis informacijos?

– Konsultacijos gyventojams dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatų taikymo, Metinės pajamų mokesčio deklaracijos teikimo ir pildymo teikiamos Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Švietimo ir konsultavimo skyriuje – A.Juozapavičiaus pr. 57, Kaune, 232 kab. ir tel. (8-37) 405333, darbo dienomis: I-IV 8-17, V 9-15.45 val.

Be to, gyventojai, gaunantys pajamų užsienyje, daugiau informacijos apie šių pajamų apmokestinimą (neapmokestinimą) gali rasti Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos interneto svetainėje adresu http://www.vmi.lt.

Kristina Laurinavičienė,

Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.