Lietuvos tekstilės instituto darbuotojai nebesitiki sulaukti didelėmis sumomis skaičiuojamų delspinigių
Pastaruoju metu vis dažniau liaupsinama mokslo įstaiga nutyli ją kamuojančias problemas, susijusias su darbuotojams vėlavusiais atlyginimais ir jų pasekmėmis. Instituto vadovai tvirtina baigiantys spręsti delspinigių klausimus. Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnai pripažįsta, kad institutas į jų akiratį buvo pakliuvęs ir anksčiau.
Visų delspinigių nebesitiki
Į „Kauno dienos” redakciją kreipęsis Lietuvos tekstilės instituto darbuotojas (duomenys redakcijai žinomi) skundėsi drauge su keliomis dešimtimis savo kolegų nesulaukiąs, kada bus išmokėti delspinigiai dėl ilgą laikotarpį vėlavusių atlyginimų: „Dirbusieji gamybos srityje gaudavo atlyginimus laiku ir anksčiau, tačiau mes, pagalbiniai darbuotojai, turėdavome laukti, o už tą laukimą iki šiol nesame gavę nė menkiausios kompensacijos, kuri pagal galiojančius įstatymus lyg ir priklausytų”.
Vyriškio teigimu, dalis darbuotojų pastarųjų išmokų nesulaukia jau kone penkti metai. Teisėtų skolų neatgaunantys kauniečiai įsitikinę, kad galimybės atsiimti visą priklausančią sumą jau nebėra, kadangi įstatymai numato tik trejų metų laikotarpio delspinigių išmokėjimą. Jie mano, kad instituto administracija ketina „pratempti” laiką ir sulaukti, kol vadinamasis senaties terminas sueis visoms užsilikusioms skoloms.
„Išeinantiesiems iš darbo būdavo sumokama visa suma kartu su delspinigiais, tačiau pasiliekančiųjų dirbti interesų niekas pernelyg nepaisė”, – dėstė darbuotojas.
Pasak vyriškio, atlyginimų išmokėjimas stabilizavosi visai neseniai. Tuo tarpu iki pastarojo meto algos vėluodavo net apie keturis mėnesius. Paklaustas, kokie buvo pagrindiniai įstaigos vadovybės motyvai dėl susiklosčiusios padėties, pašnekovas teigė, jog dažniausiai būdavo tiesiog atkertama: „Pinigų nėra”.
Demonstruojama tik geroji pusė
„Man neįsivaizduojamas toks absurdas, kai valstybinėje įstaigoje darbuotojai turi laukti atlyginimo tarsi kokios išmaldos, o jei jie įsiskolintų valstybei, tai antstoliai tuoj pat sutvarkytų visus reikalus ir žmogų net į gatvę išmestų, – savo pasipiktinimo neslėpė vyriškis. – Aš irgi jau sulaukiau pranešimų apie skolas, susidariusias dėl nesumokėtų būsto mokesčių ir nežinau kaip jas visas reikės padengti”.
Lietuvos tekstilės instituto darbuotojas tikino ne kartą anonimiškai kreipęsis pagalbos į Valstybinę darbo inspekciją, tačiau iš ten jokio atsako ar reakcijos iki šiol nesulaukė. Paskutinį laišką su prašymu jo darbovietėje atlikti išsamų patikrinimą vyriškis teigė išsiuntęs šių metų gegužę: „Buvome nuvykę netgi asmeniškai prašyti Darbo inspekcijos inspektorių pagalbos ir kalbėjomės su jais apie susidariusią padėtį, tačiau visos pastangos kol kas atrodė beprasmės, nes pareigūnai galėdavo pasiūlyti tik viena – kreiptis į teismą”. Vyriškis sako, jog bandydamas ieškoti teisybės teisme greitai prarastų darbo vietą.
„Skaudu, kai aukštiems valstybės pareigūnams, daugiau nei prieš metus atvykusiems apžiūrėti naujai įrengtų laboratorijų, instituto administracija didžiuodamasi demonstravo naujoves, o apie skolas darbuotojams paprasčiausiai užmiršo. Todėl visi ir mato tik gerąją pusę, blogosios nė nepastebėdami”, – kalbėjo Lietuvos tekstilės instituto darbuotojas.
Inspektoriai žada išsiaiškinti
„Kauno dienai” Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnai pateikė kitokį atsakymą: per artimiausias kelias dienas inspektoriai ketina apsilankyti Lietuvos tekstilės institute ir išsiaiškinti susidariusią situaciją. Be to, Valstybinės darbo inspekcijos Kauno skyriaus vedėjo pavaduotoja Inesa Brundzienė sakė, jog pastaroji įmonė ne kartą buvo patekusi į inspektorių akiratį ir anksčiau.
„Viena iš inspektorių patikino, kad artimiausiu metu, reaguodama į gautą skundą, nuvyks į Lietuvos tekstilės institutą ir patikrins, kaip mokami delspinigiai. Jei ankstesni reikalavimai išmokėti darbuotojams delspinigius vis tik nebuvo vykdomi, įstaiga bus perduota teismui už jų nepaisymą. Tačiau jei darbuotojai dirba toliau, jie turėtų savo rūpesčius nagrinėti su darbdaviu, sudarydami abiejų šalių darbo ginčų komisiją, ir prireikus kreiptis į teismą prašydami, kad neišmokėtos sumos būtų nurašytos iš instituto sąskaitų”, – aiškino problemų sprendimo būdus I.Brundzienė.
Pareigūnė patvirtino, kad delspinigių nesulaukiančių darbuotojų nuogąstavimai dėl prarastų galimybių atsiimti senas skolas visiškai teisingi: „Darbo kodeksas numato, kad delspinigiai darbuotojams gali būti išmokami tik už paskutiniuosius trejus metus, todėl dar ankstesnio laikotarpio skoloms jau lyg ir suėjęs senaties terminas”.
Vadovybė komentuoja nenoriai
Lietuvos tekstilės instituto direktorė Aušra Abraitienė „Kauno dienai” sakė, kad jau seniai buvo imtasi būtinų priemonių delspinigiams išmokėti. Darbuotojų, kuriems dar jie neišmokėti, liko mažuma: „Žurnalistų skambutis mane labai nustebino, kadangi jau kurį laiką stengiamės išmokėti užsilikusius delspinigius ir tai mums sekėsi vykdyti pakankamai gerai. Dar yra likęs mažas likutis, tačiau nesame sulaukę prašymų dėl greitesnio išmokėjimo”.
Vadovė tikino, jog sumos už vėlavusius atlyginimus buvusios labai nedidelės, todėl netrukus jas turėtų gauti ir likusieji darbuotojai: „Iš viso buvome suskaičiavę apie penkiasdešimt tūkstančių litų delspinigių, tačiau beveik visi jau yra išmokėti, o liko kiek daugiau nei keturi tūkstančiai”. Be to, A.Abraitienė patikino, jog išmokėjimai nėra sąmoningai vilkinami ir trejų metų senaties termino nelaukiama.
„Šiemet likutis bus išmokėtas. Nė vienas darbuotojas nėra kreipęsis į mane ar kitus administracijos darbuotojus dėl jam susidariusios skolos, todėl niekad nepagalvodavau, kad tai gali sukelti kažkam tokių didelių rūpesčių, o išeinantiesiems iš darbo mes visuomet suskaičiuodavome ir išmokėdavome ne tik priklausiusį atlyginimą, bet ir užsilikusius delspinigius”, – tikino A.Abraitienė.
Tomas Jarusevičius