Alcheimeris cukrinę laiko šaldytuve

Tiubingene ant pastato, kuriame įsikūrusi princo Karlo studentų valgykla, sienos kabo lentelė. Joje rašoma, kad 1886-1887 metais čia studijavo Aloyzas Alcheimeris (Alois Alzheimer, 1864-1915). 1906 m. pirmą kartą Universiteto psichiatrijos klinikoje Alcheimerio vardu buvo pavadinta ir plačiajai visuomenei pristatyta liga.

Mažiau nei prieš trejus metus K.V. žmonai buvo nustatyta tokia diagnozė: Alcheimeris. Ši liga poras, išgyvenusias santuokoje per 40 metų, priverčia išmokti gyventi kitaip. Medikai skelbia, kad jau dabar per milijoną žmonių serga Alcheimeriu. Prognozuojama, kad 2040 metais šis skaičius pasieks 2,2 milijono.

Pirmieji požymiai – neaiškūs

K.V. pastebėjo, kad keliaujant kartu jo žmona nesuranda autobuse savo vietos ir jos ieško klaidinga kryptimi. K.V. sunerimo. Žmonos tėvas mirė sulaukęs 64 metų, kaip tada sakė – nuo „arterijų užkalkėjimo”.

Sutuoktiniai kreipėsi į neurologą, kuris juos nusiuntė į priėmimą pas psichiatrą ir psichoterapeutą. Jie taip pat buvo nukreipti į atminties sutrikimo centrą.

Gydytojai kalbasi su pacientais ir giminėmis apie aktualiausias problemas, domisi priešistorijomis nevilkėdami balto chalato. Patvirtinus ligą psichiatriškai, pacientai dar patikrinami specialiu testu, kuris padeda išsiaiškinti, ar atminties praradimas trumpalaikis, ar ilgalaikis.

Atsakę į šiuos klausimus, specialistai sprendžia, ką daryti, kad liga toliau nesivystytų. Pavyzdžiui, sergant depresija, gali būti aiškiai išreikštas atminties sutrikimas, kuris atkakliai gydant, visiškai praeina.

Moko artimuosius

Kai 69 metų moteris pareina iš dienos stacionaro į namus, ji žino ne daugiau, ką ji grupėje veikė, valgė, kokie kitų pacientų vardai ir kad jos vyras, kurį ji pažįsta ir žino per 20 metų, taip pat buvo čia. „Šiandien per pietus eisime pasivaikščioti”,- pasakė jis žmonai ir apie tai daugiau neužsiminė. Kadangi jo žmona buvo visiškai praradusi laiko sąvoką, tai po ketvirčio valandos jau buvo pasiruošusi eiti pasivaikščioti.

Socialiniai pedagogai pastebi, kad Alcheimeris, arba demensija, kiekvienam atneša netikrumą. Todėl ligonio artimiesiems yra organizuojami specialūs mokymai, kaip gyventi šalia ligonio ir jam padėti, kaip suprasti jo duodamus ženklus. Tokiuose susitikimuose specialistai ne tik atsako į visus klausimus, susijusius su finansinėmis pagalbomis ir teisinėmis problemomis sergant šia liga. Jie taip pat teikia bendravimo patarimus kasdienai. Tai nėra lengva.

Šioje šeimoje yra trys suaugę sūnūs, bet motina painioja jų vardus. K.V. nesureikšmina, jei keletą kartų per dieną tų pačių daiktų tenka ieškoti kitose vietose. Pavyzdžiui, cukraus – šaldytuve, dešros – ant stalo. Kitose šeimose dėl to tarp šeimos narių kyla rūpesčių. Anot psichologų, tai priklauso nuo žmonių charakterio.

Susitinka Dienos klinikoje

Sergančiųjų Alcheimeriu artimieji kartą per mėnesį susitinka Dienos klinikoje, kur keičiasi nuomonėmis. K.V. savo žmonai, kurią pažįsta jau 50 metų ir kuriai pažadėjo „visada” būti šalia, pagal galimybes stengiasi gyventi taip, kaip visada: keliauja, eina pasivaikščioti ir su kitais kalbasi. Jis nežino, ar jo žmona fantazuoja, pasakodama, ką ji išgyveno per dieną. Todėl jis turi būti atsargus. Vieną kartą jo žmona buvo dingusi ir po dviejų valandų jis ją sutiko degalinėje. Ji neprisiminė, kaip ten atėjo.

K.V. žmona reguliariai mankštinasi ir dainuoja chore. Jos vyras tvirtina, kad ji gali dainuoti liaudies dainas iš atminties. Po sportavimo ir dainavimo ji puikiai jaučiasi ir patiria daug džiaugsmo. Specialistai sako, kad tai yra darbas, teikiantis džiaugsmą. Tokie pacientai gali daryti, ką pajėgia ir nori daryti, bet tai neturi užsitęsti per ilgai ir negali būti jokios prievartos. Susirgę šia liga žmonės yra nervingi.

Duoda darbo

K.V. nuo žmonos ligos pradžios užsiima namų ruoša: verda, skalbia, prižiūri didžiulį sodą. Jis bando kaip galima geriau žmoną įtraukti į tuos darbus. Jis prašo ją paruošti salotas, mat žmona buvo kruopšti namų šeimininkė. Dabar, jei ji plauna praustuvę, ji tai daro ne vieną, o iš eilės tris kartus. Jeigu ji eina parnešti laikraščio iš pašto dėžutės, ji neskuba grįžti į namus, kol nuo kiekvieno laiptelio nesurenka nukritusių medžio lapų. Kadangi vyras su žmona būna visą parą, per daug į tai nekreipia dėmėsio.

Tačiau jau kuris laikas K.V. blogai miega. Jį slegia rūpesčiai. Jis negalvoja apie ateitį – kas bus toliau, nes liga progresuoja.

Vystosi nuo 30 metų

Alcheimeris yra didelė problema todėl, kad liga per vėlai pastebima. Apie 30-uosius gyvenimo metus pasirodo pirmosios permainos smegenyse. Praeina dar keliolika metų, kai staiga prasiveržia ligos simptomai. Tai – sėlinantis vystymasis. Su pirmais ligos požymiais, kol yra nustatoma diagnozė, pacientai gyvena 3-4 metus. Permainos neretai priimamos kaip amžiaus požymiai arba į tai tiesiog nekreipiamas dėmesys.Labai svarbu Alcheimerį nustatyti anksti. Tada progresuojančius ligos požymius galima uždelsti ir kartu išlaikyti elgesio trukdymus. Būtina terapija su teisingai parinktais medikamentais.

Naujoji terapija pristato magneto bangų terapiją, kai stipri magnetinio lauko srovė privalo teigiamai atsiliepti smegenims, kad padidintų hormonų kiekį.

Kodėl yra svarbu anksti nustatyti Alcheimerio ligą? Ankstyva terapija lėtina ligos eigą. Smegenys valdo ir nukreipia kūną, mintis. Esant Alcheimerio ligai iškyla problema, kurią lydi bejėgiškumas.

Janina Bačiliūnaitė-Ostermaier

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.