„Vaistų turistams” – mažesnės baudos

Pamėgusieji rusiškus vaistus galės lengviau atsikvėpti. Dėl vieno valokardino ar korvalolio buteliuko jiems nebegrės kalėjimas.

Asmenys, per valstybės sieną gabenantys nedidelius kiekius medikamentų, turinčių psichotropinių medžiagų, atsipirks įspėjimu ar bauda. Ji negrėstų tik tuo atveju, jei psichotropinius vaistus įsivežantis žmogus turėtų gydytojo receptą. Tačiau medikai teigia negalį išrašyti recepto vaistams, kurie neregistruoti mūsų šalyje.

Buvo teisiami

Rusiški medikamentai, juos išbraukus iš Lietuvoje registruotų vaistų sąrašo, tapo nauja kontrabandos rūšimi. Išguiti iš mūsų šalies rusiški vaistai sugrįžta kontrabandininkų krepšiuose. Tačiau kur kas dažniau – pačių ligonių kišenėje.

Išgirdę, kad kaimyninėje šalyje tokio pat poveikio vaistai kelis kartus pigesni nei Lietuvoje, į Kaliningrado sritį traukia ne vienas pensininkas ar namų šeimininkė.

Taip ligoti žmonės greitai pradėjo tapti ne tik vaistų, bet ir narkotinių medžiagų kontrabandininkais. Už buteliuką valokardino ar korvalolio, kelias tablečių, kuriose yra psichotropinių medžiagų, pakuotes jie sėsdavo į teisiamųjų suolą kaip rimti nusikaltėliai.

Skirs baudas

Kilus triukšmui dėl nusikaltėliais daromų nekaltų žmonių, buvo peržiūrėti įstatymai.

Klaipėdos teritorinės muitinės vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Rasa Rentauskienė sakė, kad gabenant per sieną rusiškus vaistus iki šiol galioję reikalavimai ir tvarka nepasikeitė. Keitėsi tik nuobaudos. Kaip ir iki šiol psichotropinių medžiagų turinčių vaistų per sieną be gydytojo recepto ar jo kopijos įvežti negalima.

Tačiau jei žmogus gabena nedidelį kiekį medikamentų, jam bus taikoma ne baudžiamoji, o administracinė nuobauda. Žmogus gali būti įspėtas arba nubaustas bauda nuo 100 iki 300 litų. Iki šiol už tą patį jam grėsė nelaisvė nuo 3 iki 10 metų. R.Rentauskienė teigė, kad iki šiol daugiausiai problemų kildavo dėl to, kad žmonės nežinodavo, ar medikamentas turi psichotropinių medžiagų, arba neturėdavo receptų.

Psichotropinių medžiagų savo sudėtyje neturinčių medikamentų žmonės gali įsivežti tik savo reikmėms. Kadangi muitinėje nėra nurodyta, kiek konkrečiai vaistų galima įsivežti į Lietuvą, R.Rentauskienė teigė, kad muitininkai tikrindami vadovaujasi protingumo kriterijais.

Jei žmogus vežasi vienos ar dviejų rūšių vaistų po vieną dvi pakuotes, muitinės pareigūnui įtarimų nekils, tačiau kai žmonės vežasi netgi 128 pavadinimų vaistų, kyla įtarimų, ar žmogus gali jų tiek suvartoti.

Maisto papildai vaistams nepriskiriami, tačiau jų taip pat negalima vežti labai dideliais kiekiais. Netgi 10 vienodų maisto papildų pakuočių pareigūnams gali sukelti įtarimų.

Į kelionę – su receptu

Kad žmonėms kiltų mažiau neaiškumų, Muitinės departamentas išleido specialius plakatus, kuriuos jau prieš gerą mėnesį iškabino visuose šalies pasienio postuose. Šie plakatai skirti specialiai „vaistų turistams” – žmonėms, kurių kelionės tikslas vaistai. Plakate dviem kalbomis – lietuvių ir rusų – keliaujantiems žmonėms dėl vaistų pirmiausiai rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Jei vaistai narkotiniai ar psichotropiniai, kartu su jais kelionėje būtina turėti receptą arba jo kopiją. Recepto kopijos tvirtinti nereikia.

Į Lietuvą negalima įvežti daugiau vaistų, nei nurodyta recepte. Muitinei patikrinus galios tik keliaujančio žmogaus vardu išrašytas receptas. Kitam žmogui nupirkti ir parvežti psichotropinių ar narkotinių vaistų jis negali.

Narkotinių vaistų galima įsivežti ne ilgesniam nei 7 dienų laikotarpiui, o psichotropinių – ne daugiau nei mėnesiui.

Narkotiniais vaistais laikomi tie, kurių sudėtyje yra buprenorfino, fentanylio, flunitrazepamo, metadono, morfino, petidino, remifentanylio, tramadolio. Psichotropiniais – savo sudėtyje turintys alprazolamo, bromazepamo, chlordiazepoksido, diazepamo, estazolamo, klonazepamo, didesnės kodeino dozės, lorazepamo, medazepamo, midazolamo, oksazepamo, nitrazepamo, pentazocino, temazepamo, midazolamo, oksazepamo, nitrazepamo, pentazocino, temazepamo, tetrazepamo, triazolamo, zolpidemo, fenobarbitalio.

Būtent pastarosios medžiagos yra taip lietuvių mėgstamuose korvalolyje ir valokardine.

Gydytojai rašyti negali

Nustatyta tvarka, kad į Lietuvą galima įvežti psichotropinių vaistų, jei tik žmogus turi receptą, šiek tiek glumina uostamiesčio medikus. Pasak Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiosios gydytojos Loretos Jankauskienės, gydytojai pacientams negali išrašyti net paprasto recepto vaistui, kuris nėra registruotas mūsų šalyje. Kitu atveju nusikaltėliais taptų ir medikai. Todėl su receptu Rusijoje žmonės gali įsigyti nebent tokių pat kaip ir Lietuvoje vaistų, tik gerokai pigiau.

Šiuo metu mūsų šalyje įregistruota apie 40 pavadinimų rusiškų medikamentų, iš kurių didžioji dalis – vitaminai. Vienas rimtesnių preparatų yra vakcina nuo erkinio encefalito. Taip pat mūsų šalyje įregistruotos rusiškos citramono ir aktyvuotos anglies tabletės.

Prieš porą mėnesių šalyje įsigaliojo vardinių vaistų išrašymo tvarka. Vaistų, kurie neregistruoti mūsų šalyje, bet yra būtini pacientui, gali paskirti gydantis gydytojas. Jis išrašo receptą ir yra visiškai už tai atsakingas.

Šiuos medikamentus į Lietuvą iš bet kurios pasaulio šalies teisę įvežti turi didmeninės vaistų firmos. Tačiau čia nekalbama apie korvalolį ar valerijoną. Tokie receptai išrašomi gyvybiškai būtiniems vaistams.

Jolanta Juškevičienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.