Patyrusių burlentininkų beprotišku žygiu vadinamas maratonas „Burlentėmis per Baltijos jūrą” gali startuoti jau šiandien. Tačiau iš Šventosios į Gotlando salą Švedijoje plauks ne septyni, kaip buvo planuota, bet tik vienas, savižudžiu jūrininkų vadinamas burlentininkas – Arūnas Rinkevičius.
Sulaukus reikiamo stiprumo vėjo, maratonas iš Šventosios uosto gali startuoti jau šiandien. Tiesa, jo pavadinimas kiek netikslus – jūrą bandys įveikti tik vienas burlentininkas.
Birželio pradžioje Lietuvos burlentininkų asociacija šios sporto šakos mėgėjams, kurie norėtų dalyvauti maratone, išsiuntė kvietimus į atranką.
Tuomet maršrutą Šventoji-Klaipėda-Šventoji įveikė toli gražu ne visi. 200 kilometrų ilgio trasą be sustojimo nuplaukė tik du iš visų dalyvavusių buriuotojų. Vienas jų, kaunietis A. Rinkevičius, buvo pirmas. Jis ir plauks iš Lietuvos į Švedijos salą Gotlandą.
Buriuotojas yra ir vienas šio maratono organizatorių. Jau 15 metų šiuo egzotišku sportu užsiimantis A. Rinkevičius sakė, kad jam tokia idėja kilo dar praėjusių metų rudenį. Iki to laiko jis jau buvo įveikęs ne mažesnį atstumą – maršrutu Šventoji-Nida-Šventoji burlente nuplaukė apie 230 kilometrų.
A. Rinkevičius sako tuomet ir supratęs, kad burlente įveikiama ir Baltija.
Jūra įveikti apie 200 kilometrų kaunietis tikisi per 9-10 valandų. Iš Šventosios į Švediją jis išvyks „Formulės” tipo, didelę burę turinčia burlente. Tik tolėliau nuo kranto buriuotojas perlips ant greitesnės, mažesnę burę turinčios slalomo tipo burlentės. Ją surinks ir į vandenį A. Rinkevičiui išmes kateriu jį lydintys kiti buriuotojai.
Be katerio, maratono dalyvis pasirūpino ir kitomis apsaugos priemonėmis. Jis vilkės specialų hidrokostiumą bei gelbėjimosi liemenę. Taip pat turės radijo stotelę ir portatyvinę navigacijos sistemą.
Pagalbai prisišaukti A. Rinkevičius pasiims ir signalinę raketą. Beje, kuomet buvo planuota plaukti septyniese, kalbėta ir apie palydą sraigtasparniu. Burlentininkas turės geriamojo vandens.
Po birželį vykusių pratybų A. Rinkevičius sakė, kad ne viena valanda, praleista jūroje, pareikalavo ne tik daug ištvermės, bet ir tikslumo. Burlentininkas sakė, jog atviroje jūroje praradus kontrolę gali lūžti ir lenta, ir stiebas. Tokios pasekmės, pasak jo, gali būti tragiškos.
Rugpjūčio pradžioje 41-erių metų amžiaus sulaukęs burlentininkas yra vedęs, turi penkiolikmetę dukrą. A. Rinkevičius sakė siūlęs ir atžalai užsiimti burlenčių sportu, tačiau šiai nepatiko – ji pasirinko nardymą. Su šeima burlentininkas dar vakar atsisveikino Kaune, ir prieš pirmą iki šiol pasaulyje tokią kelionę apsistojo šalia Klaipėdos, Karklėje.
A. Rinkevičių lydėsiančio katerio vairuotojas Robertas Gradauskas pasakojo nuo burlentės atsiliksiąs nedideliu atstumu – per dvi bangas, kad galėtų matyti burlentininką ir esant reikalui jam padėti.
Laivelyje bus ir navigacinė sistema, susisiekimui su A. Rinkevičiumi reikalingas radijo ryšys. Įgula taip pat plukdys visą burlentininko inventorių bei operatorių, vaizdo juostoje įamžinsiantį šį maratoną.
Lietuvą bei pasaulį šiuo žygiu nustebinti nusprendusi Lietuvos burlentininkų asociacija sieks ir pasaulio rekordo. Į Gotlando salą, esančią per 200 kilometrų nuo Klaipėdos, burlente dar niekas nėra nuplaukęs. Tokio atstumo nėra įveikęs nei vienas burlentininkas.
Be to, plaukiant jūra atstumas gali pailgėti keliasdešimčia kilometrų, mat dalį maršruto, priklausomai nuo oro sąlygų, burlentininkas įveiks laviruodamas.
Kelionės tikslas – Gotlando sala – pasirinkta neatsitiktinai. Būtent čia prieš 16 metų Lietuvos Atkuriamojo seimo signatarai pasirašė pirmąjį šalies nepriklausomybės siekius išreiškiantį dokumentą. Švedai ta proga burlente atplaukusį lietuvį pasitiks apsirėdę tautiniais drabužiais, su nacionaliniais patiekalais.
Namo tą pačią naktį arba penktadienio rytą burlentininkas grįš tuo pačiu kateriu, kuris jį lydės į priekį.
Valdas Pryšmantas
„Vakarų ekspresas”