Teisybės paieškos kapinėse

Amžinojo poilsio vietoje Karmėlavoje mirusieji skirstomi į privilegijuotuosius ir nuskriaustuosius

Kapinių prižiūrėtojai teigia, kad Karmėlavoje visi mirusieji laidojami toje pačioje lygaus reljefo teritorijoje, tačiau taip nėra. Vieni priversti savo artimųjų palaikus laidoti stačiame šlaite ir vėliau papildomai išlaidauti kapo tvarkymui, kitiems pasiseka gauti vietą kapui lygioje vietoje.

Įtaria korupciją

Šia situacija paskatino pasidomėti kaunietis Jonas Kubilius. Anot jo, minėtose kapinėse žmonės iki šiol laidojami ant stataus šlaito.

„Ten velionio artimieji vėliau turi betonuoti pamatus, tam išleisdami nemažus pinigus. Žinoma, gudresni, kurie kapų prižiūrėtojams įkiša į saują kelis šimtelius, gali laidoti lygioje vietoje. Nejaugi to nežino miesto valdžia?” – klausia jis.

Komunalinio ūkio skyriaus Naujų objektų statybos poskyrio vedėjas Vytautas Ceringis teigė, kad mirusieji šlaituose jau nebelaidojami. Karmėlavos kapinėse yra apie 27 tūkstančiai kapų.

Direktorius nežino, kas dedasi jo valdose?

Savivaldybės įmonės „Kapinių priežiūra” direktorius Valdemaras Olšauskas taip pat tvirtino, kad šiuo metu Karmėlavos kapinių šlaituose nėra laidojama.

„Dabar suformuoti du paskutiniai kvartalai šiose kapinėse. Jų parengimas buvo pristabdytas dėl gyventojų skundų, esą kapinės per daug priartėjo prie žmonių namų. Dabar problema iš dalies išspręsta, mes nepažeidžiame sanitarinių normų. Todėl kurį laiką teko laidoti šlaite, nes nebuvo kitos išeities”, – sakė jis.

Pasak direktoriaus, naujos kapinės šalia Rokų bus įrengtos po 2-3 metų. „Per tą laiką Karmėlavoje laisvų vietų neliks, todėl teks laidoti bet kur, kur bus vietos. Eigulių kapinėse taip pat laidojama šlaituose”, – teigė V.Olšauskas. Jis teigė, kad šlaituose užkastų karstų lietus neišplaus.

Nuvykus į kapines paaiškėjo, kad daug kas yra ne taip, kaip pasakojo įmonės „Kapinių priežiūra” direktorius. Iš karto matyti, kad laidojama ir kapinių pietiniame šlaite, ir lygioje vietoje, netoli Pelenių kaimo.

Kaip tik šio kaimo gyventojai ir buvo susirūpinę, kad kapinės priartėjo per daug arti jų namų.

Papildomos išlaidos – apie 700 litų

Pirmadienį kapinėse virė darbas. Keliose vietose buvo tvirtinami šlaituose įrengti kapai. Dalia Aksomaitienė sausio mėnesį palaidojo savo tėvą. „Kapinių prižiūrėtoja parodė, kad reikės laidoti čia, šlaite. Nežinau, ar galima laidoti kitoje vietoje, niekas mums apie tai nesakė. Dabar norime kapą sutvirtinti, kad jis nenuslinktų”, – sakė ji.

Moters vyras darbavosi išmuštas prakaito. „Reikėjo iškasti pusės metro gylio duobę, ten pilsime betoną. Ant viršaus darysiu daugiau kaip metro aukščio tvorelę, ją irgi betonuosiu. Pats padarysiu, bus pigiau, nei samdyti darbininkus”, – sakė vyriškis. Jis niekais pavadino teiginius, kad šlaite nebelaidojama. „Praėjusį šeštadienį šlaite buvo palaidoti šeši žmonės”, – rodė jis.

Prižiūrėtoja neleidžia pasirinkti

Čia pat darbavosi du vyrai, kurie rentė konstrukciją kito kapo teritorijos betonavimui. „Darbo netrūksta, kol čia bus laidojama. Už betoninės tvorelės įrengimą prašome 600-700 litų”, – paaiškino darbininkas.

Sutikome ir kapinių prižiūrėtoją Olgą Pismenają, kuri dviem žmonėms rodė, kur bus galima kasti duobę kapui. Vėlgi tai buvo vieta ant šlaito. Pamėginus paklausti, kodėl čia skiriama vieta kapui, ji teigė, kad kitur dabar negalima.

Paklausta, kodėl žmonės statosi betonines tvoreles, ji atšovė, kad tai kiekvieno asmeninis reikalas.

„Statome įtvirtinimą, kad prapliupus lietui karstas nebūtų išplautas”, – visai kitaip paaiškino D.Aksomaitienė.

Dainoras Lukas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.