Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas tvirtina, kad Lietuva yra pajėgi iki 2009 metų grąžinti kompensacijas už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą.
„Problema niekur nebuvo išnykusi, tiesiog kiekvienais metais tvirtindami biudžetą skirdavome tam tikrą pinigų sumą nuosavybės grąžinimo darbams ir taip pat kompensavimui už nuosavybę, – trečiadienį „Žinių radijo” laidoje „Pozicija” kalbėjo A. Paulauskas. – Ypač 2004 metais tikrai buvo įspūdinga suma – 280 mln. litų skirta kompensavimui ir, manau, kad skiriant tokias sumas kiekvienais metais šie įsipareigojimai iki 2009 metų būtų įgyvendinti”.
ELTA primena, jog antradienį Konstitucinis Teismas nutarė, kad dabar nustatyti kompensacijų už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą grąžinimo terminai jau neturėtų būti ilginami. Priešingu atveju gali būti pažeistos asmens nuosavybės teisės ir kiltų rimtų abejonių, ar terminų pailginimas neprieštarauja Konstitucijai.
Pagal kompensacijų už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą dydžio, šaltinių, mokėjimo terminų bei tvarkos, taip pat garantijų ir lengvatų, numatytų piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą už išperkamą žemę, mišką, vandens telkinius valstybė kompensacijas turi išmokėti iki 2009 metų sausio 1 dienos.
Kompensacijas už išperkamus gyvenamuosius namus, jų dalis ir butus valstybė įstatymu įsipareigojusi grąžinti iki 2011 metų.
I grupės neįgaliesiems, asmenims, kuriems reikalingos endoprotezavimo operacijos, 1918-1920 metų nepriklausomybės kovų kariams savanoriams, pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams, politiniams kaliniams, tremtiniams ir Vyčio Kryžiaus ordinu iki 1940 metų birželio 15 dienos apdovanotiems asmenims kompensacijos už išperkamą nekilnojamąjį turtą turi būti išmokėtos iki 2007 metų. Šių asmenų grupių sutuoktiniai, tėvai ar įtėviai taip pat vaikai ar įvaikiai kompensacijas turi atgauti iki 2009 metų.
Pasak A. Paulausko, likusi neišmokėta kompensacijų suma sudaro apie 800-900 mln. litų, kuriems paskirstyti reikės sudaryti grafiką.
„Dabar po Konstitucinio Teismo sprendimo tampa akivaizdu, kad reikės sudaryti grafiką, kaip iki 2009 metų grąžinti žmonėms kompensacijas už turėtą nekilnojamąjį turtą, taip pat kiek reikia skirti dar likusiems darbams užbaigti. Tai sudaro apie 800-900 mln. litų, ir tokią sumą reikės paskirstyti per 4 metus”, – teigė Seimo Pirmininkas.
Anot jo, šalies ekonomika auga ir dažnai net lenkia daromas prognozes. Tokios perspektyvos, Seimo vadovo tvirtinimu, išliks ir ateityje.
„Šiandien valstybės ekonominė būklė nebloga: ekonomika plėtojasi ir dažnai lenkia daromas prognozes. Perspektyvos, kad ekonomika augs, yra ir kitais metais, todėl valstybė šiandien pajėgi įgyvendinti šį įsipareigojimą. Aš įsitikinęs, kad kuo anksčiau tai padarysime, tuo žmonių nuotaika ir pasitikėjimas valstybe bus didesnis”, – sakė A. Paulauskas.
Pagal Konstitucinio Teismo nutarimą, Seimas turės pakeisti ir (ar) papildyti 2003 metų įstatymą taip, kad būtų aišku, kokios kompensacijos dalies ir kada į jas pretenduojantys gyventojai galėtų tikėtis. Pakeitimai turės nedaryti įtakos nuosavybės ar kompensacijų už nuosavybę išmokėjimo procesui.
Taip pat suprasdamas, kad įstatymo pakeitimui ir valstybės finansinių išteklių perskirstymui reikalingas laikas, Konstitucinis Teismas nutarė, kad šis sprendimas bus oficialiai paskelbtas „Valstybės žiniose” šių metų gruodžio 30 dieną. Konstitucinio Teismo nutarimai įsigalioja tik oficialiai paskelbus juos „Valstybės žiniose”.
2005-08-24 09:19