M.Chodorkovskis paduos malonės prašymą

Naftos koncerno „Jukos“ įkūrėjas ir Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis, jausdamas besikeičiančius vėjus Maskvoje, nėra linkęs ramiai kalėjime laukti jam skirtos bausmės pabaigos.

Garsiojo kalinio advokatas Robertas Amsterdamas pareiškė gavęs nurodymą rašyti prašymą dėl paleidimo anksčiau laiko. M.Chodorkovskio teisininkai jau surinko reikalingus dokumentus ir rengiasi kreiptis į Rusijos Čitos miesto teismą.

2005 metais M.Chodorkovskis buvo pripažintas kaltu dėl vengimo mokėti mokesčius ir sukčiavimo stambiu mastu. Šių metų vasario mėnesį jam buvo pateikti nauji kaltinimai, dėl kurių jis buvo vėl perkeltas į Čitos miesto tardymo izoliatorių. 145 puslapių kaltinamajame akte, pateiktame M.Chodorkovskiui ir jo advokatams, teigiama, jog verslininkas kartu su partneriu Platonu Lebedevu nuo 1998 iki 2004 metų pasisavino 350 mln. tonų naftos ir „išplovė“ iš viso maždaug 18 mlrd. eurų.

Žymiausio Rusijos kalinio likimas vėl atsidūrė visuomenės dėmesio centre po to, kai Vladimirą Putiną Rusijos prezidento pareigose pakeitė Dmitrijus Medvedevas. Pastarasis vizito Berlyne metu pareiškė, jog teisminių klausimų sprendimas yra vidinis kiekvienos atskiros valstybės reikalas. D.Medvedevas taip pat atmetė galimybę užsistoti M.Chodorkovskį, motyvuodamas tuo, kad prezidentas negali daryti įtakos teismų veiklai.

Nepaisant to, nuolatinės D.Medvedevo kalbos apie ištikimybę teisinės valstybės principams ir teisminės sistemos nepriklausomumą žadina viltis, jog M.Chodorkovskio byloje ateityje galima laukti naujų posūkių.

„Prezidentas Medvedevas pareiškė norįs Rusijoje nugalėti teisinį nihilizmą“, – pabrėžia R.Amsterdamas, išreikšdamas viltį, jog būtent dabar Rusijos vykdomoji valdžia gali realiai pademonstruoti naują požiūrį į teisę ir teisingumą.

Visgi Rusijos ekspertai yra linkę abejoti, ar naujasis prezidentas yra pakankamai stiprus, kad pasigailėtų vieno didžiausių savo pirmtako V.Putino priešų. Juk M.Chodorkovskio teismo procesas iki šiol vadinamas puikiu „iš viršaus“ valdomos teisingumo sistemos pavyzdžiu. Proceso metu „Jukos“ koncernas buvo visiškai sutriuškintas, suskaidytas ir faktiškai nacionalizuotas.

Neseniai M.Chodorkovskis pareiškė, jog slaptasis „Jukos“ puolimo užsakovas buvęs Igoris Sečinas, buvęs V.Putino administracijos vadovo pavaduotojas, o šiuo metu – vicepremjeras. Dar svarbiau yra tai, kad I.Sečinas šiuo metu užima valstybinio naftos koncerno „Rosneft“ direktorių tarybos pirmininko pareigas. Būtent „Rosneft“ koncernui atiteko didžioji sužlugdyto naftos pramonės giganto dalis.

Prieš keletą dienų Rusijos Dūmos teisės reikalų komiteto pirmininkas Pavelas Krašenikovas pristatė įstatymo pataisos projektą, kuris, jeigu būtų priimtas, galėtų atverti M.Chodorkovskiui kalėjimo vartus. Projekte numatyta, jog kiekviena diena, praleista tardymo izoliatoriuje, būtų prilyginta trims dienoms kalėjimo kameroje. Ši pataisa būtų naudinga 50 tūkst. iš 900 tūkst. Rusijos įkalinimo įstaigose bausmę atliekančių asmenų, tarp jų – ir M.Chodorkovskiui, kurį būtų galima be atskiro specialaus sprendimo paleisti į laisvę jau kitais metais.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.