Išleistuvės – tarsi vestuvės

Nenumaldomai kylančios kainos nenumalšina uostamiesčio abiturientų tėvų siekio savo atžaloms surengti įspūdingą ir prabangų išleistuvių pokylį.

Įsivyravo prabangos kultas

Šimtus kainuojantys šventiniai aprėdai, antra tiek – vaišėmis nuklotas iškilmingo vakaro stalas, pramoginė renginio programa bei padėkos dovanos pedagogams – tai tik dalis finansinių įsipareigojimų, neišvengiamai užgulančių daugelio gimdytojų pečius. Tūlas tokioms išlaidoms taupyti priverstas ištisus metus.

Renginių organizatorių pastebėjimu, bene įsimintiniausias mokyklinis renginys vis labiau apauga prabangą demonstruojančiomis tradicijomis, o saikingas, išties išmoningas abiturientų išleistuves jau galima vadinti retenybe.

Vieša paslaptis, kad neretai ši ypatinga šventė jaunuoliams tampa patogia proga nevaržomai svaigintis ne tik alkoholiu, bet ir kvaišalais.

Uostamiestyje gerai žinomas renginių organizatorius Algirdas Guzauskas apgailestavo, kad kuo toliau, tuo labiau abiturientų išleistuvės virsta kultu, vartotojiško požiūrio iliustracija.

„Nereikėtų šios gražios tradicijos paversti pinigų demonstravimo forma. Dabar man atrodo, kad kai kurių abiturientų išleistuvės tampa didesnės ir prašmatnesnės nei vestuvės. Ar reikia tokių puotų? Ar būtina tokį vakarą demonstruotis, taip sureikšminti drabužius?” – retoriškai klausė abituriento tėvas.

Nori fejerverkų ir limuzinų

Pašnekovo teigimu, šiemet linksmoji dalis su vaišėmis bei renginio programa abituriento gimdytojams kukliausiais skaičiavimais atsieitų apie 300 litų, po kiek mažiau – kitiems pokylyje ketinantiems dalyvauti šeimos nariams.

A.Guzausko pastebėjimu, tarp rusakalbių klaipėdiečių išleistuves įprasta švęsti kiek prašmatniau, tad pakloti už šventinį vakarą dažnam ir 500 litų – ne riba.

Tuziną išleistuvių suorganizavęs klaipėdietis Rolandas Stonys taip pat pripažino, jog prieš keletą metų abiturientai ir jų tėveliai pasitenkindavo kuklesniais renginiais.

„Dabar tarsi norima parungtyniauti su kitais, prašoma ir prašmatnesnio fejerverko, ir įvairių efektų, papildomos programos prie jūros. Įsigali naujas abiturientų paprotys į pokylį atvažiuoti limuzinu”, – pasakojo R.Stonys.

Neatsiejama išleistuvių pokylio tradicija išlieka abiturientų valsas, vidurnaktį giedamas „Ilgiausių metų!” ir patekančios saulės sutiktuvės pajūryje.

Išleistuvių organizatoriaus patirtis byloja, jog šventiniame vakare tėvai ir vaikai pageidauja matyti žinomus muzikantus, kurie įtiktų ir vienai, ir kitai kartai. Tarp populiariausiųjų – grupės „Tabasco” bei „Studija”. R.Stonio duomenimis, standartinė tokio lygio atlikėjų programa – 3 pasirodymai po 45 min. – atsieis ne mažiau kaip 4 tūkst. litų.

„Tik vienose išleistuvėse tėveliai norėjo sutaupyti, tad užsisakė vadinamuosius baro muzikantus. Ir tai labai jautėsi”, – prisiminė R.Stonys.

Baiminasi įkaušusių

Pašnekovas neslėpė, jog organizuoti išleistuvių vakarus – titaniškų pastangų reikalaujantis darbas, juo labiau kad pastaruoju metu į tokį renginį neretai susiburia po penkias ir daugiau abiturientų klasių.

Štai LCC tarptautinio universiteto „Michealsen” centre šiemet išleistuves švęs devynių Vytauto Didžiojo gimnazijos klasių abiturientai, jų šeimų nariai bei pedagogai. Viena vertus, tokia gausybė šventės dalyvių padeda sutaupyti kai kurioms paslaugoms, kita vertus – nelieka jaukumo, kameriškumo nuotaikos.

„Tėvai pageidauja, kad renginyje būtų linksma, ne paslaptis – kad nebūtų išgėrusių. Stengiesi išlaikyti moksleivių dėmesį, kad jiems būtų įdomu, bet visos publikos vis tiek nesuvaldysi. Praėjusiais metais teko girdėti, jog iš vienų išleistuvių jaunuolius išvežė visai apdujusius nuo narkotikų”, – pasakojo R.Stonys.

Pašnekovas prisiminė ir karčią asmeninę patirtį, kai abiturientai per išleistuves apkūlė baro administratorių, nes šis neišleido jų į parduotuvę nusipirkti papildomų alkoholio atsargų. Renginio vedėjui teko verstis per galvą, kad numalšintų įsižiebusį konfliktą.

Reikia ir litų, ir proto

A.Guzauskas pripažino, jog nežabotas svaiginimasis verčia nuogąstauti šiandienos jaunuolių tėvus.

„Žinote, kaip sakoma: stalas buvo turtingas, o nuotaikos trūko. Išlaikyti tą nuotaiką reikia ne tik pinigų, bet ir proto. Tokiuose renginiuose gerą nusiteikimą turi kurti ir aplinka, muzika, ir renginio vedėjo išradingumas, režisūriniai sprendimai”, – aiškino pašnekovas, kuris įsitikinęs, jog tokie renginiai turėtų būti patikėti profesionalams.

A.Guzauskui nekyla mintis, kad išleistuvių vakarai turėtų, kaip kadaise, vykti mokyklose. „Ne be reikalo linksmybėms žmonės skyrė atskiras vietas. O mokykloje neįmanoma sukurti tokios atmosferos”, – įsitikinęs A.Guzauskas.

Tačiau pašnekovas apgailestavo, kad uostamiestyje ne itin gausu vietų, kurios tiktų tokio pobūdžio iškilmėms. Renginių organizatorius pasigenda ir bendro šventinio abiturientų renginio miesto mastu, ir paslaugų teikėjų lankstumo, išmoningumo.

„Gyvename prie jūros, marių, gal vertėtų paieškoti sąlyčio taškų? Ar nebūtų smagu, jei išleistuvės vyktų kelte, laive? Gal tokias paslaugas galėtų siūlyti ir laivų savininkai. Matyt, lankstumo, fantazijos vis dar trūksta”, – svarstė A.Guzauskas.

Išleistuvių švęsti – į Nidą

Bene pirmieji iš uostamiesčio abiturientų išleistuves šiemet švęsiantys H.Zudermano vidurinės mokyklos abiturientai šiai svarbiai progai pasirinko netradicinį sprendimą. Kartu su artimaisiais ir mokytojais jaunuoliai šįvakar iškylaus po Kuršių neriją – pakeliui į Nidą apžiūrės sudegusį mišką, stebės kormoranus, sustos prie jūros, ieškos lobio, į bangas mes butelį su laišku.

Kopose simbolinių pagoniškų apeigų metu prašys gamtos jėgų palaiminimo, o atvykę į Nidą mėgausis pramogine kelione laivu bei stebės saulėlydį. Vėliau linksmybės persikels į prieplauką – 70 šventės dalyvių laukia puota su šašlykais, kitomis šventinėmis vaišėmis, siurprizais bei atrakcijomis.

Tėvų komiteto narė ir renginio organizatorė Aušra Feser prisipažino, jog iš pradžių nestandartinei išleistuvių programai moksleivių tėvai priešinosi, tačiau šią idėją entuziastingai palaikė patys moksleiviai. Pašnekovės įsitikinimu, paskutinis abiturientų pasibuvimas su bendraklasiais, mokytojais turi išlikti kaip ypatingas prisiminimas. Tad svarbiausiais prioritetais tapo ne valgiaraštis ar muzikantai, o įspūdžiai, kuriuos patirs šventės dalyviai.

Pasak A.Feser, pramoginei programai, maistui, dovanoms tėvams pakako susidėti maždaug po 300 litų.

Asmeninių švenčių organizavimu užsiimanti moteris prasitarė panašius renginius ketinanti siūlyti ir kitiems abiturientams.

Užsisakinėti vietų – prieš pusmetį

Viena populiariausių erdvių uostamiestyje išleistuvėms rengti – LCC tarptautinio universiteto „Michealsen” centras, kurio banketinė salė talpina apie 500 žmonių. Priklausomai nuo paslaugų pobūdžio bei dalyvių skaičiaus, šio centro nuomos kaina siekia nuo 2 iki 7 tūkst. litų.

Pozicijų neužleidžia ir „Pajūrio” viešbutis, kuriame pasilinksminti vietos užtektų iki 500 žmonių kompanijai. Salės nuoma, be šventinių patiekalų, čia atsieitų tūkstantį litų.

350 žmonių talpinantis „Klaipėdos” viešbučio restoranas, kuriame vyko ne vienas abiturientų išleistuvių pokylis, šiemet dėmesio dar nesulaukė.

Stropiausieji rūpintis pokylio patalpomis pradėjo prieš gerą pusmetį.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , .

4 atsiliepimai į "Išleistuvės – tarsi vestuvės"

 1. as

  na suleiskit abiturientus svest i laivus tai nelaimes ilgai laukt nereikes. butinai kas nors sumanys nert nuo borto i vandeni, o kadangi isgerusiam ir jura iki keliu tai bijau, kad su galva atsimust i dugna nes gylis tik iki keliu

 2. Būčiau

  abiturientė,ateičiau į išleistuves basa,palaidais plaukais,perkeline suknyte su puokšte dobilų ar vosilkų.Originalu 😛

 3. nebe abiturientas

  😉 man tiesiog labai gaila tu tevu,kurie tikrai negali ir neturi pinigu savo vaiku isleistuvems,toks gyvenimas,daugelis stengiasi ne pagal galimybes.

 4. mina

  Dar geresnis variantas:
  diplomu iteikimas abiturentams-baznycioje!
  O balius uz 170 lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.