Medikamentai nenuslopino žvėriškų instinktų

Kelis mėnesius Švėkšnos psichiatrijos ligoninėje gydytas 50 metų Vytautas V. medicinos komisijai pasirodė sveikas ir nekeliantis pavojaus visuomenei.

Tačiau medikai padarė lemtingą klaidą, už kurią savo gyvybe sumokėjo Trepų kaime (Tauragės r.) gyvenusi 54 metų Irena Reketienė. Užvakar jos kūnas buvo rastas ganykloje. Šalia gulėjo kirvis, kuriuo moteriai galvą suknežino jos brolis Vytautas V.

Tai – ne pirmas buvęs Švėkšnos ligoninės pacientas, kuris išėjęs į laisvę užmušė žmogų. Sutrikusios psichikos vyras vasario mėnesį kirviu užkapojo ūkininką.

Žmogžudys gurkšnojo alų

Moteris pirmadienio rytą nuvyko pas motiną į Paegluonio kaimą pamelžti karvių. Grįžtančiai moteriai kirviu buvo kelis kartus smogta iš už nugaros.

Lavonas buvo rastas maždaug pusšimtis metrų nuo sodybos, kurioje Vytautas V. gyvena su motina Ona Žukiene. Netrukus pareigūnai sulaikė įtariamąjį. Jis sėdėjo sodybos kieme ir gėrė alų. Sulaikomas nesipriešino – tikino nematęs, kas nužudė seserį.

„Jis kalbasi su anuo pasauliu”, – taip pareigūnai apibūdino dviem paroms sulaikyto vyro psichikos būklę.

Nepastebėjo tykančio brolio

Nors žmogžudystės liudytojų nėra, aukos artimieji neabejoja, kad I.Reketienę nužudė jos brolis.

Kraujo klane ant keliuko gulinčią moterį rado jos duktė Rita Reketytė. Nesulaukusi namo grįžtančios motinos, ji nuskubėjo pas močiutę.

„Motina buvo pamelžusi karves ir iš ganyklos važiavo į sodybą. Vytautas turbūt tykojo netoli esančiuose krūmuose – jei motina būtų pamačiusi savo brolį su kirviu rankoje, tikrai būtų pabėgusi”, – įsitikinusi R.Reketytė.

Išgirdusią apie tragediją I.Reketienės motiną 89 metų O.Žukienę ištiko šokas. Lipdama į antrąjį aukštą, ji krito nuo betoninių laiptų ir susižeidė galvą. Moteris gydoma ligoninėje.

Neramiai laukė sugrįžimo

Anksčiau už vagystes kalėjęs Vytautas V. šią vasarą gydėsi Švėkšnos psichiatrijos ligoninėje Šilutės rajone. Šios įstaigos vartai jam atsivėrė liepos 25 dieną.

Jo sugrįžimo giminės ir kaimynai laukė su nerimu – vyras ir anksčiau agresyviai elgėsi.

„Neseniai sutikęs Vytautą paklausiau, kur buvo dingęs. Jis juokaudamas atsakė, kad grįžo iš Palangos. Sakė, kad dabar yra sveikas, galės darbuotis, nebegers.

Tą kartą jis kalbėjo normaliai, bet iš tiesų psichiatrijos ligoninė buvo antrieji jo namai”, – pasakojo vienas kaimo gyventojas.

Prieš daugelį metų išsiskyręs Vytautas V. yra trečios grupės invalidas. Jis kas mėnesį gauna kiek daugiau nei šimto litų invalidumo pašalpą, moka alimentus sūnui.

Elgesys sukėlė įtarimų

Penkis vaikus užauginusi I.Reketienė vienintelė iš giminaičių rūpinosi broliu. Švėkšnos ligoninėje brolį lankiusi moteris sutarė, kad vėliau jis važiuos gyventi į pensioną. Tačiau šioje įstaigoje laisvų vietų neatsirado.

Nužudytosios artimieji mano, jog Vytautas V. seseriai keršijo už tai, kad ši paimdavo motinos pensiją. I.Reketienė pirkdavo maisto motinai ir broliui, kad šis nepragertų pinigų.

„Rugpjūčio 19 dieną Irena paėmė pensiją ir motinai nuvežė 50 litų. Tačiau Vytautas sumušė motiną, atėmė pinigus ir prisigėrė.

Praėjusią savaitę Irena užsiminė, kad brolis keistai elgiasi: pamato ją ir slepiasi. Prisipažino bijanti brolio, bet tikėjosi pabėgti, jei jis užpultų”, – prisiminė nužudytos moters gyvenimo draugas Kazimieras Kinderis.

Vaikydavosi su kirviu po kiemą

Apie agresyvų Vytauto V. elgesį vakar „Lietuvos rytui” pasakojo ir kiti jį pažįstantys žmonės.

„Kai dėdė pasigerdavo, jis niršdavo ant viso pasaulio. Ne kartą mus vaikė po kiemą. Vieną dieną vaikams atnešė saldainių, o vakare į namus įžengė su kirviu”, – prisiminė R.Reketytė.

Nužudytosios marti Alva Reketienė piktinosi, kad visuomenei pavojingi asmenys vaikšto laisvėje: „Vytautas jau seniai grasino, kad išžudys mus. Bet mes gyvename kartu, todėl iki šiol apsigindavome. Tokius asmenis būtina izoliuoti.

Baisu, kad tokie žmogžudžiai yra nepakaltinami – anksčiau ar vėliau Vytautas vėl grįš į kaimą”.

Pareigūnai ignoravo signalus

Žmonės pasakojo, kad Vytautas V. prieš kelerius metus savo motiną buvo užrakinęs senovinėje skrynioje.

Senyva moteris iš jos buvo išlaisvinta po paros. Pareigūnams apie šį įvykį ji nepranešė.

Pareiškimus dėl brolio grasinimų policijai rašydavo I.Reketienė. Tačiau pareigūnai atsakydavo negalintys sulaikyti žmogaus, kol jis nepadarė nusikaltimo.

Atsižvelgia į ligos eigą

Švėkšnos psichiatrijos ligoninės vyriausiasis gydytojas Juozas Vičius vakar nebuvo nusiteikęs kalbėti apie buvusius pacientus, kurie žudo žmones: „Psichiatrija per daug sudėtinga, kad būtų galima pilstyti iš tuščio į kiaurą”.

Kai teismo medicinos ekspertai psichiatrai nusprendžia, kad nusikaltimą padaręs asmuo yra nepakaltinamas arba ribotai pakaltinamas, teismas jam skiria priverstinį gydymą.

Jeigu nepakaltinamam asmeniui skiriamos sustiprinto ir griežto stebėjimo sąlygos, jis gydomas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje. Ši medicinos įstaiga kas pusmetį kreipiasi į teismą, prašydama arba pratęsti gydymą, arba pakeisti jį pagal ligonio sveikatos būklę.

Ambulatorinis gydymas skiriamas tada, kai ligonis visiškai pasveiksta arba pagerėja jo psichikos būklė.

„Žinoma, nepakaltinamas asmuo nebus visą laiką gydomas griežto stebėjimo sąlygomis. Liga turi savo eigą. Į laisvę ligonis paleidžiamas, kai nebėra ligos paūmėjimo”, – aiškino Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktoriaus pavaduotoja Irena Bartkuvienė.

Alkoholikams priverstinį gydymą galima skirti tik tuomet, kai išsivysto psichozė.

„Jeigu nuolat geriantis žmogus nesutinka gydytis, mes esame bejėgiai”, – pripažino Rokiškio medikė.

Suskaldė ūkininkui galvą

Šių metų vasario 6-ąją Šakviečio kaime (Tauragės r.) 26 metų Gražvydas Baublys kirviu užkapojo ūkininką 79 metų Stanislovą Ramanauską. Tuomet kilo įtarimų, kad G.Baublys gali turėti psichikos negalią.

G.Baublys iki šiol laukia teismo medicinos ekspertų išvadų, ar yra veiksnus.

Pas Ramanauskus nakvynės paprašęs vyras rytą su ūkininku kapojo malkas. G.Baublys kirviu kirto šeimininkui į galvą.

Po to merdintį vyrą paslėpė šiene, apiplėšė namus ir pabėgo.

Sulaikytas jis teisėjai aiškino, jog serga šizofrenija. Tačiau dėl psichikos negalios antros grupės invalidumą turintis vyras prieš kelerius metus sugebėjo gauti vairuotojo pažymėjimą.

„Buvo matyti, kad jam trūksta protelio, bet jis mane vežiojo į bažnyčią ir nepadarė nė vienos avarijos”, – vėliau pasakojo Dacijonuose (Tauragės r.) ūkininkaujanti Salomėja Stulginskienė, pas kurią buvo apsistojęs G.Baublys.

Raštelyje – šiurpus planas

Kai G.Baublys 2004 metų pradžioje pateko į Švėkšnos psichiatrijos ligoninę, S.Stulginskienė rūpinosi, kad samdinys vyktų gyventi į Tauragės rajono Adakavo pensioną. Bet ten nebuvo laisvų vietų.

Kartą samdinio kambaryje ūkininkė aptiko raštelį, kuriame buvo aprašyta, kaip reikia nužudyti žmogų.

G.Baublys moteriai paaiškino į lapelius rašantis todėl, kad atsimintų, ką turi padaryti. Išsigandusi S.Stulginskienė raštelį nuvežė į Tauragės policiją, tačiau pareigūnai tik pasišaipė iš moters.

Klaida atvėrė kelią į laisvę

Dėl medikų ir teisėjų abejingumo prieš kelerius metus laisvėje atsidūrė labiausiai šalyje ieškomu nusikaltėliu vadinamas Romas Zamolskis. Jis buvo gydomas Rokiškio sustiprintojo režimo psichiatrijos ligoninėje.

2000 metų sausio 6-ąją tuomet dviejų žmonių nužudymu ir kitais sunkiais nusikaltimais apkaltintas R.Zamolskis buvo perkeltas į Žiegždrių bendrojo režimo psichiatrijos ligoninę.

Tokį sprendimą priėmė Panevėžio apygardos teismas.

Pritaikyti švelnesnį gydymo režimą paranoidine šizofrenija sergančiam R.Zamolskiui rekomendavo nuo 1996-ųjų jį gydę Rokiškio psichiatrai.

Ligoninėje R.Zamolskis elgėsi nepriekaištingai- nė karto nepažeidė režimo, gėrė vaistus, nebuvo agresyvus.

R.Zamolskis Žiegždriuose gydėsi vos ilgiau nei metus.

2001-ųjų sausio 19-osios vakare jis pabėgo.

Vėliau kelis itin žiaurius nusikaltimus įvykdžiusio R.Zamolskio pareigūnai nesurado iki šiol.
Erika Baronaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.