Vilniaus apygardos teismas trečiadienį numato pradėti nagrinėti Darbo partijos baudžiamąją bylą.
Į teisiamųjų suolą sės keturi įtariamieji: Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas, buvęs Darbo partijos atsakingasis sekretorius Vytautas Gapšys, anksčiau Darbo partijos centrinei būstinei vadovavusi Vitalija Vonžutaitė ir Darbo partijos iždininkė Marina Liutkevičienė. Įtarimai pareikšti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui.
Tai pirmas atvejis Lietuvos istorijoje, kai politinė partija įtariama nusikaltimu.
BNS teisme informavo, kad į pirmąjį bylos posėdį liudytojai nekviesti. Didelės apimties byloje pirmiausia ketinama išspręsti proceso dalyvių prašymus, jei tokie bus pateikti, galbūt paskelbti kaltinamąjį aktą.
Į posėdį pakviesti kaltinamieji, jų advokatai, valstybės kaltintojas, Generalinės prokuratūros prokuroras, civilinių ieškovų atstovai. Bylą nagrinės Baudžiamųjų bylų skyriaus trijų teisėjų kolegija.
Darbo partijos bylą, kurią prokurorai tyrė beveik metus, sudaro 155 tomai. Vien kaltinamasis aktas apima 1 tomą.
Darbo partija įtariama neįtraukusi į buhalterinę apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, bei nesumokėjus apie 4 mln. litų mokesčių.
Kėdainių verslininką 47 metų V.Uspaskichą, anksčiau dėl skandalų netekusį ūkio ministro ir Seimo nario postų, Lietuvos teisėsauga įtaria apgaulingų duomenų apie jo vadovautos partijos pajamas ir jų naudojimą pateikimu Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.
Tirdami Darbo partijos finansinę veiklą, prokurorai yra atlikę kratas Darbo partijos būstinėje ir kitur, paėmė kompiuterius, liudytojų parodymus davė būrys Darbo partijos parlamentarų.
Partijos įkūrėjas V.Uspaskichas po ilgo slapstymosi Rusijoje nuo Lietuvos teisingumo į Lietuvą grįžo pernai rudenį. Spalį jam nepavyko laimėti savivaldos rinkimuose, tačiau jis vėl išrinktas Darbo partijos vadovu.
Nuo balandžio 29 dienos V.Uspaskichui nebetaikomas namų areštas – jam skirtas 1,5 mln. litų piniginis užstatas bei dar viena kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.
Kardomąją priemonę teismas sušvelnino atsižvelgęs į tai, kad byla jau baigta tirti ir yra teisme. Be to, turi nuolatinę gyvenamąją vietą, verslą ir mažamečius vaikus.
Jeigu kaltinamasis išvyktų iš Lietuvos be teismo leidimo, ar pažeistų kitas sąlygas, sumokėtas piniginis užstatas atitektų Lietuvos valstybei.
Namų arešto sąlygomis Kėdainių verslininkas gyveno 7 mėnesius. Namų areštas V.Uspaskichui buvo skirtas pernai rugsėjo 27 dieną. Dieną prieš tai jis buvo sulaikytas Vilniaus oro uoste, kai grįžo po ilgo slapstymosi Rusijoje. Pareigūnai sulaikytajam pareiškė pirminius įtarimus.
V.Uspaskichui gresia teisės dirbti tam tikrą darbą atėmimas, piniginė bauda arba laisvės atėmimas iki 4 metų.
Generalinė prokuratūra jau anksčiau areštavo Darbo partijos lėšas, skirtas kaip valstybės dotacijas. Taip nuspręsta siekiant užtikrinti civilinį ieškinį, kuris gali būti pareikštas teisme Darbo partijos byloje dėl galimų nusikaltimų valstybės finansų sistemai.
Teismo posėdis prasidės 9 val.