Seimas neapsisprendžia dėl lenkiškų pavardžių rašymo originalo kalba

Praėjo beveik metai, kai Vyriausybė Seimui pateikė įstatymo pataisas, kurios leistų užsieniečių pavardes dokumentuose rašyti originalo kalba, tačiau parlamentarai iki šiol nerodo noro jį svarstyti.
Pasak „Kauno dienos”, tautos išrinktieji teisinasi, kad šiuo klausimu iki šiol nesutariama, o įstatymo priėmimu suinteresuoti lenkai laido negražias užuominas.

Lenkijos Seimo pirmininko pavaduotojas Jaroslawas Kalinowskis lenkų žiniasklaidai prasitarė, esą mūsų šalies politikai elektros tilto tiesimą bando paspartinti šantažu.

Tiesa, vėliau parlamentaras tikino negalintis nei patvirtinti, nei paneigti, kad toks siūlymas buvo. Tačiau jis pridūrė, kad Lenkija sutiko tiesti elektros tiltą, o dabar laukia atsakomojo Lietuvos žingsnio lenkų mažumos klausimu. Pasak J.Kalinowskio, kalbama, kad būtų užtikrinta, jog lenkų jaunimas galės mokytis gimtąja kalba, vardai ir pavardės lietuviškuose dokumentuose ir gatvių pavadinimai bus rašomi lenkų kalba.

Apie tai paskelbus Lenkijos spaudai, Lietuvos politikai suskubo neigti strateginiams partneriams siūlę tokį sandorį.

Teisės dokumentuose vardus ir pavardes rašyti originalo kalba lenkų tautinė mažuma Lietuvoje siekia jau daugiau nei dešimt metų. Įvairiuose susitikimuose su lenkų atstovais Lietuvos politikai seniai žada, kad į jų siekį bus atsižvelgta, tačiau realių veiksmų imtis neskuba.

Lietuvos lenkų lyderis Valdemaras Tomaševskis tvirtino neturintis supratimo, kodėl teisės akto projektas nė karto nesvarstytas Seime.

Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas sakė, kad svarstyti dokumento parlamentarai nesiėmė, nes vis dar ginčijasi. „Vieni Seimo nariai mano, kad toks dalykas reikalingas, kitiems

atrodo, kad tai kertasi su Konstitucija. Ieškome tarpinio varianto, ir galimas dalykas, kad birželio pabaigoje teiksime”, – tvirtino parlamento vadovas.

Parlamento Teisės departamentas yra atkreipęs dėmesį, kad Konstitucinis Teismas dviejuose nutarimuose yra konstatavęs, jog „lietuvių kalba, kaip valstybinė kalba, yra valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų viešosios raiškos ir bendravimo tarpusavyje bei su visuomenės nariais priemonė”.

Atsižvelgdami į tai Seimo teisininkai pasiūlė dokumentuose nelietuvišką pavardę rašyti lietuviškais rašmenimis pagal tarimą, o šalia, pavyzdžiui, skliausteliuose, originalo kalba.

Parlamentinio Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas Audronius Ažubalis pabrėžė, kad Konstitucinis Teismas, be kita ko, yra pasakęs, jog pasas yra asmens priklausymo valstybei liudijimas, todėl visi jo įrašai daromi oficialios, tai yra, valstybinės kalbos rašmenimis. „Kaip lojalus pilietis, vadovaudamasis įstatymais ir Konstitucija, laikausi tokios nuomonės, kurią dėsto teisininkai”, – sakė parlamentaras.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma .

5 atsiliepimai į "Seimas neapsisprendžia dėl lenkiškų pavardžių rašymo originalo kalba"

 1. Lietuvis

  Ka cia apsisprest geriau rašom orginalo kalba Japoniškas arba Kinietiškas pavardes dabar juk Kiniečių turim Lietuvoj 😀

 2. lietuvis cha cha cha

  tu lietuvi,
  esi toks debilas!

 3. Valdas

  O Lenkijoje kaip rašomos lietuviškos pavardės?

 4. To lietuvis cha cha cha

  Ne didesnis debilas debilas uz tave lenko ispera

 5. gyvenanti tame kraste

  Is kur jus istraukete tuos lenkus Lietuvoje ju nera cia tik zydeliai, baltarusai ir dar visokiu tautybiu hibridai gyvena ir rekia visa gerkle kad jie lenkai o kalbeti nemoka Tarpusavy snekasi „tuteisa” kalba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.