Šlapimo smarvė, šiukšlės, tušti buteliai, aprūdijęs garvežys išdaužytais langais – taip ketvirtadienį, minint 60-ąsias trėmimo į Sibirą metines, atrodė Naujosios Vilnios geležinkelio stotyje esantis memorialas.
Ketvirtadienį minint didžiausios trėmimų operacijos „Vesna” („Pavasaris”) 60-ąsias metines buvo sakomos kalbos, vyko minėjimai, tačiau memorialas Naujojoje Vilnioje buvo pamirštas ir apleistas, rašo „Lietuvos rytas”.
Suniokotas ir pats memorialas – garvežys ir du gyvuliniai vagonai, kuriais į Sibirą buvo vežami tremtiniai. Pasak liudininkų, juose neretai vyksta išgertuvės, vagonus išplėšia chuliganai.
Jis prisimenamas tik prieš birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną. Tuomet memorialas kosmetiškai paremontuojamas, sutvarkoma girtuoklių nuniokota aplinka. Memorialą prižiūri bendrovė „Rasų valda”.
„Nežinojau, kad Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialas yra apleistas. Tikrai kalbėsiu apie tai, kad padėtis pasikeistų į gerąją pusę. Nemanau, kad memorialo priežiūrą reikėtų perduoti kitai įstaigai. Taip jau įprasta, kad paminklais rūpinasi savivaldybės. Tik gaila, kad šiuo atveju tai daroma aplaidžiai. Specialistai kol kas nesvarstė, ar verta atkurti vagonuose buvusią ekspoziciją”, – teigė Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorius Arvydas Anušauskas.
1948-ųjų gegužės 22-osios rytą į įvairias tremties vietas pajudėjo pilni ešelonai žmonių. Tai primena ir Naujosios Vilnios memorialas.
Prie memorialo Naujojoje Vilnioje birželio 14-ąją paminėti Gedulo ir vilties dienos susirenka sostinės vadovai, tremtiniai.
Nuo šios vietos prasideda kasmet į Sibirą vykstančių ekspedicijų dalyvių kelionės.
Prasidėjus trėmimams Naujosios Vilnios geležinkelio stotyje vyrai buvo atskiriami nuo savo šeimų ir skirtingais traukiniais išsiunčiami į ypatingo režimo lagerius planuotai mirčiai. Lageriuose išlikti gyviems pasisekė tik vienetams.