Į knygyną – kaip į biblioteką

Išaugus infliacijai ir visų prekių kainoms remiant neregėto aukščio lubas, į provincijos knygynus užsukantys pirkėjai jas dažniau skaito vietoj, nei nusiperka. Kai kurie šalies knygynai kartais per dieną neparduoda nė vienos knygos.

LŽ paskambino į dešimt atsitiktine tvarka pasirinktų knygynų įvairiuose šalies vietovėse. Paaiškėjo, kad didžiuosiuose miestuose dirbantys knygų pardavėjai, nors ir nedaug, bet jaučia mažėjant apyvartą, o miestelių knygynėliuose tai itin aktualu.

Keičiasi skaitymo įpročiai.
Anykščiuose esančio knygyno darbuotoja LŽ pasakojo, esą laikai, kai žmonės pirkdavo knygas pagal spalvą, dydį ar storį, jau senai baigėsi. „Kai pinigų vos užtenka pragyventi, kad ir kaip norėdami, nusipirkti knygos žmonės neišgali. Todėl vis dažniau į knygyną jie užsuka naujus leidinius tik pavartyti ir kartais tam skiria net kelias valandas“, – dėstė ji.

Dėl to knygų pardavėjai nepyksta, nes kai kurie tokių knygynų lankytojų, susivilioję išties įdomiu knygos turiniu, vis dėlto nors retkarčiais ką nusiperka.

Vertinga dovana

Vieno Panevėžio knygyno darbuotoja LŽ sakė pastebėjusi, kad knygas žmonės dabar dažniau perka ne sau, bet ketindami dovanoti. „Dažniausiai atėję pirkti knygos dovanai pirkėjai jau tiksliai žino, kokios knygos reikia. Būna, kad klausia, kokios dabar populiariausios arba prašo parodyti leidinius, kainuojančius iki tam tikros sumos“, – pasakojo ji.

Knygai kaip dovanai, pirkėjai dažniausiai negaili išleisti iki 100 litų, o pirkdami sau – tik iki 30-ies. Pasak pašnekovės, tampa populiarūs knygynų dovanų čekiai, su kuriais atėjusieji išsirinkti dovanos labai dažnai primoka dalį sumos ir nusiperka išties vertingą knygą.

Paklausios užsilikusios knygos

Nedideliame Jiezno miestelyje knygų prekybos verslu besiverčianti pensininkė su nostalgija prisimena laikus, kai knygų verslas klestėjo.

„Dabar didžiausias pelnas ne iš knygų, bet iš kanceliarinių prekių ir suvenyrų pardavimo. Pasitaiko dienų, kai nenuperkama nė viena knyga. Tiesa, rudenį galima uždirbti iš mokyklinių pratybų sąsiuvinių, tačiau tai labai sezoniška prekė ir gaunamos lėšos nedidelės“, – sakė ji.

Pasak pašnekovės, retas kuris jiezniškis dažnai perka knygas, didžiausi jų pirkėjai – pravažiuojantys žmonės, kurie mažame knygynėlyje randa didžiuosiuose miestuose jau seniai išpirktas, o čia kol kas užsilikusias geras knygas.

Vilioja garsiais vardais ir nuolaidomis

Didžiuosiuose šalies miestuose esantys knygynai, ypač įsikūrę prekybos centruose, pirkėjų dėmesio kol kas nestokoja. „Neturime laiko stebėti jų elgesio knygyne, bet kad ir pavarto, ir paskaito – matome. Žmonės perka tas knygas, kurių jiems tikrai reikia, todėl leidiniams išleidžiamos sumos labai skiriasi. Atėjęs studentas perka jam reikalingą knygą studijoms, tam tikros srities specialistas – darbui, mėgstantis skaityti knygas žmogus – laisvalaikiui“, – pasakojo vieno sostinės knygyno konsultantas.

Pasak jo, pirkėjus vilioja ir leidiniams taikomos įvairios nuolaidos, kuriomis dažniausiai pasinaudoja šiaip į knygyną užsukę pasidairyti pirkėjai.

Viena didžiausių knygų leidybos ir prekybos įmonių grupė Baltijos šalyse „Alma littera“ paskelbė, kad jos konsoliduotas pardavimas pirmą ketvirtį buvo 27 proc. didesni negu 2007-aisiais tuo pačiu metu ir siekė 9,4 mln. litų.

„Metus pradėjome nuo pasaulyje perkamiausių knygų – išleidome septintąją „Hario Poterio“ dalį, o Vilniaus knygų mugėje mūsų pakviestas naują savo romaną pristatė Johnas Irvingas. Šios dvi pasaulinės žvaigždės paskatino daugelį skaitytojų užsukti į knygynus“, – pranešime spaudai sėkmės formulę, išjudinusią pirkėjus, atskleidė šios įmonių grupės vadovas Arvydas Andrijauskas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Į knygyną – kaip į biblioteką"

  1. VVV

    tikrai nenoreciau gauti nei cekio knygai,nei dovanos knygos,nes issirinkti knyga gali tik pats zmogus,o cekio nenoriu todel,kad knyga galiu nusipirkti pigiau-skaityta arba ne knygyne.

  2. Samsara

    O as labai apsidziaugciau gavusi tokia dovana. Pati perku knygas ir daug skaitau. Tik, kad ne visada pinigeliu uztenka siam pomegiui 🙄

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.