Kava iš laukinės katės išmatų lietuvių nepykina

Brangiausias pasaulyje pupeles savo žarnyne apdoroja nedidelis vikrus Indonezijos gyvūnas

Verčiau to nereikėjo sakyti! Sužinoję, iš ko gaminama brangiausia pasaulio kava vadinama „Kopi Luwak“, lietuviai netiki savo ausimis. Susiraukia. Nusipurto. Santūriai šypsosi. Kartais ima kvatotis.

Hm. Vis dėlto kava, pagaminta iš laukinės katės išmatų, – neįprastas gėrimas.

Primena kukurūzų burbuolę

Žodis „kopi“ Indonezijoje reiškia „kava“, o luwak yra vietinis palmių civečių pavadinimas, todėl prie „kopi“ pridedamas žodis „luwak“ arba „civet“.

Pietryčių Azijoje atrasta kava gaminama iš kavos pupelių, kurios surenkamos iš sulaukėjusios Indonezijos katės, voverinių šeimos žinduolio – palminio musango (Paradoxurus hermaphroditus) išmatų. Iki 3,4 kilogramo sveriantis ir iki 53 cm ilgio išaugantis gyvūnas vadinamas civet arba luwak.

Gyvūnėlis noriai valgo kavos vaisius. Minkštimą suvirškina, o vaisiaus viduje esančios sėklos – kavos pupelės, lengvai apdorotos virškinamojo trakto enzimų ir fermentų, pašalinamos su išmatomis.

„Žarnyne kavos pupelės sulimpa ir pašalintos primena visai estetišką kukurūzų burbuolę iš pupelių, – rodo piešinį ir ramina Kauno „Supremo kavos namų“ pardavėja Eglė Janulevičiūtė. – Gyvūnėlis turi puikią uoslę, todėl laipiodamas nuo šakos ant šakos išsirenka tik geriausius kavos vaisius.“

Įveikusios kelionę musango virškinamuoju traktu pupelės praranda kartumą, o gyvūno skrandžio sultys joms suteikia ypatingo prieskonio.

Palminio musango išmatas žemdirbiai renka Indonezijos Javos, Sumatros ir Sulavesi salose, mažesniais kiekiais – Filipinuose (ten ši kava vadinama „Kopi Alamid“) ir Vietname.

Rizikos sveikatai nėra

Lėkštele pridengtas kavos puodelis intriguoja: „Kopi Luwak“, kaip ir visos natūralios kavos, geriausiai prisitraukia per 3–4 minutes.

Atidengiame. Tamsi spalva. Uostome. Malonus, subtilus, švelnus kavos aromatas. Ragaujame. Ne karti. Iš pradžių kava atrodo vandeninga, lengva, tačiau netrukus pajunti tarsi riebius tirščius.

„Tai – kavos „kūnas“, – aiškina E.Janulevičiūtė. – Jos tikrasis skonis.“

Be šios kavos nė žingsnio nežengė neseniai mūsų šalyje demonstruoto filmo „Prieš pakratant kojas“ herojus, kurį sukūrė garsus aktorius Jackas Nicholsonas. Pamenate jo norą: kvatotis iki ašarų? Noras išsipildė, kai „Kopi Luwak“ dievinęs herojus sužinojo, iš ko gaminama ši kava.

„Kopi Luwak“ gaminama įprastai. Natūralu, kad žmonės baiminasi, ar palminių musangų išmatose kartais neknibžda pavojingų bakterijų.

Kanados Ontarijo miesto profesorius Massimo Marconi nustatė, kad pupelės nekelia jokios rizikos sveikatai. Be to, jos kruopščiai išplaunamos ir skrudinamos 250 laipsnių temperatūroje.

Kilogramas – iki 4000 litų

Klientus iš pradžių suintriguoja kavos kaina, nors gurmanai, ypač vakariečiai, jau žino, kokia tai kava.

Lietuvoje puodelis „Kopi Luwak“ kainuoja nuo 15 iki 30 litų. Vakarų Europos šalyse – du, tris, kartais – penkis kartus brangiau. Londone puodelis „Kopi Luwak“ gali kainuoti 20 svarų, Australijos kalnuose įrengtoje mažoje kavinėje už Townsvillo Queenslando prie „Kopi Luwak“ išsirikiuoja eilės, nors puodelis šios kavos ten kainuoja 50 dolerių.

„Kopi Luwak“ brangi, nes kasmet jos pagaminama tik apie 250–300 kilogramų. Tiesa, pastaruoju metu, išpopuliarėjus šiai rūšiai, kai kurie palminiai musangai laikomi fermose, todėl jau neėda tik pačių geriausių kavos vaisių. Todėl kilogramo „Kopi Luwak“ pupelių kaina gali smarkiai svyruoti – nuo maždaug tūkstančio iki 4000 litų.

Iš pradžių uostoma

„Kartais gudraujame, – šypsodamasi prisipažįsta kavinės „Kavos kerai“ direktorė Nijolė Dranseikienė. – Pažįstamiems klientams siūlome paragauti ir tik po to pasakome, iš ko gaminama ši kava. Paskui įteikiame „Kopi Luwak“ aprašymą.“

Direktorė purto galvą: ne, dar nė vieno žmogaus kava nesupykino, nors klientai kvatodamiesi prisipažįsta, kad geriau būtų nežinoję, iš ko gaminama ką tik ragauta „Kopi Luwak“.

Šios kavos skonis, tikino ir „Supremo kavos namuose“, ir „Kavos keruose“, patinka visiems lankytojams. Net sužinojus apie technologiją. Moterys reaguoja emocingiau, vyrai – santūriau.

Pastarieji, beje, didesni šios kavos gerbėjai, o išgėrę puodelį juokiasi: „Reikės pavaišinti žmoną ir tik po to pasakyti, iš ko ji pagaminta.“

Ar klientai, pasiryžę už kavos puodelį sumokėti keliolika litų ir sužinoję, kad „Kopi Luwak“ – iš laukinio gyvūno išmatų, kada nors pareiškė pretenzijų?

Ne! Tačiau žmonės, nutarę paragauti šios kavos, iš pradžių visuomet ją atsargiai pauosto.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , , , , , , , .

5 atsiliepimai į "Kava iš laukinės katės išmatų lietuvių nepykina"

 1. :)

  🙂 Labai tinka uošvienei

 2. Anupras

  Sudas visada bus sudas

 3. pagirdyti kava

  nuosava boba ir po to pasakyti is ko ji pagaminta,taigi negeriame to gryno meslo,jis yra perdirbamas ir gaunasi ne ka didesnis meslas,ka mes aplamai valgome,o meslo suedame tikrai nemazai.Irodyti,kad kiekvienas zmogelis savo pilvelyje nesioja iki 2 KG meslo,tai kur dingsi?o ta kava niekuo neypatinga-isskyrus kaina.

 4. klausimas

  O kada gersime kokiu gyvunu sisiuko sulciu? Issidirbinejimas 😀

 5. O kodėl turi pykinti?

  Jei aplink tiek mėšlo parduotuvėse, kodėl turi pykinti? Ir šuo kariamas pripranta…. 😕

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.