Kiek kainuoja ekonomika

Renkamės studijas: mokslai pripažintame Latvijos universitete

Jau kurį laiką ekonomika yra viena geidžiamiausių specialybių Lietuvoje, o ir šios srities studijų pasiūla nemaža. Apie jų kokybę atsiliepiama įvairiai: vieni ją nuoširdžiai giria, kiti skundžiasi, jog universitetuose vis dar tenka susidurti su užduotimis iš antikvarinių planinės ekonomikos temų.

Latvijos sostinėje Rygoje įsikūrusios Stokholmo ekonomikos mokyklos (The Stockholm School of Economics in Riga – SSE Riga) pirmakursė aštuoniolikmetė Mantė Kundrotaitė neturi kuo skųstis, o ir šio univesiteto prestižas – ne iš piršto laužtas. Įtakingas verslo laikraštis „Financial Times“ pripažino jį geriausiu Europos universitetu finansų srityje.

Stojamieji – didelis iššūkis

SSE Riga – bendras Švedijos ir Latvijos vyriausybių projektas. Juo siekiama išugdyti naują ekonomistų ir verslo specialistų kartą Baltijos šalyse.

Tarp abiturientų nuo seno sklando nuomonė, kad stojamieji į SSE Riga yra didžiulis iššūkis. „Tikra tiesa, – pripažino ten studijuojanti Mantė. – Bet išbandyti save verta.“

Norint patekti į šią aukštąją mokyklą, reikia kuo geresnių matematikos ir anglų kalbos valstybinių egzaminų rezultatų. Bet lemiamą reikšmę turi tai, kaip kandidatas pasirodo atvykęs į Rygą (registracija laikyti testų vyksta iki gegužės 9 d.). Liepos 8 d. teks atlikti matematikos, logikos ir anglų kalbos testus.

„Joks kalimas čia nepadės, – būsimus studentus įspėjo Mantė. – Tiesiog reikia žaibiškos reakcijos ir loginio mąstymo. Testus įveikę kandidatai dar kviečiami į pokalbį – tai reiškia, kad jau esi arti tikslo.“ Daugiau apie stojamuosius į SSE Riga galima sužinoti interneto svetainėje www.studijos.lt.

Egzaminus laiko nuolat

Ekonomikos studijos anglų kalba šiame universitete trunka trejus metus. Mokymosi sistema – neįprasta, mat nuo dviejų savaičių iki trijų mėnesių gilinamasi tik į vieną dalyką. „Taip mokytis labai efektyvu. Susikaupdama ties viena disciplina, egzaminus laikydama ne du kartus per metus, o nuolat išvengiu blaškymosi“, – aiškino M.Kundrotaitė.

Mergina tikino, jog šiame universitete studijuoja tik motyvuoti žmonės, todėl nėra jokių kalbų apie nusirašinėjimą. „Nelipama ir per galvas, visi labai draugiški. Tarkime, iki egzamino likus kelioms dienoms, studentai vieni kitiems elektroniniu paštu išsiunčia paskaitų konspektus, papildytus individualiai rasta informacija. Iš pradžių man tai atrodė keistai, bet dabar tapo kasdienybe“, – pasakojo gretimoje šalyje besimokanti lietuvaitė.

Rugpjūtis vadinamas pirmakursių adaptacijos mėnesiu – universitete vyksta vadinamieji naujokų vakarėliai ir komandinė veikla. Apskritai šioje aukštojoje mokykloje populiaru mokytis grupelėmis. Komandinė veikla čia itin vertinama, nes laikomasi nuomonės, jog į darbo rinką studentas turi patekti jau mokėdamas dirbti komandoje.

Studijų Latvijoje kaina

Studijos SSE Riga iki šiol buvo nemokamos, nes universitetą finansiškai rėmė Švedijos vyriausybė. Tačiau nuo naujųjų mokslo metų studentams teks papurtyti pinigines ir už metus sumokėti 5175 litus. „Suma nemenka, tačiau mums dėsto tik aukščiausio lygio specialistai, pavyzdžiui, Latvijoje garsus ekonomistas Mortenas Hansenas. Be to, į studijų kainą įskaičiuotos visos reikiamos knygos, kopijavimas ir spausdinimas. Kartą smalsaudama skaičiavau, kiek pinigų knygoms išleidžia Lietuvos studentai. Susidarė nemaža sumelė. SSE Riga nebuvo atvejo, kad viena knyga reikėtų dalytis keliems studentams. Beje, universitetas dirba iki 2 val. nakties, o prieš egzaminus ar paskutinę rašto darbų atidavimo dieną – net ir visą parą“, – pasakojo Mantė.

Rygos pakraštyje esantis bendrabutis mėnesiui kainuoja 150 litų, prabanga nekvepiantis butas miesto centre, šalia universiteto, jei gyvenama po tris keturis, atsieina po 300–500 litų, o kasdienėms išlaidoms dar reikia apie 500–1000 litų.

„Pinigai nėra priežastis nestudijuoti. Motyvuoti žmonės visada gali užsidirbti: Rygoje apstu vienkartinių darbo pasiūlymų, gerai besimokantys studentai gauna stipendijas, be to, universitetas visuomet pasiruošęs suteikti paskolą studijoms ir gyvenimui“, – tikino jau beveik metus Latvijos sostinėje besisukiojanti Mantė.

Studentams – verslo laboratorija

SSE Riga studentų gyvenimas nėra pilkas ir po paskaitų. Veiklos pakanka: krepšinis, choras, dramos būrelis, labdaros renginiai, studentų žurnalas, debatų klubas, didžiausias tarptautinis projektas Rytų Europoje studentų verslumui skatinti „Peak Time“, SSE Riga investicinis fondas „Ifund“, kurio ilgalaikiai partneriai – bendrovė „Finasta“ ir… universiteto verslo laboratorija.

„Ši laboratorija – lyg skatinamoji priemonė verslą kuriantiems studentams, – paaiškino Mantė. – Iš pradžių naujoms bendrovėms universitetas suteikia patalpas, apmoka telefonų sąskaitas, geranoriškai konsultuoja. Vienas sėkmingiausių pastarojo meto projektų – studentų įkurta kopijavimo paslaugų bendrovė „Ad Copy“, kurios direktorius, beje, lietuvis.“

Mantė tikino, jog SSE Riga absolventus darbdaviai išgraibsto akimirksniu. Įvairių įmonių vadovai nuolat atvyksta į universitetą susipažinti su studentais: kartu diskutuoja, vakarieniauja.

„Mokydamasi šiame universitete jaučiu, kad didžiausia vertybė čia yra studentas. Vyrauja požiūris – jei įstojai, vadinasi, esi pasiruošę baigti šį universitetą, o tau bus sudarytos visos sąlygos“, – tikino Mantė. Paklausta apie universiteto minusus, mergina kiek susimąstė. „Tiesiog kartais viskas pernelyg intensyvu“, – šyptelėjo

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Kiek kainuoja ekonomika"

  1. dede

    kvailas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.