Nepriklausomas Kosovas patvirtino pirmąją savo konstituciją

Kosove trečiadienį pavirtinta pirmoji šios nuo Serbijos atsiskyrusios valstybės konstitucija, suteikianti jos lyderiams pagrindą perimti valdžią iš JT misijos, prižiūrint Europos Sąjungai.

„Priimdami šią konstituciją mes klojame pamatus Kosovui kaip demokratinei ir suvereniai valstybei“, – sakė parlamento pirmininkas Jakupas Krasniqi (Jakupas Krasnikis).

Per specialų parlamento posėdį nuo birželio 15-osios įsigaliosiančią konstituciją patvirtino visi 107 deputatai, kurių dauguma sudaro etniniai albanai.

Konstitucija leis Kosovo institucijoms perimti valdžią iš Jungtinių Tautų misijos, kuri šią ginčytiną teritoriją valdė nuo 1998-1999 metų konflikto pabaigos.

Konstitucijos priėmimas taip atveria kelią 2000 ES narių taikos ir teisėtvarkos misijai EULEX, kuri prižiūrės Kosovo nepriklausomos valstybės kūrimą.

Kosovo parlamentas vasario 17 dieną vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos. Jį jau yra pripažinusios 38 valstybės, įskaitant Jungtines Valstijas ir daugumą Europos Sąjungos valstybių.

„Ši konstitucija – tai mūsų valios ir teisėtumo išraiška. Ji – mūsų valstybės ženklas“, – kalbėjo parlamentui ministras pirmininkas Hashimas Thaci (Hašimas Tačis).

„Tai dar vienas istorinis žingsnis į stabilios valstybės sukūrimą, į demokratinį, nepriklausomą, savarankišką ir išdidų Kosovą“, – sakė H.Thaci.

Serbija, kurią palaiko jos tradicinė sąjungininkė Rusija, laiko Kosovą savo istorine dalimi. Ji atmetė Kosovo nepriklausomybę, sakydama, kad taip pažeidžiama tarptautinė teisė.

Kaip nurodo konstitucija, Kosovas, kalnuota šalis turinti daugiau kaip 1, 8 mln. gyventojų, kurių 90 proc. sudaro albanai, bus parlamentinė respublika ir „pasaulietinė“ valstybė.

„Kosovo respublika yra pasaulietinė valstybė ir išlieka neutrali religinio tikėjimo klausimams“, – rašoma konstitucijoje. Čia taip pat nurodoma, kad šalyje galioja dvi „oficialios kalbos – albanų ir serbų“.

Konstitucijoje garantuojamos žmogaus teisės ir mažumų apsauga, ypač serbų, kurie pasisakė prieš Kosovo nepriklausomybę.

„Serbai taip pat yra Kosovo piliečiai. Tai ir jų konstitucija“, – sakė prezidentas Fatmir Sejdiu (Fatmiras Seidius) žurnalistams, kai konstitucija buvo priimta.

„Norime, kad jie taptų reikšmingu pagrindu ir tiltu geresniems ateities santykiams su Serbija“, – sakė prezidentas.

Martti (Martis) Ahtisaari, specialusis JT pasiuntinys Kosovui, išdėstė išankstinį „prižiūrimos nepriklausomybės“ planą dar šiai provincijai oficialiai neatsiskyrus nuo Serbijos.

Belgrade, Serbijos ministras Kosovo reikalams Slobodanas Samardžičius sakė, kad konstitucijos priėmimas toks pats „neteisėtas veiksmas, kaip ir vasario 17 dienos nepriklausomybės paskelbimas“, – pranešė naujienų agentūra „Beta“.

Antradienį Kosove savo ambasadą atidarė Jungtinės Valstijos, tokiu būdu prisijungdamos prie taip jau padariusių šalių grupės- Albanijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir Šveicarijos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.