Visuomenininkai apskundė Lietuvą Europos Komisijai

Žvėryno bendruomenė apskundė Lietuvą Europos Komisijai dėl blogai išverstos Orhuso konvencijos ir statybas reglamentuojančių įstatymų neatitikimo ES teisei.
Skunde teigiama, kad Lietuva nesilaiko Europos Sąjungos teisės aktų ir Orhuso konvencijos, pranešė „lrt.lt”.

Anot Žvėryno bendruomenės, lietuviškame Orhuso konvencijos variante daug netiksliai išverstų žodžių, kurie iškraipo konvencijos esmines nuostatas.

Orhuso konvencija numato, kad svarstant aplinkos apsaugos klausimus, statybų leidimus visuomenė turi teisę gauti informaciją ir dalyvauti diskusijose. Lietuvai, kaip ES narei, konvencija privaloma nuo 2006 m.

„Dokumento tekstas Lietuvai yra verstas iš rusų kalbos. Jame gausu neatitikimų”, – „lrt.lt” teigė Žvėryno bendruomenės atstovas Paulius Markevičius.

Anot visuomeninės organizacijos, pagrindiniai neatitikimai su Europos Sąjungos teise yra šalies Teritorijų planavimo įstatyme ir Statybos įstatyme. Didžiausios spragos – statybos leidimų išdavimo tvarkoje, projektavimo sąlygose, teritorijų planavime, kultūrinių vietų apsaugos tvarkoje.

Pataisos esą galėtų leisti plačiau dalyvauti priimant kontroversiškus sprendimus dėl miesto statybų.

Pasak P. Markevičiaus, jei svarstoma, ar galima statyti prekybos centrą, tai visuomenė tokioje diskusijoje nepageidaujama. Geriausiu atveju, jai pasiūloma spręsti, kokia spalva jis turėtų būti nudažytas.

„Pagal Lietuvos įstatymus 50 metrų iki kultūrinės vietovės statybos yra draudžiamos, o pačioje kultūrinėje vietoje – jau galimos”, – pasakojo organizacijos atstovas. Pasak jo, bendruomenę kreiptis su skundu paskatino neteisėtos statybos Žvėryno mikrorajone.

Dar vienas trūkumas – teritorijų planavimo teisių ir pareigų perleidimas suinteresuotam asmeniui.

„Leisti statytojui pačiam spręsti, kiek informuoti visuomenę, yra tas pats, kaip bylą laimėjusiam ieškovui pačiam leisti išieškoti pinigus iš skolininko”,- įsitikinęs P. Markevičius.

Orhuso konvencija tokią situaciją draudžia.

Europos Komisija skundą turi išnagrinėti per 14 darbo dienų. Jei bus nuspręsta, kad jis pagrįstas, bus teikiamas užklausimas Lietuvai. Klausimas būtų sprendžiamas derybomis, o nepavykus susitarti Lietuva būtų apskųsta Europos Teisingumo Teismui.

„Už konvencijos vertimą tikriausiai buvo atsakinga Vyriausybė”, – sakė Jurgis Vilčinskas, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovas.

Skundą Europos Komisijai pasirašė ne tik Žvėryno bendruomenė, bet ir Lietuvos žmogaus teisių asociacijos bei Konstitucinių teisių gynimo agentūros atstovai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.