Kremliaus šeimininkas Lietuvos vengia

Rusijos prezidentas V.Putinas vargu ar pasinaudos ne kartą pakartotu kvietimu atvykti į Vilnių

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Lietuvoje greičiausiai išvis neapsilankys, nors jau prieš kelerius metus yra pakviestas atvykti.

Diplomatai teigia, kad vizitui vis dar rengiamasi, tačiau niekas negali pasakyti bent apytikrės jo datos.

Politologai atkreipia dėmesį, kad apsilankyti Lietuvoje Rusijos vadovui trukdo istorinės ir politinės aplinkybės.

Lankėsi tik premjeras

Per 15 nepriklausomybės metų Lietuvoje apsilankė bemaž visų didžiausių pasaulio valstybių lyderiai. Kai kurie net ne po kartą. Tačiau didžiausios Lietuvos kaimynės – Rusijos – vadovas dar niekada nebuvo atvykęs.

Tuo tarpu Lietuvos prezidentai jau kelis sykius lankėsi Maskvoje. Valdas Adamkus ten buvo 2001 metų pavasarį, Algirdas Brazauskas – 1997 metų rudenį. Be to, 2003-iaisiais Sankt Peterburgo jubiliejinėse iškilmėse lankėsi tuometinis Lietuvos vadovas Rolandas Paksas.

Šiemet V.Adamkus atmetė Rusijos kvietimą atvykti į Maskvą gegužės 9-ąją dalyvauti pergalės prieš nacius 60-mečio iškilmėse.

V.Putinui kvietimas apsilankyti Lietuvoje buvo perduotas dar 2001 metais. Nors ne kartą tvirtinta, kad vizitui rengiamasi ir jis gali įvykti artimiausioje perspektyvoje, tačiau iki šiol rusų lyderis Vilniuje neapsilankė.

Iki šiol aukščiausias Rusijos pareigūnas, lankęsis Lietuvoje, buvo Rusijos premjeras. 1997 metų rugsėjį tuometinis Rusijos vyriausybės vadovas Viktoras Černomyrdinas Vilniuje dalyvavo dvylikos valstybių lyderių konferencijoje, skirtoje regioninio saugumo ir gero kaimyninio bendradarbiavimo klausimams aptarti. Kelis sykius į Vilnių buvo atvykę Rusijos parlamento vadovai.

Abejoja, ar atvyks

Lietuvos Prezidentūros teigimu, V.Putino vizitas įvyks tada, „kai bus susitarta dėl abiem pusėms priimtino vizito laiko ir turinio”. Pripažinta, kad nei šiemet, nei kitąmet toks vizitas greičiausiai neįvyks.

Užsienio reikalų ministerijos Rytų Europos ir Vidurinės Azijos departamento Rusijos skyriaus vadovas Arūnas Vinčiūnas „Kauno dienai” sakė, kad birželio viduryje į Maskvą išsiųstame V.Adamkaus sveikinime Rusijos nepriklausomybės dienos proga pakartotas kvietimas V.Putinui apsilankyti Lietuvoje.

„Bet kol kas sunku pasakyti, kada galime tikėtis tokio vizito. Rusų pareigūnai, su kuriais bendraujame, nuolat kartoja, kad vizitas planuojamas kitąmet. Tačiau jokių konkrečių datų nėra”, – tvirtino A.Vinčiūnas.

Jis taip pat teigė, kad nėra numatyta ir kitų aukščiausių Rusijos pareigūnų vizitų į Lietuvą artimiausiu metu. Tik rugsėjį Lietuvoje turėtų įvykti dvišalės bendradarbiavimo komisijos posėdis, kuriame Rusijai atstovaus transporto ministras, vadovaujantis komisijai iš Rusijos pusės.

Lietuvos diplomatai nenoriai komentuoja, kodėl V.Putinas nepasinaudoja kvietimu. „Tai ne mūsų, o Rusijos problema. Aukštąjį svečią esame pakvietę. Jo reikalas, kada tokiu kvietimu pasinaudoti”, – sakė A.Vinčiūnas.

Tokio rango, kaip Rusijos prezidento, vizitui, paprastai pradedamas rengtis ne anksčiau kaip prieš pusmetį. Tačiau nei šių metų, nei kitų metų pirmojo pusmečio vizitų planuose įrašo apie V.Putino apsilankymą nėra.

Neoficialiuose pokalbiuose kai kurie Lietuvos diplomatai užsimena, kad Rusijos prezidentas vargu ar apsilankys Vilniuje iki pat savo antrosios kadencijos pabaigos 2008 metais.

Nulemia kelios priežastys

Politologai pastebi, kad pačiai Rusijai nėra naudingas Kremliaus šeimininko vizitas į Lietuvą, nes čia jam neišvengiamai tektų kalbėti ir atsakinėti į klausimus Maskvai nemalonia okupacijos tema. Be to, dvišaliai santykiai pastaruoju metu irgi nėra patys idealiausi, tai irgi trukdo galimam V.Putino apsilankymui.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas Lauras Bielinis nemano, kad V.Putino vizitui Lietuvon trukdo paaštrėję Vilniaus ir Maskvos santykiai. „Lietuva laikosi pragmatiškos politikos Rusijos atžvilgiu, tačiau rusai kartais, deja, imasi ne itin draugiškų pareiškimų ar veiksmų”, – „Kauno dienai” sakė politologas.

Svarstydamas, kodėl V.Putinas neatvyksta į Vilnių, L.Bielinis išskyrė kelias priežastis. „Viena jų – istorinė. Yra skirtingas požiūris į sovietinę okupaciją, yra pernelyg daug iš sovietinių laikų likusių neišspręstų problemų, pavyzdžiui, iš Vilniaus universiteto į Sankt Peterburgą išvežtos ir negrąžinamos vertybės, KGB archyvų klausimai bei kita”, – sakė politologas.

L.Bielinio nuomone, Lietuvos įsijungimas į europines ir transatlantines struktūras, visų pirma į NATO, taip pat nulemia V.Putino vengimą atvykti. „Rusijoje dar labai daug kas vertina Baltijos šalis kaip savą, bet prarastą erdvę. Prezidentas, matyt, suvokia, kad nebūtų suprastas, jeigu važiuotų į valstybę, kuri, anot rusų radikalų, „išdavė Rusiją” įstodama į NATO. Jie vizitą į Vilnių suprastų kaip nuolaidžiavimą „nepaklusniai” Lietuvai”, – teigė jis.

Be to, politologas įsitikinęs, kad Lietuva, nors ir neturi didesnių problemų dėl rusų etninės mažumos, Maskvoje statoma į vieną greta su kitomis Baltijos valstybėmis – Latvija ir Estija, kurios, anot rusų, „skriaudžia gausius nepiliečius”.

Neišvengtų okupacijos temos

Kitas TSPMI dėstytojas Gediminas Vitkus mano, kad Lietuvos ir Rusijos santykiai nėra geri. „Bent jau tikrai ne geresni nei prieš ketverius metus, kai V.Adamkus lankėsi Maskvoje”, – sakė jis „Kauno dienai”.

Tai, pasak politologo, svarbiausia priežastis, kodėl V.Putinas su vizitu nevyksta į Lietuvą. „Paprastai tokio rango vizitai rengiami tuomet, kai reikia pasirašyti kokią nors svarbią sutartį arba tada, kai reikia pademonstruoti gerus tarpusavio santykius. Dabar Rusijos lyderiui nėra svarbios priežasties atvykti į Vilnių, juo labiau kad net ir žemesniame lygyje yra labai daug neišspręstų problemų”, – kalbėjo G.Vitkus.

Be to, jis paragino paklausti savęs: ar Lietuva nori, kad V.Putinas atvyktų? „Mes turbūt norėtume, kad čia atvykęs Rusijos prezidentas ne tik pripažintų sovietų okupacijos faktą ir jos padarytą žalą Lietuvai, bet ir galbūt netgi atsiprašytų už tai. Nemanau, kad galime to tikėtis per artimiausius kelerius metus”, – įsitikinęs politologas.

Todėl jis mano, kad „reikės laukti arba Rusijos prezidento, arba pačios Rusijos pasikeitimo psichologiniu požiūriu”. „Tik tada įmanoma tikėtis, kad Kremliaus šeimininkas pas mus atvyks”, – sakė G.Vitkus.

V.Adamkus aktyviai keliaus

Tuo tarpu V.Adamkus tęsia aktyvią vizitų diplomatiją. Tiesa, per artimiausius metus nenumatytas jo vizitas į Rusiją arba susitikimas su V.Putinu.

Po to, kai šiomis dienomis Kryme buvo surengtas Lietuvos, Lenkijos, Gruzijos ir Ukrainos prezidentų susitikimas, V.Adamkus pradeda rengtis ne vienam rudenį įvyksiančiam vizitui.

Rugsėjį numatomas Lietuvos vadovo apsilankymas Niujorke, kur jis dalyvaus eilinės Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos sesijos atidaryme. Paprastai tokių didelių forumų metu susitinkama su daugelio pasaulio valstybių lyderiais. Rusijos prezidento šiame sąraše bent kol kas nėra.

Spalį numatyti V.Adamkaus vizitai į Vokietiją ir Prancūziją, kur jis susitiks su abiejų valstybių vadovais. Lietuvos Prezidentas taip pat turėtų apsilankyti Turkijoje.

Gali įvykti ir vizitas į Briuselį, į Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame turėtų būti sprendžiamos ES aktualios problemos – Europos Konstitucijos ateitis ir biudžetinė perspektyva 2007-2013 metams.

Stasys Gudavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Kremliaus šeimininkas Lietuvos vengia"

  1. :)

    😉 nevaziuoja ir nereikia

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.