Australija atsiprašė aborigenų

Australijos premjeras Kevinas Ruddas (Kevinas Radas) trečiadienį atsiprašė aborigenų už praeities neteisybes ir sakė, jog nori „išvalyti didelę dėmę nuo šalies sielos”.
Šis atsiprašymas laikomas naujo dažnai sudėtingų Australijos rasinių santykių istorijos puslapio atvertimu. Jį tiesiogiai transliavo televizijos, o didžiuliuose ekranuose pagrindiniuose šalies miestuose jį stebėjo tūkstantinės minios.

„Atsiprašome už vienas po kito dirbusių parlamentų ir vyriausybių įstatymus ir politiką, kurie šiems mūsų tėvynainiams sukėlė didelį sielvartą, kančias ir netektis”, – parlamentui sakė K.Ruddas.

Lankytojų galerijos parlamente buvo sausakimšos, o iki 3 tūkst. žmonių, tarp jų – šimtai aborigenų, šį susitaikymo gestą stebėjo ekranuose aplink parlamento pastatą.

Daugelis aborigenų šia proga į Kanberą atvažiavo tūkstančius kilometrų ir kai kurie jų verkė, kai D.Ruddas atsiprašė už skriaudas, padarytas per 200 kolonizavimo metų.

„Tai reikšmingiausias momentas mūsų žmonėms per visą mano gyvenimą, – sakė aborigenas Darrylas Towney (Darilas Taunis). – Mums tai lyg Berlyno sienos griuvimas”.

Atsiprašymas buvo daug platesnis nei tikėtasi iš pradžių ir buvo sutiktas jausmingais stebėtojų plojimais, šūksniais, ašaromis ir, galiausiai, ovacijomis atsistojus ir parlamento viduje, ir lauke.

Premjeras paminėjo „blogą elgesį praeityje” su visais aborigenais, ne tik su „pavogtomis kartomis” – prievarta iš šeimų atimtais vaikais, kurių likimas buvo pradinis impulsas atsiprašyti.

K.Ruddas atskirai paminėjo ir „pavogtas kartas” – daugiausia maišytos rasės vaikus, kurie iki 1970 metų buvo atimami iš šeimų siekiant integruoti juos į baltųjų visuomenę ir tikintis, kad grynakraujai aborigenai išnyks.

Tačiau premjeras atsiprašė ne tik jų ir ne kartą pasakė žodį „atsiprašau”, kuris įgijo didžiulę simbolinę reikšmę aborigenams, kai K.Ruddo pirmtakas, konservatorius Johnas Howardas (Džonas Hovardas) būdamas valdžioje atsisakė jį ištarti.

„Atsiprašome už šių pavogtų kartų ir jų palikuonių skausmą, kančias, (patirtą) žalą ir už paliktas jų šeimas, – sakė K.Ruddas. – Atsiprašome motinų ir tėvų, brolių ir seserų už šeimų ir bendruomenių išardymą. Ir atsiprašome už tą pažeminimą bei smukimą, tokiu būdu sukeltą išdidiems žmonėms ir išdidžiai kultūrai”.

K.Ruddas, kuris per lapkričio rinkimus didele persvara įveikė J.Howardą, kritikavo buvusio premjero atsisakymą atsiprašyti per 11 jo valdymo metų, nors tai ir buvo rekomenduota oficialioje 1997 metais pateiktoje ataskaitoje.

„Iš šalies parlamento daugiau kaip dešimtmetį sklido negailestinga, atkakli ir kurtinama tyla”, – sakė jis ir pridūrė, kad atėjo laikas „išgydyti šalį”.

J.Howardas buvo vienintelis tebegyvenantis buvęs premjeras, nedalyvavęs šioje parlamente surengtoje ceremonijoje. Jo Liberalų partija, kuri dabar yra opozicijoje, pritarė šiam atsiprašymui.

K.Ruddas parlamentui sakė, kad iš šeimų buvo paimta iki 50 tūkst. vaikų, ir pridūrė, kad „pavogtų kartų” istorijose esama „siaubingai pirmykščių” dalykų.

Australiją kolonizuojant baltiesiems, aborigenų, kaip manoma, buvo iki milijono, bet dabar jų yra tik maždaug 470 tūkstančių.

Jie yra skurdžiausia Australijos mažuma, jų vidutinė gyvenimo trukmė yra 17 metų mažesnė nei visos šalies vidurkis. Be to, aborigenų bendruomenėje, palyginti su visos šalies vidurkiu, didelis įkalinimų, širdies ligų ir vaikų mirties atvejų skaičius.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.