Slovėnijos pirmininkavimas – likimo ironija

Nykštukinę Slovėniją užgriuvo milžiniška atsakomybė. Iš Portugalijos perėmusi Europos Sąjungos vadeles, šalis paveldėjo ir krūvą neišspręstų problemų, kurių didžiausia – Kosovo likimas.

Šių metų sausio 1-ąją 2 milijonus gyventojų turinti Slovėnija pradėjo pirmininkauti ES. Tokiai mažai valstybei pirmininkavimas ES yra didelė paskata ir prestižas, juo labiau kad iki šiol to nedarė nė viena iš 12 ES naujokių. Slovėnijai teks spręsti ir vieną didžiausių ES užsienio politikos iššūkių – Kosovo statuso klausimą.

Dvelkia ironija.
Anot vieno garsiausių slovėnų politologų Ervino Hladniko Milharčičiaus, naujas Slovėnijos vaidmuo dvelkia ironija. Analitikas teigia, kad prieš 16 metų atsiskyrusi nuo Jugoslavijos Slovėnija „nenorėjo turėti nieko bendra su Balkanais, o dabar šaliai teks spręsti ne tiek globalius, kiek su Balkanais susijusius klausimus“. Maža to, tai daryti reikės kaip galima greičiau: sausio 20-ąją ir vasario 3 dieną Serbijoje numatyti prezidento rinkimai, o Kosovas jau vasarį ruošiasi skelbti nepriklausomybę nuo Serbijos.

Vakarų politologų manymu, Slovėnija turi išskirtinę galimybę pakeisti padėtį. Mat Serbija, Kosovas ir Slovėnija kadaise įėjo į Jugoslavijos sudėtį, todėl ES pirmininkaujanti šalis galės sėkmingai panaudoti senus „šeimos“ ryšius Kosovo problemai spręsti.

Slovėnijos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Rupelis teigia, kad valstybei teks ne tik tarpininkauti tarp Kosovo ir Rusijos remiamos Serbijos, bet ir išlaikyti bendrą ES poziciją Kosovo klausimu. Kaip žinoma, ES šalys iki šiol negali rasti bendros nuomonės. Padėtį sunkina ir tai, jog prieš kurį laiką Serbijos parlamentas balsų dauguma priėmė rezoliuciją, kurioje grasinama sustabdyti Serbijos integravimąsi į ES ir nutraukti diplomatinius santykius su Vakarų valstybėmis, jei šios pripažintų Kosovo nepriklausomybę.

Kitos kliūtys

Slovėnija neišvengs ir globalių klausimų. Sausio 12 dieną Europos Komisija turėtų paskelbti, kaip kiekviena ES šalis gali prisidėti prie bendro ES tikslo iki 2020 metų kuo daugiau sumažinti anglies dvideginio išmetimą į atmosferą. Tai gan prieštaringas uždavinys, nes kiekviena ES narė siekia, kad jai būtų taikomi kuo mažesni apribojimai. Taigi Slovėnijai teks suderinti visų ES šalių nuomones dėl išmetamųjų dujų kiekio.

O kur dar Turkijos narystės ES klausimas. Slovėnijos pareigūnai kalba apie naujas derybas dėl Turkijos narystės ES, nors ir suvokia, kad lengva nebus, ypač jei Paryžius ir Berlynas nepakeis savo pozicijos.

Slovėnija bus atsakinga ir už ES Lisabonos sutarties ratifikavimą. Negana to, mažai šaliai teks atsakyti į kai kuriuos klausimus dėl galios pasiskirstymo Europos Sąjungoje. Nykštukinė respublika turės prižiūrėti ir Šengeno zonos plėtrą, nes jau nuo kovo ES oro uostuose turėtų įsigalioti naujos taisyklės.

„Nepuolimo paktas“

Slovėnija itin kruopščiai ruošėsi pirmininkauti ES. Šalis padidino atstovų Briuselyje skaičių nuo 50 iki 166, o vyriausybė ir opozicija pasirašė savotišką „nepuolimo paktą“, pagal kurį politiniai nesutarimai šalyje niekaip neturėtų blaškyti ES pareigūnų dėmesio.

Slovėnijos politikai nori, kad jų šalies vadovavimas būtų toks pat sėkmingas, kaip ir 2004-ųjų Airijos pirmininkavimas ES. D.Rupelio manymu, Slovėnijos mažumas gali virsti privalumu: „Daugelis mums sako, kad mažos valstybės į pirmininkavimą žiūri rimčiau nei didelės. Štai kodėl jas lydi sėkmė.“

D.Rupelis primena, kad nepriklausoma Slovėnija pasiekė išties įspūdingų laimėjimų. 2004-aisiais šalis įstojo į ES ir NATO, 2006 metais Slovėnijoje įvestas euras, o 2007 metų gruodžio 21 dieną ji prisijungė prie Šengeno erdvės.

Prie Slovėnijos pirmininkavimo prisideda ir šalies vyskupai. Jie sukūrė savotišką pirmininkavimo ES maldelę, kurioje prašė Mergelės Marijos „įkvėpti mūsų politikus… kad jie priimtų išmintingus ir sąžiningus sprendimus bei rūpintųsi visų mūsų gerove“.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.