Naujas senas komisaras

Tarpušventis, kurio metu tradiciškai nutyla politinis gyvenimas, netrukdo aktyvioms policijos generalinio komisaro paieškoms. Jis, atrodo, rastas. Tik skiriasi nuomonės dėl jo gebėjimų vykdyti policijos sistemos reformas.

Kandidatas pasirinktas.
Liberalų ir centro sąjungos, pagal koalicijos sutartį deleguojančios savo atstovą į vidaus reikalų ministrus, pirmininkas Artūras Zuokas vakar LŽ sakė, kad partijos valdyba rekomendavo ministrui Regimantui Čiupailai į policijos generalinio komisaro postą siūlyti du kandidatus – Vizgirdo Telyčėno ir Stanislovo Liutkevičiaus. „Valdyba nusprendė: tam, kad vyktų reali policijos sistemos reforma, nesiūlyti kandidatų iš esamų Policijos departamento aukštų pareigūnų. Motyvas grynai vadybinis – viešųjų lėšų panaudojimu bei perskirstymu, rimta reforma turi užsiimti nepriklausomas, nesusijęs su dabartine policijos sistema asmuo, – sakė A.Zuokas. – Tokia pozicija siekiame tik objektyvumo.“

A.Zuokas pripažino, kad buvęs generalinio komisaro pavaduotojas V.Telyčėnas yra pagrindinis kandidatas. Mat jis esą buvęs vienas pirmųjų, kuris dėl policijos sistemos ydų informuodavo atsistatydinusį ministrą Raimondą Šukį, o vėliau net protestuodamas atsistatydino iš pareigų. Antrasis – dabartinis VRM sekretorius S.Liutkevičius – pasirinktas didžia dalimi todėl, kad prezidentūra buvo pareiškusi norą rinktis iš kelių kandidatų. Kadangi buvo nutarta rinktis iš kandidatų, kurie šiuo metu neina aukštų pareigų Policijos departamente, tai atkrito ir Policijos departamento prie Tarptautinio bendradarbiavimo ir Europos integracijos valdybos viršininko Kęstučio Lančinsko kandidatūra.

39 metų K.Lančinskas neseniai buvo minimas kaip vienas galimų kandidatų į Valstybės saugumo departamento vadovus. 1990 metais jis pradėjo savo karjerą vidaus tarnybos sistemoje, vėliau dirbo Užsienio reikalų ministerijos sistemoje – buvo pirmasis sekretorius ambasadose Latvijoje ir Izraelyje.

Vakar LŽ A.Zuokas tvirtino, kad V.Telyčėno pasirinkimą teigiamai įvertino tiek premjeras Gediminas Kirkilas, tiek prezidentūros atstovai. „Nors įstatymai ir nenumato tokių kandidatų aptarimo, tačiau dėl bendro sutarimo nutarėme surengti neoficialias konsultacijas“, – sakė A.Zuokas.

Pavaduotojas buvo geras.
Generalinio komisaro pareigas einantis Vytautas Grigaravičius teigė norintis, jog jį pakeistų kompetentingas, ryžtingas ir padorus žmogus bei pareigūnas. Klausiamas, ar šiuos kriterijus atitinka buvęs jo pavaduotojas, V.Grigaravičius teigė, kad V.Telyčėnas visada buvęs jo dešinioji ranka. Paprašytas patikslinti, kodėl „dešinioji ranka“ protestuodama pasitraukė iš tarnybos, kaip teigia A.Zuokas, V.Grigaravičius sakė, jog taip, kaip sako A.Zuokas, tikrai nebuvo. „V.Telyčėnas kaip tik buvo tas, kuris visada ragindavo per daug neskubėti su reformomis, dar kartą pagalvoti, kad nebūtų per skubotumą pridaryta klaidų, – sakė V.Grigaravičius. – Nesakau, kad jis buvo „stabdys“, nes rėmiausi juo. Jis paprasčiausiai išėjo į pensiją.“ Prašomas prognozuoti, ar šis jam priimtinas kaip įpėdinis, V.Grigaravičius teigė, jog pavaduotojas V.Telyčėnas buvo labai geras, tačiau koks bus vadovas – parodys tik laikas.“

Vidaus reikalų ministras R.Čiupaila jau buvo susitikęs su vienu iš kandidatų į policijos generalinio komisaro postą V.Telyčėnu. Šis žiniasklaidai prisipažino sutikęs eiti šias pareigas. R.Čiupaila sakė, jog prezidentui kandidatūrą į policijos vadovo vietą pristatys po Kalėdų: „27, 28 arba 29 dieną. Iki Naujųjų metų tikrai turėtų viskas paaiškėti.“

Ieško žmogaus, kuriam galėtų daryti įtaką

„Labai tvirtai sakyti, kad vyksta dideli užkulisiniai dalykai, negaliu, tačiau akivaizdu, kad prezidentūra, vadinamieji valstybininkai rodo labai didelį aktyvumą, jog šiame poste turėtų žmogų, kuriam galėtų daryti įtaką“, – tvirtino Seimo narys konservatorius Jurgis Razma. Pasak jo, V.Telyčėno kandidatūra yra svarstytina. „Ši kandidatūra gerai atrodo vien todėl, kad šis pareigūnas yra kovos su organizuotu nusikalstamumu krypties atstovas, tad teikia vilties, jog bent šioje srityje policija nenusiris žemyn. Tai solidesnė kandidatūra nei kalbintasis Marijampolės komisaras ar „valstybininkų“ bandytas prakišti K.Lančinskas. Tačiau tvirtų įrodymų tam patvirtinti neturiu“, – įspūdžiais iš generalinio komisaro paieškų dalijosi J.Razma.

Aną savaitę LŽ rašė, kad pasiūlymo tapti policijos generaliniu komisaru vietoj atsistatydinusio V.Grigaravičiaus sulaukė Marijampolės policijos komisariato viršininkas Kęstutis Kalinauskas. Apsilankę Marijampolėje, apie tai su vietos policijos vadovu kalbėjo prezidento patarėjas, Nacionalinio saugumo grupės vadovas Mindaugas Ladiga, jo grupėje dirbantis patarėjas teisėsaugos klausimais Ugnius Čižiūnas ir VSD Žvalgybos valdybos viršininko pavaduotojas R.Muraška. Kaip žinoma, į VSD jis grįžo praėjusiais metais, kai po vadinamojo Turniškių kotedžo skandalo buvo priverstas pasitraukti iš prezidento patarėjo posto.

Jau kitą dieną po pokalbio komisaras K.Kalinauskas išskubėjo į Vilnių ir dar kartą gautą pasiūlymą aptarė su neseniai premjero Gedimino Kirkilo patarėju tapusiu Visvaldu Račkausku.

Policijos generalinį komisarą penkerių metų kadencijai vidaus reikalų ministro siūlymu ir Vyriausybės teikimu skiria prezidentas. VSD pareigūnų dalyvavimo šiame procese įstatymai nenumato.

Vis dėlto ne paslaptis, kad vadinamieji valstybininkai, įsitvirtinę aukščiausiuose valdžios sluoksniuose, ir toliau siekia kontroliuoti svarbiausius šalies teisėsaugos postus. Tai galėtų paaiškinti ir VSD atstovo R.Muraškos, anksčiau dirbusio Marijampolės prokuratūroje ir, kaip teigiama, išsaugojusio ryšius su jam palankiais buvusiais kolegomis, dalyvavimas kandidato atrankos procese.

Tai, kad su Marijampolės policininkų vadovu buvo kalbėta, LŽ netiesiogiai patvirtino prezidento patarėjas M.Ladiga. „Kaip žinoma, policijos generalinio komisaro kandidatūros klausimas atviras, mes ieškome galimų kandidatų, tačiau darbinių susitikimų nenorėtume komentuoti“, – sakė jis.

Prezidentūra nekomentuoja

Prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė dar kartą patvirtino, kad Valdas Adamkus pageidauja rinktis iš kelių galimų kandidatų, nors premjero teikimu bus tik viena būsimo generalinio komisaro pavardė. Ji nesiėmė komentuoti, ar prezidentą tenkina dvi kandidatūros, ir kuri iš jų būtų priimtinesnė. „Jokių komentarų nebus. Viskas priklausys nuo paties prezidento apsisprendimo. Pageidaujama, kad tai būtų profesionalas, aukštos reputacijos pareigūnas, kuris galėtų imtis reformų“, – sakė R.Grumadaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Naujas senas komisaras"

  1. Galinis

    Komisaro pareigoms reikėtų „šviežios galvos“,o ne buvusių pensininkų ar susijusių su grupuotėmis ankstesniame darbe.Beje,lemia ryšiai ir pataikavimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.