Socdemų Vilniaus skyrius pakilo į kovą su partijos vadovybe dėl nacionalinio investuotojo kūrimo

Socdemų Vilniaus skyriaus iniciatyvinė grupė su Algirdu Paleckiu priešakyje rengs partijos referendumą, siekdama išsiaiškinti partijos bičiulių nuostatas dėl nacionalinio investuotojo kūrimo.
Sostinės socialdemokratai aktyviai priešinasi privataus kapitalo bendrovės „NDX energija“ dalyvavimui projekte, todėl nori, kad nuomonę šiuo klausimu pareikštų apie 15 tūkst. partijos narių. Toks kovos prieš partijos vadovybę būdas buvo sumąstytas po to, kai šeštadienį, skatinami premjero bei socialdemokratų pirmininko Gedimino Kirkilo, partijos tarybos nariai nepanoro klausimo dėl nacionalinio investuotojo formavimo įtraukti į posėdžio darbotvarkę.

Pasak socialdemokratų Vilniaus skyriaus pirmininko A.Paleckio, partiniame referendume turėtų būti klausiama, ar partijos nariai pritaria deryboms dėl nacionalinio investuotojo kūrimo su privataus kapitalo „NDX energija“. Socdemai visoje Lietuvoje taip pat turėtų atsakyti, ar reikia sušaukti neeilinį partijos suvažiavimą, kuriame būtų svarstomas šis konkretus klausimas bei partijos vadovybės politika.

„Aš noriu, kad partijos vadovybė pakeistų savo požiūrį į šitas derybas ir kad su kitomis frakcijomis Seime pakeistų (Atominės elektrinės – BNS) įstatymą, galų gale, kad prieš statant atominę elektrinę būtų paskaičiuota, ar tokios reikia“, – BNS sakė A.Paleckis.

Anot jo, šiuo metu iniciatyvinei grupei dėl referendumo priklauso daugiausia Vilniaus skyriaus nariai, į ją yra kviečiamas ir iš vicepirmininko pareigų partijoje šeštadienį pasitraukęs Vytenis Andriukaitis, kuris taip pat kritikuoja sprendimą į nacionalinį investuotoją be jokio konkurso įtraukti „NDX energijai“ priklausančius Vakarų skirstomuosius tinklus (VST).

Šeštadienį sostinės socdemų kreipimasis į partijos tarybą, kad G.Kirkilo vadovaujama mažumos Vyriausybė stabdytų derybas su privataus kapitalo „NDX energija“ dėl nacionalinio investuotojo kūrimo, liko neišgirstas – taryba atmetė Vilniaus skyriaus norą šį klausimą įtraukti į darbotvarkę.

Tame pačiame tarybos posėdyje V.Andriukaitis pranešė pasitraukiąs iš pirmininko pavaduotojo pareigų, nors sprendimo priežasčių nekomentavo.

Tuo metu A.Paleckis sako, kad paskutinis lašas V.Andriukaičiui ir buvęs tarybos sprendimas nesikišti į nacionalinio investuotojo kūrimo reikalus.

Socialdemokratų Vilniaus skyriaus taryba buvo priėmusi nutarimą, kuriuo siūlė visos partijos tarybai įpareigoti parlamentinės socdemų frakcijos narius ypatingos skubos tvarka inicijuoti Atominės elektrinės įstatymo pataisas, kurios užkirstų kelią privataus kapitalo kontroliuojamai „NDX energijai“ su VST dalyvauti nacionalinio investuotojo kūrime.

Vilniečiai norėjo, kad nacionalinio investuotojo kūrimui Vyriausybė paskelbtų viešą konkursą. O kol bus priimtos minėtų įstatymų pataisos, A.Paleckio vadovaujamo skyriaus taryba siūlė stabdyti derybas su „VP dešimtukui“ priklausančia „NDX energija“.

A.Paleckis prašė šį klausimą apsvarstyti viešai partijos taryboje, tačiau premjeras ir socialdemokratų pirmininkas G.Kirkilas atkakliai priešinosi teigdamas esą prezidiume buvo nuspręsta, kad partijoje bus sudaryta speciali Energetikos komisija, vadovaujama socdemų patriarcho Algirdo Brazausko, kuri apsvarstys visą turimą informaciją apie nacionalinio investuotojo kūrimo procesą.

Tiek A.Paleckis, tiek V.Andriukaitis neišreiškė nepasitikėjimo kursima partine Energetikos komisija, tačiau abu yra įsitikinę, kad klausimas turi būti svarstomas politiniu lygmeniu.

Nacionalinis investuotojas, kurį sudarys valstybės valdoma „Lietuvos energija“, Rytų skirstomųjų tinklų (RST) bei privataus kapitalo bendrovės „NDX energijos“ valdomi VST, tapo viena svarbiausių Lietuvos politinės arenos nesutarimo šerdžių.

Ministrų kabinetas kritikuojamas, jog be jokio konkurso į derybas įtraukė „NDX energiją“, tuo tarpu G.Kirkilas atsikerta, jog skelbti viešą konkursą būtų pavojinga, nes jį laimėti galėtų Rusijos kontroliuojama įmonė.

Numatoma, kad įmonė statys dešimčių milijardų litų vertės naują atominę elektrinę bei elektros jungtis su Lenkija ir Švedija.

Vyriausybė, neoficialiais duomenimis, siekia kontroliuoti 66,6 proc. nacionalinio investuotojo akcijų, o „NDX energijai“ siūloma ne daugiau kaip 33,4 procento.

Nacionalinio investuotojo bendrovę buvo žadama sukurti iki metų pabaigos, tačiau jau aišku, kad to padaryti nepavyks.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.