„Stribams“ pateikti kaltinimus teturime 5 metus, kol jie baigs išmirti – istorikas

Lietuvoje tebegyvena apie 2 proc. lietuvių tautos genocidą vykdžiusių asmenų.
Tokius apytikslius skaičiavimus, remdamasis istoriniais duomenimis ir demografiniais statistikos rodikliais, pateikia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atstovas istorikas Arvydas Anušauskas.

Anot mokslininko, šalia mūsų gyvena nuo 100 iki 200 valsčiaus (rajoninio) lygio partinių aktyvistų, kurių amžius apie 85-90 metų, apie 200-300 „stribų“, kurių amžius 75-80 metų ir apie 50 žemesnio rango MGB darbuotojų, kurie vykdė užkulisinę slaptą veiklą tiek okupacijos periodu, tiek pirmaisiais nepriklausomybės metais.

„Po 5 metų šių žmonių neliks gyvų, tad neliks ir ką traukti baudžiamojon atsakomybėn“, – sakė A.Anušauskas penktadienį Generalinėje prokuratūroje vykusiame susitikime su šalies prokurorais, kurie specializuojasi nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų tyrimo srityje.

Renginį organizavęs Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimvydas Valentukevičius pripažino, kad ne viskas šioje srityje padaryta taip, kaip turėjo būti, tačiau, anot jo, istorinį teisingumą būtina atkurti.

„Traukinys nuvažiavo, tačiau į paskutinį vagoną dar galima įšokti. Jeigu neįmanoma pasiekti realios bausmės, turėtų būti bent dokumentinis įvardijimas, nustatytos faktinės nusikaltimo aplinkybės, nurodyta, kas yra kaltininkas. Turi būti atkurtas istorinis teisingumas, kad mūsų vaikai išmoktų istorijos pamoką“, – sakė prokuroras R.Valentukevičius.

Antrasis pasaulinis karas baigėsi Lietuvai 1945-aisiais sovietų okupacija, kuriai lietuviai partizanai aktyviai ginklu priešinosi dar dešimtmetį – ilgiausiai iš visų europiečių. Į miškus pasitraukę ir vietos gyventojų palaikomi lietuviai laisvės kovotojai sugebėjo efektyviai kovoti su gerokai ginklu ir gyvąja jėga juos lenkusiais „stribais“ – sovietiniais aktyvistais ir okupacinės kariuomenės daliniais, kurie pasižymėjo ypatingu žiaurumu žudant ir sučiuptų gyvų partizanų žvėriškais kankinimais.

Pastarąjį kartą, remdamasis prokurorų surinkta medžiaga, Lietuvos apeliacinis teismas šiemet birželį už Lietuvos partizanų Jono ir Antano Aštrauskų nužudymą nuteisė buvusius okupantų smurtininkus – sovietų saugumo papulkininkį Vytautą Vasiliauską ir slaptąją agentę Martiną Žukaitienę. Jie nužudytų partizanų dukrai ir dukterėčiai turės atlyginti 150 tūkstančių litų

neturtinę žalą.

V.Vasiliauskas ir M.Žukaitienė dar 2004 metais buvo pripažinti kaltais dėl partizanų nužudymo 1953 metais. M.Žukaitienei skirta 5 metai laisvės atėmimo, V.Vasiliauskui – 6 metai. Abu dėl ligos nuo realios laisvės atėmimo bausmės buvo atleisti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.