Skurstantiesiems kaime – nameliai su ratais

Šakių rajono vadovai rado originalų būdą, kaip spręsti socialinio būsto problemą kaime. Nusenusius, savimi ir savo varganu būstu negalinčius pasirūpinti rajono gyventojus, atsisakančius gyventi pensionuose, jie įkurdina nameliuose su ratais. O remtiniems miesto gyventojams ketinama statyti daugiabutį namą – pirmą per pastaruosius du dešimtmečius.

Vos prieš kelias dienas į naujus būstus – vagonėlius su ratais, padedant socialiniams darbuotojams, persikraustė aštuoniasdešimtmetė Santakų kaimo (Šakių rajonas) gyventoja Elena Dailidaitė ir jos bendraamžė iš Jančių kaimo Bronė Šimkaitienė. Abi senyvo amžiaus moterys – vienišos ir jau neišgalinčios pasirūpinti savimi, tačiau kategoriškai atsisakančios apsigyventi socialinių darbuotojų siūlomose globos namuose.

„Šios dvi moterys – jau ne pirmos tokių namelių gyventojos. Pernai taip pat nupirkome du vagonėlius su ratais ir apgyvendinome juose porą asmenų, atsisakiusių važiuoti į senelių namus“, – LŽ pasakojo Šakių rajono vadovas Juozas Bertašius. Meras minėjo, kad jei reikės, nupirks ir daugiau.

Anot jo, tokius namelius, kainuojančius 20-30 tūkst. litų, valdininkai nutarė pirkti, kai apžiūrėjo, kokiomis vargingomis sąlygomis gyvena kai kurie senatvės sulaukę žmonės. Mero teigimu, jų būstų net namais pavadinti negalima. „Jie panašūs į šuns būdas. Kai kur net krosnies nebuvo – žmonės degindavo nedidelį lauželį, kad nors kiek sušiltų. Todėl negalėjome jiems leisti ir toliau taip skursti lūšnose, pro kurių kiaurus stogus sunkiasi vanduo, per sutrūnijusias sienas pučia vėjas, nėra elektros“, – kalbėjo J.Bertašius.

Meras teigė, jog tiems žmonėms savivaldybė būtų galėjusi skirti ne didesnę kaip 15 tūkst. litų paramą, bet jos nebūtų užtekę tokių varganų būstų remontui. O nupirktuose kilnojamuosiuose nameliuose yra visi būtini baldai, taip pat krosnis, kurią kūrendami gyventojai gali pasišildyti būstą, nedidelė virtuvė, reikalingi komunaliniai patogumai. Tereikia juos prijungti prie tinklų ar specialiai tam įtaisytų įrenginių kieme.

Nameliai su ratais, nors juose ir apgyvendinti seneliai, tebėra Šakių rajono savivaldybės nuosavybė. Pasak mero, vėliau tuos vagonėlius, kai jie dabartiniams gyventojams bus nebereikalingi, ketinama šiek tiek paremontuoti ir perduoti naudotis kitiems.

Skurdas ir vienatvė

Prieš įsikeldama į naują, savivaldybės parūpintą namelį su ratais aštuoniasdešimtmetė E.Dailidaitė viena gyveno tėviškėje, jos tėvų statytoje troboje. Deja, per ilgus dešimtmečius namas virto bakūže, kuri bet kada nuo didesnio vėjo ar smarkesnio lietaus galėjo virsti lentgalių krūva.

Moteris norėjo, kad namelį su ratais valdininkai atgabentų į jos gimtosios sodybos kiemą, tačiau po ilgų pokalbių Sintautų seniūnui Kęstučiui Birbilui pavyko senutę įtikinti, jog reikia jį statyti kiek atokiau, nes iki senosios trobos nebuvo nutiesta elektros linija. Taigi naujasis būstas pastatytas arčiau kaimo kelio, šalia elektros linijos, tačiau ant žemės sklypo, priklausančio pačiai E.Dailidaitei.

Jau beveik metai, kai tokiame namelyje, stovinčiame Šileravos kaime, šalia gimtojo namo pamatų, gyvena ir neįgalus šešiasdešimtmetis Gintas Bakutis. Kaip pasakojo Plokščių seniūnė Laimutė Miliūnienė, neįgalaus vyriškio niekaip nepavykdavo įkalbėti važiuoti į globos įstaigą, nors buvo aišku, kad vienas gyventi savo namuose negali, – šie jau buvo visiškai sukežę.

„Po kiekvieno mūsų pokalbio jis tik ranka numodavo ir pareikšdavo, jog niekur iš tėviškės neis. Todėl ir teko mąstyti, ką daryti. Juk negalima žmogaus prievarta išvežti ir kur apgyvendinti – tokių teisių mums niekas nesuteikia. Juolab kad ir pačiam žmogui tai būtų didžiulė trauma. Mes net siūlėme vyriškiui eiti gyventi į gretimas tuščias sodybas, kurių savininkai tam neprieštaravo, bet jis ir to atsisakydavo, – iš tėvų žemės niekur nenorėjo keltis. Tad gyvenamasis namelis su ratais buvo vienintelis galimas ir visiems priimtinas sprendimas“, – kalbėjo seniūnė.

Statys daugiabutį

Kilnojamieji nameliai patenkina tik labai nedidelę dalį viso socialinio būsto poreikio Šakių rajone. Jo vadovai pripažįsta, jog tokius vagonėlius perka tik išskirtiniais atvejais, o darbingo amžiaus šeimoms bando rasti stacionariai pastatytą namą. Šiuo metu Šakių rajone socialinio būsto laukia iš viso apie pusantro šimto šeimų. Daugiausia jų – pačiuose Šakiuose.

Tačiau tiek pernai, tiek šiemet šakiškiai, ieškodami pirkti butų už lėšas, valstybės skirtas socialinio būsto fondo plėtrai, susidūrė su kol kas neišsprendžiama problema – niekas nenori jų parduoti. Net už gana nemažą sumą. Todėl savivaldybė šiemet baigia rengti projektą, pagal kurį kitais metais Šakiuose, Kęstučio gatvėje, turėtų prasidėti 24 butų gyvenamojo namo statyba. Jį numatyta pastatyti už valstybės biudžeto socialiniam būstui skiriamus pinigus.

Tačiau keturių aukštų namo statybai nelabai nori pritarti rajono priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba. Mat kuriozas – ši neturi techninių priemonių gesinti gaisrus, įsižiebusius aukštesniuose negu 3 aukštų pastatuose. Pagal 2004 metais patvirtintą statybų reglamentą tokios statybos negalimos, jei rajono priešgaisrinė tarnyba neturi techninių priemonių.

„Šakiuose ne keturaukščių, bet penkiaaukščių senų gyvenamųjų namų – ne viena dešimtis. Todėl tokie reikalavimai absurdiški“, – LŽ teigė Šakių rajono meras. Pasak jo, ugniagesiai pritarė rengiamam projektui tik tuomet, kai savivaldybė pažadėjo nupirkti specialias gaisrines kopėčias.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.