Itakingieji savanoriai

Aukščiausių šalies vadovų visuomeniniai konsultantai neslepia, kad jų statusas suteikia galimybę įgyvendinti tam tikroms interesų grupėms naudingus sprendimus. Tai jiems kainuoja po kelis šimtus litų per mėnesį.

Aukščiausiems šalies vadovams už nugarų stovi ne tik iš mokesčių mokėtojų kišenės išlaikomi patarėjai, bet ir būrys nemokamai talkinančių konsultantų. Prezidentui Valdui Adamkui visuomeniniais pagrindais pataria dosnūs rinkimų kampanijos rėmėjai. Šalia premjero Gedimino Kirkilo – įvairių lobistinių interesų grupių atstovai.

Susimoka už kabinetus

Premjerui G.Kirkilui pataria 19 visuomeninių konsultantų. Keliems jų Vyriausybės kanceliarija yra skyrusi kabinetus ir vyriausybinius telefonus. Tačiau už šias paslaugas neatlygintinai dirbantys konsultantai turi susimokėti.

Verslo klausimais G.Kirkilą konsultuojantis Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas LŽ pasakojo, kad kas mėnesį Vyriausybės kanceliarijai sumoka 300-400 litų. Pasak jo, kai kurios Vyriausybės pastate dirbančios organizacijos kanceliarijai moka už tai, jog naudojasi patalpomis ir telefonu. „Tam, kad išlaikytume nuolatinę darbo vietą“, – aiškino D.Arlauskas.

Vyriausybės kanceliarijos Ūkio skyriaus vedėjas Jonas Šniaukšta LŽ teigė, jog už naudojimąsi vyriausybiniu kabinetu ir telefonu moka verslo atstovai. „Jų prašymu buvo suteiktas kabinetas. Tad už ryšio paslaugas, šildymą ir elektrą jie turi susimokėti“, – aiškino vedėjas.

Anot J.Šniaukštos, už naudojimąsi vyriausybiniais telefonais moka ir jais skambinantys G.Kirkilo konsultantai. „Jeigu jie pageidavo naudotis mūsų ryšiais, turi ir susimokėti“, – įsitikinęs vedėjas.

Nesudėtinga prieiti

Nors Vyriausybės kanceliarijai moka mokesčius, D.Arlauskas patenkintas visuomeninio konsultanto pareigomis. Verslininkų atstovui imponuoja darbas su G.Kirkilu ir Vyriausybės kancleriu Valdemaru Sarapinu. Pasak D.Arlausko, su jais lengva bendrauti, diskutuoti ir kritikuoti. „Tai žmonės, prie kurių nėra labai sudėtinga prieiti. Konsultanto darbas suteikia daugiau galimybių, nes atsiranda pasitikėjimas, ir tai nėra formalus ryšys tarp verslo organizacijos ir Vyriausybės atstovų“, – apie darbą su G.Kirkilu pasakojo jis. Savo pagalbą premjerui verslininkų atstovas vertina kaip socialinę partnerystę.

D.Arlauskas LŽ sakė, kad G.Kirkilo konsultanto darbas kartais padeda įgyvendinti ir Verslo darbdavių konfederacijai naudingus sprendimus. Vienas tokių pavyzdžių – neseniai priimtas Tautinio paveldo įstatymas. „Šiuo atveju mano statusas leido daug lengviau kalbėti apie tam tikrus dalykus. Dėl to laimėjo visas rinkos segmentas“, – tvirtino D.Arlauskas. Verslininkų atstovas taip pat vertina jam, kaip visuomeniniam konsultantui, suteiktą galimybę dalyvauti Vyriausybės ir kitų valstybės institucijų posėdžiuose.

G.Kirkilo vadovaujamas ministrų kabinetas ne kartą buvo siejamas su įvairiomis verslo grupėmis.

Būrys rėmėjų

Prezidentą V.Adamkų visuomeniniais pagrindais konsultuoja 11 žmonių. Į komandą šalies vadovas pasikvietė būrį savo rėmėjų ir gerbėjų. Dauguma V.Adamkaus visuomeninių konsultantų aktyviai palaikė jį per rinkimų kampaniją. Tarp tokių – finansų analitikas Gitanas Nausėda, leidėjas Saulius Žukas, apžvalgininkas Julius Šmulkštys.

Prezidentui pataria ir keli Jungtinių Amerikos Valstijų lietuviai. Tai konsultantas ekonomikos klausimais Vytas Gruodis, socialinės ir skurdo mažinimo politikos temomis besidominti Skirma Anna Kondratas ir ryšiais su išeivija besirūpinantis Leonas Narbutis.

V.Adamkaus patarėjo pavaduotojas Juozas Ruzgys LŽ sakė, kad konsultantais visuomeniniais pagrindais prezidentas skyrė žmones, nenorėjusius dėl 5 metų karjeros prezidentūroje aukoti turimo darbo. „Tačiau dabar, kai prezidentui prireikia patarimo, jie geranoriškai prisideda prie mūsų darbo. Argi blogai, kad valstybei tai nieko nekainuoja?“ – svarstė J.Ruzgys.

Ne tik konsultuoja

Prieš kelerius metus aktyviai V.Adamkų per rinkimų kampaniją palaikęs G.Nausėda užsitarnavo jo palankumą. Tapęs prezidentu V.Adamkus nepamiršo finansų analitiko ir pasiūlė jam tapti pirmuoju prezidento patarėju. „Tai man – labai skaudus klausimas. Tuomet negalėjau sutikti ir atsisakiau, bet mano ir V.Adamkaus santykių tai nesugadino. Konsultuoju jį visuomeniniais pagrindais“, – kalbėjo G.Nausėda.

Pasak vieno didžiausių šalies bankų ekonomisto, jis sutiko dirbti neatlygintinu konsultantu, nes rūpi, kokioje šalyje gyvens jo šeima. „Nežiūriu į šį darbą per asmeninę prizmę. Vertinu tai kaip kuklų indėlį į Lietuvos gerovę“, – aiškino LŽ G.Nausėda.

Finansų analitikas pasakojo, kad V.Adamkus jo patarimų prašo nedažnai, jei nebūna „degančių“ reikalų – kartą per porą savaičių. „Pats prezidentui netrukdau, tačiau kai jam manęs prireikia, visada atsirandu prie durų“, – pridūrė G.Nausėda.

Finansų analitikas prisipažino, kad su V.Adamkumi kalbasi ne vien apie ekonomiką. Gavęs progą ilgiau šnektelėti su prezidentu G.Nausėda nesibodi išdėstyti savo nuomonę ir kitais valstybei svarbiais klausimais. „Kartais pareiškiu ir savo, kaip piliečio, poziciją“, – teigė jis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.