Seimas patvirtino konservatoriams nepalankias buvusio savanorio žūties aplinkybių tyrimo išvadas

Parlamentarai trečiadienį galutinai pritarė konservatoriams nepalankioms laikinosios komisijos išvadoms dėl buvusio savanorio ir Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūno Juro Abomavičiaus žūties prieš dešimtį metų aplinkybių.
Už išvadas, kuriose konservatoriai siejami su teroristinės organizacijos bruožų turinčia grupuote ir kaltinami darę spaudimą nužudymą tyrusioms teisėsaugos institucijoms, balsavo 66 parlamentarai, 23 buvo prieš ir 4 susilaikė.

Iš viso Seime yra 141 narys.

Išsakydami savo nuomones parlamentarai daugiau diskutavo ne apie išvadų turinį, bet apie Tėvynės sąjungos praeitį.

Liberaldemokratų frakcijai priklausantis Petras Gražulis pareiškė, jog konservatorių partiją reikėtų uždrausti.

„Susidariau nuomonę, kad konservatorių kaltė yra didelė. (…) Asmeniškai aš reikalausiu, kad uždraustų konservatorių partiją kaip susijusią su teroristinėmis organizacijomis“, – posėdyje pareiškė P.Gražulis.

Jam antrino socialliberalų lyderis Artūras Paulauskas, pareiškęs, kad Tėvynės sąjunga tuomet „žaidė su žmonių gyvybėmis“ ir „kurstė nusikalsti“.

„Konservatorių partijai triuškinančiai pralaimėjus Seimo rinkimus (1992 metais – BNS), tada šios partijos vadovai naudojosi tam tikromis nepasitenkinimo nuotaikomis visuomenėje ir svabiausia – karinėmis struktūromis, žaidė pavojingus žaidimus su sprogmenimis, žmonių gyvybėmis. Kalbant teisinėmis kategorijomis – kurstė nusikalsti“, – kalbėjo A.Paulauskas.

Pasak jo, svarbiausias klausimas, kuris dabar kyla – ar visi šie konservatorių neva naudoti metodai yra praeityje. Anot A.Paulausko, tiek dabartinis TS pirmininkas, tiek kiti vadovai tuomet buvo „tik partijos eiliniai“, todėl, jo nuomone, atsakymas gali būti tik vienas – „ryšys su asmenimis, kurie naudojosi teroristinės kovos metodais iki šio, nenutraukas, jie iki šiol globojami“.

Konservatoriai, nors gynėsi įnirtingai, neįtikino daugumo Seimo narių. TS pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė pareiškė, kad komisija atsirado kaip kerštas už partijos laikyseną Valstybės saugumo departamento (VSD) skandalo metu.

Seimūnės kolega Jurgis Razma pagrasino kreiptis į Konstitucinį Teismą, nes esą Seimas, tvirtindamas šias išvadas, skleidžia dezinformaciją, o tai yra draudžiama. Pasak jo, kreipimosi tekstas turėtų būti paruoštas kitą savaitę.

Komisijos išvadose, be sąsajų tarp konservatorių ir neva teroristinių oragnizacijų, taip pat rašoma, jog yra pakankamai duomenų, esą konservatorius ir buvęs parlamentaras Algirdas Petrusevičius gali būti susijęs su J.Abromavičiaus nužudymu, be to, dirbdamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK), jis turėjęs galimybę disponuoti visa informacija apie J.Abromavičiaus žūties tyrimą ir galėjęs daryti įtaką tyrimui.

Laikinoji komisija, vadovaujama darbietės Loretos Graužinienės, nagrinėjo ir prieš 10 metų suburtos konservatoriaus Sigito Kakčio vadovautos panašios komisijos veiklą ir įvertino ją kaip paviršutinišką.

Dabartinė komisija per savo ilgiau nei metus trunkusią veiklą išklausė maždaug trijų dešimčių liudytojų prieštaringus parodymus. Kai kurie liudytojai teigė, kad J.Abromavičius galėjo būti nužudytas, nes išsiaiškino, kas 1994 metais susprogdino geležinkelio tiltą per Bražuolės upę, kiti teigė, kad žūtis galėjo būti susijusi su J.Abromavičiaus darbo Valstybės saugumo departamente (VSD) metu vykdytais kontrabandos tyrimais.

Komisijoje dirbę du konservatoriai – J.Razma ir Audronius Ažubalis – nesutiko su jos išvadomis ir pateikė savo atskirąją nuomonę. Daugiau nei dvidešimties puslapių dokumente, be kita ko, teigiama, jog nesą jokio pagrindo manyti, kad su nužudymu gali būti susijusios dešiniosios partijos.

J.Abromavičius žuvo 1997 metų sausio 31-ąją Kaune, sprogus jo automobiliui. Nusikaltėliai po automobiliu buvo pritvirtinę maždaug 500 gramų sprogstamosios medžiagos heksogeno, dar vadinamo jūros mišiniu.

Generalinė prokuratūra ikiteisminio tyrimo metu nustatė, kad sprogstamąjį įtaisą pagamino ir po J.Abromavičiaus automobiliu pritvirtino asmuo, kuris vėliau atsitiktinai pats susisprogdino.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Seimas patvirtino konservatoriams nepalankias buvusio savanorio žūties aplinkybių tyrimo išvadas"

  1. Ryšininkė

    Čiorna Vorona tik priešrinkiminis įrankis apjuodinti konservatorius ir padėti AMB- Kirkilo kgb-istams vėl pratęsti tautos genocidą. Tikiu,kad dabar Gaidys vėl pakels reitingus komunistams,o konservatorius nuleis žemiau. Ir taip jau bus iki Seimo rinkimų. Perpetum Mobile.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.