Ralistai su plokštelėmis nesiskiria ir miegodami

Pirmosios Lietuvoje house muzikos įrašų kompanijos įkūrėjai tebėra ant bangos

Trečius metus „RyRalio Records” įkūrėjai DJ’ai Lauris Lee (Laurynas Lisauskas) ir Karalius (Šarūnas Karalius) „eksportuoja” lietuvišką šokių muziką, vakarėlius rengia ir gimtinėje. Švęsdami kompanijos gimtadienį vienai nakčiai buvo atidarę savo klubą, o kai kurias muzikines puotas kelia ir ant vandens.

Kauniečių sąskaitoje – daugiau nei 170 suorganizuotų renginių. Paskutinysis buvo prieš savaitę, artimiausias – šiandien „Jachtklube” ir ant Kauno marių vyksiantis vasaros pabaigos festivalis „Just Cola Party”.

Tenka daryti viską

„Deja, tenka daryti viską, ką reikia”, – paklaustas, kuris kokias pareigas užima, sakė DJ Karalius. Šiandien jam teks pildyti svečio JAV house muzikos patriarcho Džonio Fiasko pageidavimus. „Sužinojęs, kad festivalis vyks šalia Kauno marių esančioje jachtų prieplaukoje, pagrindinė jo žvaigždė paprašė pasiplaukiojimo specialiai jam skirta jachta. Be šio noro, pageidavimų sąraše yra tik įprastiniai didžėjaus norai – gėrimai, kokybiški grotuvai, monitoriai, rankšluostis”, – pasakojo apie vieną labiausiai geidžiamų ir įtakingų latino house tradicijos puoselėtojų DJ Karalius.

Sugebantys į savo renginius pasikviesti pasaulinio lygio muzikantus, „RyRalio” vaikinai teigė, jog patys nėra įnoringi. Tam paprasčiausiai neturi laiko.

„Iškart po „Just Cola Party” išvykstame pasirodymui į festivalį Norvegijos mieste Tromso. Tai antroji mūsų veiklos sritis – lietuviškos elektroninės muzikos pristatymas ir propagavimas pasaulyje, plokštelių bei kompaktų leidyba”, – pasakojo Karalius. „RyRalio” taip pat žinomi kaip įvairių meno (multimedia) projektų iniciatoriai.

Beprotiškai sunki pradžia

„Pažvelgę į trejų metų rezultatus galime pasidžiaugti. Apie tai galėjome tik svajoti – Lietuva iš baltos dėmės elektroninės muzikos pasaulio žemėlapyje tapo visateise jo nare. Tačiau didžiuotis nėra laiko, reikia dirbti”, – kalbėjo Lauris Lee ir Karalius.

Vaikinai tvirtino, jog tiesiogiai su kitais DJ nekonkuruoja, o brangina visus, dirbančius elektroninės muzikos populiarinimo srityje. „Per paskutinius kelerius metus padirbėta tikrai neblogai. Mylime muziką ir ją propaguojame. Skirstyti į gerus ir blogus – klausytojų darbas, bet man mieliau būtų, jei tai darytų apie muziką išmanantys žmonės. Lietuvoje pasigendu muzikinės spaudos, muzikinės kritikos. Dažniausios diskusijos baigiasi teigiamų arba neigiamų epitetų kruša”, – pastebėjo kauniečiai.

„Beprotiškai sunku pradėti tverti ką nors nuo nulio”, – neslėpė didžėjai. Tačiau dabar, reikalams įsibėgėjus, nemažai iškilusių sunkumų jie prisimena su šypsena. „Pirmąją plokštelių partiją spaudėme gamykloje Čekijoje, o kaip tik tų metų vasarą šalį nusiaubė potvynis. Nerimaudami kiekvieną dieną laukėme žinių – sulauksime pirmos plokštelių siuntos ar ji atgulė Vltavos, didžiausios Čekijos upės, dugne”, – prisiminė „RyRalio” vaikinai.

Prireikė visažinio

„RyRalio Records” šiuo metu dirba trys žmonės. „Prieš metus sutikome puikų studijos visažinį Marių Basanovą ir ėmėme įrašinėti muziką. Šiais laikais nebeužtenka vien tik gerai išmanyti technines studijos subtilybes, būti puikiu instrumentalistu. Elektroninės muzikos stilių skirtumai pagrįsti labai subtiliais dalykais ir labai retai kada juos visus išmano vienas žmogus”, – aiškino Lauris Lee.

„Prie viso to dar pridėkime vadybą, be kurios šiais laikais net būdamas talentingiausiu prodiuseriu gali likti žinomas tik savo kieme”, – apie įrašų kompanijos sėkmės priežastis kalbėjo Karalius.

Pirmasis trijulės darbas pasirodė prieš pusmetį.

Tai „Bogdan Taran” įrašų kompanijai ir grupei „Badmaster’s Flight” sukurtas remiksas. Vaikinai kompanijai „Soulstar Records” parengė house muzikos patriarcho Jay-J ir Jo Jo Hailey dainos „In My Life” remiksą.

Ne mažiau „RyRalio” reikėtų didžiuotis tuo, jog jų pačių kūrinys, įrašytas kartu su JAV prodiuseriu Rithma – „Funk Is Still Alive” – įtrauktas į vienos didžiausių įrašų kompanijų Amerikoje „Om Records” išleistą naujausią rinkinį, pavadintą „Sound Of Om vol. 5”. „2005-ieji lietuviškos šokių muzikos istorijoje bus įrašyti aukso raidėmis”, – tikino Karalius.

Grojo šokių mekoje

Per paskutinius metus „RyRalio” įkūrėjai spėjo pasirodyti Islandijoje, elektroninės šokių muzikos meka laikomu Londone, Stambule, Vienoje, Lenkijoje ir legendiniame Maskvos klube „Propaganda”.

„Žmonės dažnai klausia, kuo skiriasi vakarėliai Vilniuje ir Kaune. Turbūt labai nustebtų sužinoję, kad šiuolaikinės šokių muzikos vakarėliai Turkijoje mažai skiriasi nuo amerikietiškų, Anglijoje – nuo latviškų ir t.t. Pasaulis labai mažas. Elektroninė šokių muzika griauna barjerus tarp nacijų ir kuria vieningą tautą”, – teigė Lauris Lee.

„Visa „RyRalio” estetika pagrįsta tautiškumu. Mūsų produkcija skirta ne tik Lietuvos rinkai. Tautiškumas – vienintelis aspektas, kuriuo galime būti įdomūs pasauliui. Jie turi viską. Išskyrus tai, ką mes turime savito ir unikalaus”, – kalbėjo kauniečiai.

„Gretutinis” išsilavinimas

DJ Karaliaus muzikinė karjera prasidėjo studentiškais laikais, kai ėmė groti mušamaisiais keliose roko grupėse. Jis turi Vytauto Didžiojo universiteto menotyros bakalauro diplomą. Lauris Lee yra socialinio darbo bakalauras ir „labai greitai” bus verslo administravimo magistras.

Nors diskžokėjaus darbas atrodo kaip nerūpestingas užsiėmimas, tačiau „RyRalio Records” įkūrėjai tvarkingai moka mokesčius. „Lietuvos šokių muzika prisideda prie visos Lietuvos socialinės gerovės”, – tvirtino DJ Karalius. Ką veiktų nutraukę muzikavimo karjerą, vaikinai teigė dar negalvoję.

„Dar reikia daug ką pasiekti. Daugelis šių dienų pasaulinio garso didžėjų yra perkopę per trisdešimt, o kai kurie ir per keturiasdešimt metų. Tai nereiškia, kad iki šio amžiaus jie dirbo kitą darbą ir staiga puolė didžėjauti. Visus tuos metus, nuo paauglystės, jie žingsnelis po žingsnelio siekė užsibrėžto tikslo”, – apie kopimą į didžėjų olimpą pasakojo Karalius.

Tapo plokštelių įkaitu

„Ko tikrai nepasiilgstu – tai kėlimosi aštuntą ryto ir skubėjimo į darbą”, – juokavo Lauris. „Po įtemptų savaitgalių visada norisi išsimiegoti. Kartais trikdo tas tvarkaraštis: visą savaitę organizuojam renginius, dirbam prie muzikos leidybos, o atėjus savaitgalio šventėms kraunamės plokšteles ir rengiamės groti klubuose”, – pasakojo Lauris.

Kiek savo kolekcijose turi plokštelių, tiksliai neatsakė nė vienas. „Pakankamai daug, kad tai taptų labai didele problema kraustantis iš vieno buto į kitą. Šią vasarą tą patyriau savo kailiu. Jos beprotiškai sunkios ir „pertarabanyti” daugiau kaip du tūkstančius plokštelių užėmė tikrai nemažai laiko”, – patirtimi dalijosi Karalius.

Vaikino kolekcijoje, be abejo, yra ir „RyRalio” su partneriais išleistas pirmasis house albumas Lietuvoje – „Pasaka”. Jame – 10 atrinktų ir sumiksuotų originalių Lietuvoje sukurtų kompozicijų. Albumo kulminacija – „RyRalio” kūrinys su Giedre iš „Empti” „Visu greičiu”.

Lietuvoje šiuo metu nemažai klausytojų sutraukia progressive, house stiliaus muzika. Anot DJ Karaliaus, pastarasis yra visų dabartinių stilių pradininkas. Taip pat yra nemažai žmonių, propaguojančių drum’n’bass, techno, reggae ir kitus stilius.

Jurgita Murauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.