Tarptautiniai pinigų pervedimai dabar yra lėti ir brangūs. Paprasčiau atsiskaityti negrynaisiais pinigais bus galima tik nuo 2010 metų.
Dabar paprastas vietinis pinigų pervedimas šalies bankuose kainuoja nuo 2 iki 3 litų. Tačiau už tarptautinį mokėjimą bankininkai sau pasilieka nuo 40 iki 50 litų.
Tarptautiniu dabar laikomas ir pinigų pervedimas iš Lietuvos į Europos Sąjungos šalių bankus, pavyzdžiui, siunčiant juos į Airiją mūsų tautiečiams.
Šiuos mažmeninius mokėjimus dabar tvarko skirtingos mokėjimo sistemos. Bendra mokėjimo sistema ne tik palengvintų bankininkų darbą, bet ir suvienodintų vietos ir tarptautinio pervedimo įkainius. Tiesa, klientams neverta tikėtis, kad kainos kris iki kelių litų.
Piginant pabrangs
Bankinis sektorius inicijavo projektą SEPA (angl. – Single Euro Payment Area), kuriuo kuriama bendra mokėjimo eurais erdvė. Pasak ekspertų, tai bus įmanoma tada, kai tarp ES valstybių narių mokėjimas eurais bus laikomas ne tarptautiniu, o vietos mokėjimu.
Rimantas Busila, banko „UnitCredit Bank” Lietuvos skyriaus generalinis direktorius, LŽ sakė, kad įsigaliojus SEPA projektui, dabar Lietuvoje veikianti mažmeninio mokėjimo sistema LITAS dubliuos tas funkcijas. Visi mokėjimai vyks pagal vieną scenarijų ir sistema LITAS jau nebus reikalinga.
Nelygu išlaidos, kurias priskirs naujos mokėjimo sistemos dalyviai, dabartiniai įkainiai bus patikslinti ir, pasak R.Busilos, turėtų atpigti.
Tačiau kiek jie bus pigesni, nesiryžo prognozuoti nė vienas LŽ pakalbintas bankų atstovas. Bankai spręs šį klausimą, kai žinos konkrečias dalyvavimo SEPA projekte sąlygas. Kiekvienas bankas nustatys savo įkainius, tačiau, jie bus konkurencingi.
„Nebus taip, kad vienas bankas ims 3 litus, kitas – 15, o trečias – 50. Jie bus išlyginti iki tam tikro vidurkio, tačiau kaip ir dabar, bankai šiek tiek konkuruos”, – sakė R.Busila.
Tikslas – viena diena
Kaip LŽ tikino Lietuvos banko Mokėjimo sistemų politikos skyriaus viršininkas Deivis Stankevičius, naujų mokėjimo įkainių galime tikėtis kartu su SEPA projekto darbo pradžia. Spartės ir pervedimo tempas.
„Dabar mažmeninis mokėjimas eurais tarp ES valstybių narių ilgiausiai trunka 5 darbo dienas. Kai bus įgyvendinta direktyva – truks 3 dienas, o praėjus dar dvejiems metams bus pereita prie vienos dienos mokėjimo”, – sakė D.Stankevičius.
Pasak jo, šalies bankai tam rengiasi ir kitų metų sausio pabaigoje SEPA projektas bus įgyvendintas. Kai kurie šalies bankai jau nuo pat pradžių žada pasiūlyti klientams atlikti nedidelės vertės mokėjimą greičiau ir pigiau.
Nauji konkurentai
Be to, anot D.Stankevičiaus, SEPA padidins konkurenciją ES paversdama integruota rinka, kurioje mokėjimo paslaugų teikėjai galės pasiūlyti savo paslaugas visai ES rinkai.
Mokėjimo paslaugų direktyva atvers galimybę į šią rinką patekti ir naujiems paslaugų teikėjams, vadinamosioms mokėjimo įstaigoms. Jos, nors ir ne bankai, galės teikti mokėjimo paslaugas.
Tai galės daryti prekybos centrai, mobiliojo telefono operatoriai ir kiti apibrėžimą atitinkantys subjektai. Didesnė konkurencija bus naudinga vartotojams, nes jiems atvers galimybę gauti pigesnes, o daugeliu atvejų ir kokybiškesnes paslaugas.
Komisinių sumažės
Kaip LŽ sakė Finansų ministerijos Finansinių paslaugų skyriaus vedėja Aušra Vičkačkienė, suformuota darbo grupė spręs, kokius mūsų šalies įstatymus reikia pakeisti ir kaip sutvarkyti teisinę bazę.
Žinoma, įstatymų pakeitimų mūsų šalyje reikės daryti nemažai, atverti galimybes kitiems mokėjimo paslaugų rinkos žaidėjams.
Vis dėlto ministerijos atstovė nelinkusi prognozuoti, kad bankams atsiras daug naujų konkurentų.
Ir patys bankininkai nesiryžta prognozuoti, kiek sumažės bankų pelnas atsiradus naujiems mažmeninio pervedimo paslaugų teikėjams. Jie tikisi, kad paprastesnės mokėjimo eurais sąlygos skatins klientus dažniau naudotis bankų paslaugomis.
Veikiausiai suvienodinti vietos ir tarptautinio mokėjimo įkainiai atsvers prarastą komisinių pelną.
Pasak AB „Sampo” bankas Bankinių operacijų departamento direktorės Lidijos Bocarnikovos, įsigaliojus bendrai mokėjimo sistemai verslo atstovams atsivers ne viena galimybė kurti naujoves ir konkuruoti euro zonos mastu.
Užteks turėti vieną sąskaitą atsiskaityti visoje Europoje, nes SEPA mokėjimo schemos bus vienodos visose ES šalyse narėse, taip pat Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje. Laukiama paprastesnės ne tik kredito pervedimo, tiesioginio debeto, bet ir atsiskaitymo kortelėmis sistemos.
Vakar Lietuvos bankas pranešė, kad jau pradėjo veikti nauja Euro sistemos, susidedančios iš Europos centrinio banko ir Europos Sąjungos šalių, įvedusių eurą, nacionalinių centrinių bankų, mokėjimo sistema TARGET2. Tai leis per centriniuose bankuose tvarkomas sąskaitas vykdyti realaus laiko atsiskaitymus daugiausia pagal didelės vertės mokėjimo nurodymus eurais. Prie sistemos prisijungė pirma dalyvių grupė, tarp jų – ir Lietuva.
Kas nedaug turi pinigų, tam svarbiausia kad paskutinių kas neatimtų. Geriau ne taip greitai, bet patikimai. 😐