Škotijos premjeras sapnuoja nepriklausomybę

Alexas Salmondas įsitikinęs, kad jau po 10 metų Škotija taps nepriklausoma. Tačiau ar to nori patys škotai?

Škotijos nacionalinės partijos (SNP) vadovas pareiškė, kad iki 2017 metų Škotija turi gauti nepriklausomybę. Toks A.Salmondo pareiškimas prieštarauja neseniai atlikto tyrimo rezultatams, kurie rodo, jog tik 23 proc. škotų norėtų atsiskirti nuo Jungtinės Karalystės.

„Keltų liūtė“

Apie savo veržlius planus A.Salmondas pareiškė Glazge per spaudos konferenciją, skirtą Škotijos ekonomikos augimui. 42 puslapių programoje skelbiama, kad iki 2011 metų Škotijos ekonomikos lygis turėtų pasiekti Jungtinės Karalystės rodiklius, o iki 2017 metų Škotijos ekonomika turėtų pasivyti „Keltų tigrę“ Airiją. Programoje rašoma, kad konkurencinio pranašumo ir darbo išteklių derinys padės Škotijai tapti „Keltų liūte“. Taip kraštas pasieks aukštą užimtumo lygį ir aplenks kai kurias Europos Sąjungos valstybes.

„Viena pagrindinių mūsų užduočių iki 2017 metų – tai ekonomikos svertų kontrolė. Ir mes esame tikri, kad mums pavyks“, – sakė A.Salmondas, o komentuodamas savo teiginį pareiškė: „Pasiekti šį tikslą būtų daug paprasčiau, jei Škotija būtų nepriklausoma. Štai kodėl iki 2017 metų ketiname tapti nepriklausomi.“

Opozicija netiki

Pateikęs šias prognozes A.Salmondas sulaukė 3 opozicijos partijų kritikos ir pašaipų. Premjero pažadai opozicijai priminė ankstesnes nacionalistų prognozes, jog Škotija „taps laisva iki 1993 metų“ ar „galės džiaugtis nepriklausomybe 2007 metais“. Pastarąją mintį A.Salmondas buvo iškėlęs prieš 10 metų.

Šiandien jo pažadai atrodo lengviau įgyvendinami, nes Nacionalinė partija pirmą kartą per 73 gyvavimo metus pateko į valdžią, o jos veikla vertinama teigiamai.

Referendumo klausimas

Mažumą Škotijos parlamente turinti SNP jau ne kartą užsiminė apie ketinimus surengti referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės. Kad parlamentas pritartų siūlymui, nacionalistams reikės bent vienos iš dviejų valdančiųjų partijų pritarimo, o artimiausiu metu SNP niekas palaikyti neketina.

A.Salmondo pareiškimus apie Škotijos atsiskyrimą nuo Jungtinės Karalystės iki 2017 metų galima vertinti dvejopai. Viena vertus, vyriausybės vadovas pripažįsta, jog iki 2011 metų referendumo surengti ir juo labiau laimėti neįmanoma. Antra vertus, taip jis mėgina nepasiduoti opozicijos kaltinimams dėl nesugebėjimo tesėti pažadų.

Anot leiboristų, A.Salmondas labai pasipūtęs ir išpuikęs, nes savo vardu mėgina išreikšti visų škotų nuomonę. Leiboristų lyderės Cathy Jamison teigimu, premjeras dabar parodė savo tikrąjį veidą: „Nuo to laiko, kai A.Salmondas tapo premjeru, jis siekia suirutės Didžiojoje Britanijoje, tačiau nesprendžia sveikatos apsaugos, išsilavinimo, teisingumo ir tvarkos klausimų. A.Salmondas visada pačiu liūdniausiu būdu pateikia klaidingas prognozes apie Škotijos nepriklausomybę. Regis, istorija kartojasi.“

Pasak Škotijos liberalų demokratų lyderės Nicol Stephen, „užuot mėgindamas primesti savo idėją dėl Škotijos nepriklausomybės, premjeras turėtų klausytis tautos, reikalaujančios išplėsti Škotijos

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.