Miesto vicemerui teko nusišalinti nuo Marvelės gyventojų skundo tyrimo paaiškėjus, kad konflikto objektas – ir jo buvusi darbovietė
Prezidentui Valdui Adamkui pasiskundę dėl betono gamintojo veiklos Marvelės gyventojai vakar Kauno miesto savivaldybėje surengtame pasitarime buvo nepageidaujami. „Kauno diena” atskleidė detalių, kurios Savivaldybėje pradėtam tyrimui metė rimtą šešėlį. Paaiškėjo, kad miesto vicemeras Adolfas Antanas Balutis ėmėsi tirti nusiskundimus, siejamus su jo buvusia darboviete. Vakar jis nuo tyrimo nusišalino, nors dar ryte stengėsi nedramatizuoti situacijos aplink „Autokaustą” ir nekiršinti gyventojų.
Tyrimą išjudino V.Adamkus
Kaip „Kauno diena” jau rašė, šių metų birželį Marvelės bendruomenė kreipėsi į Kauno merą Arvydą Garbaravičių prašydama išsiaiškinti, kaip vyko betono mazgo privatizacija ir plėtra. Žmonių prašymą Savivaldybė išgirdo tik po to, kai rugpjūčio 10-ąją, reaguodamas į gyventojų skundą, Kauno vandenvalos įmonėje apsilankė Prezidentas Valdas Adamkus. Gyventojai norėjo sužinoti ne tik betono gamyklos privatizavimo eigą, bet ir kaip „Autokaustos” įmonė rengiasi sumažinti oro taršą ir keliamą triukšmą.
„Nuo dulkių dūsta 27 namai, o šiandien mazgas nedirba, nes „Autokausta” žinojo, kad atvyksta Prezidentas”, – V.Adamkaus vizito dieną sakė Zinaida Dvareskienė. Žmonės guodėsi, kad dėl betono mazgo veiklos nuvertėjo jų turtas. „Neįmanoma parduoti namų ir sklypų, todėl kenčiame ir materialiai”, – kalbėjo žmonės. V.Adamkus išklausė piketavusiųjų skundus.
Vengė kalbų apie privatizavimą
Detaliai ištirti „Autokaustos” veiklą ir betono mazgo privatizavimo subtilybes Prezidentui tąsyk prisižadėjo Kauno vicemeras A.A.Balutis. Jis uoliai ėmėsi tyrimo ir jau vakar surengė pirmąjį pasitarimą, į kurį sukvietė atsakingų Savivaldybės skyrių vedėjus, teisininkus, Kauno visuomenės sveikatos centro atstovus bei „Autokaustos” direktorių Juozą Kriaučiūną.
Tačiau pati pirmoji tyrimo diena pakvipo skandalu. „Kauno dienos” paklaustas, kodėl į susitikimą nebuvo pakviestas nė vienas Marvelės gyventojas, A.A.Balutis neįžvelgė tokios būtinybės.
„Turime žmonių skundą, kuriame suformuluotos pretenzijos”, – trumpai atsakė jis. A.A.Balutis taip pat nesigilino, ir kaip vyko betono mazgo privatizavimas. „Manau, jog tai yra ne Savivaldybės kompetencija”, – pareiškė vicemeras.
Anksčiau laikinu laikytą betono mazgą, kuris buvo įrengtas Kauno vandenvalos įmonei pastatyti, pirmoji privatizavo statybos bendrovė AB „YIT Kausta”. Objektą bendrovė 2001 m. perpardavė savo dukterinei įmonei UAB „Autokausta”.
Nutylėjo, kad turėjo aukštas pareigas
Per vakar vykusį pasitarimą A.A.Balutis nutylėjo tai, jog nuo 2001-ųjų jis kelerius metus dirbo AB „YIT Kausta” rinkodaros vadovu. Po pasitarimo „Kauno diena” A.A.Balučio pasiteiravo, ar jam nevertėjo nusišalinti nuo tyrimo, nes visuomenei gali kilti įtarimų dėl tyrimo objektyvumo. „Tai nebuvo aukštos pareigos, bet būtinai pasinaudosiu jūsų patarimu”, – sakė A.A.Balutis.
Po kelių minučių mero atstovė spaudai Jūratė Anilionytė pranešė, kad A.A.Balutis nuo tyrimo nusišalino. Jis patikino neturįs nei „Kaustos”, nei „Autokaustos” akcijų.
„Siekdamas išvengti galimo interesų konflikto, A.A.Balutis nusišalina nuo buvusios AB „YIT Kausta” dukterinės įmonės „Autokausta” ir Marvelės gyventojų konflikto nagrinėjimo”, – skelbė trumpas pranešimas.
Skirtingi reikalavimai
Nuo 1990-ųjų miesto Taryboje A.A.Balutis dirba penkias kadencijas iš eilės. Vakar jis situacijos, susijusios su „Autokausta”, stengėsi nedramatizuoti ir nenorėjo gilintis, kodėl su „Kauno vandenų” įmone nebuvo suderintas 2005 m. sausio 29-ąją Tarybos patvirtintas detalusis planas.
„Turime tik 2003 m. detalųjį planą, – sakė „Kauno vandenų” gamybos direktorius Alvydas Dipartas. – Jis yra paskutinis, kurį turime, todėl naujojo plano su mumis niekas nederino”.
Kol kas lieka ir daugiau neaiškių klausimų, nes prie laikinų įrenginių, vadovaujantis galiojančiais teisės aktais, negalima formuoti sklypų. Kokiu būdu tai atsitiko Marvelėje, iki šiol neatsakyta. Net Savivaldybės pranešime dėl A.A.Balučio nusišalinimo nuo konflikto tyrimo akcentuojamas ne betono mazgo privatizavimo skaidrumas, ką ir siekia išsiaiškinti Marvelės bendruomenė, o „Autokaustos” keliamas triukšmas ir dulkės.
Vijokliams įsigyti – 10 tūkstančių litų
„Autokaustos” vadovas pripažino, jog gyventojų sukeltas triukšmas įmonei sukėlė nepatogumų. „Stengiamės įsiklausyti į žmonių reikalavimus, bet įmonei dar reikia ir dirbti”, – sakė J.Kriaučiūnas. Gyventojų teigimu, įmonė savavališkai iškirto sanitarinės zonos medžius, atlieka statybinių atliekų perdirbimo darbus, nors tam neturi leidimo. Šiuos kaltinimus J.Kriaučiūnas vadina nepagrįstais ir pateikė įrodymus.
„Be to, savo teritorijoje pradėjome statyti 11 metrų aukščio konstrukciją iš elektros stulpų, – teigė J.Kriaučiūnas. – Tai bus apie pusės metro pločio žalioji siena, nes konstrukcijas apsodinsime vijokliniais augalais”. Jiems įsigyti iš Kanados „Autokausta” skyrė 10 tūkst. Lt.
„Norėjome padaryti kaip geriau, bet statybos inspekcija pareikalavo stulpus nugriauti, nes nėra suderintas žaliosios sienos projektas”, – sakė J.Kriaučiūnas. Jis teigė, jog stulpų nesirengiama nugriauti ir įmonė mieliau mokės baudas, kol bus sutvarkyti dokumentai.
Viršija ne visas normas
Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) direktoriaus pavaduotojos Onutės Gedgaudienės teigimu, „Autokaustos” keliamas triukšmas kai kuriuose Marvelės gyventojų namuose leistiną dienos triukšmo normą viršija net iki 14 decibelų (leistina dienos triukšmo norma mieste dienos metu yra 40 decibelų). Tačiau ekspertai pripažįsta, jog prie pagrindinių gatvių triukšmo lygis visada viršija normą. KVSC duomenimis, sanitarinės zonos atstumas tarp įmonės ir gyventojų namų yra leistinas, todėl bendrovė nenusižengia nustatytoms normoms.
O.Gedgaudienė norėjo sužinoti, kodėl gyventojai į KVSC specialistus nesikreipė anksčiau, nors „Autokausta” nepertraukiamai veiklą vysto penkerius metus.
Sutarta dėl kompensacijų
AB „Kauno vandenys” direktorius Vilius Burokas Marvelės gyventojų skundus dėl aplinkos kokybės laiko nepagrįstais, nes statant vandenvalos įmonę bei parenkant jai vietą su gyventojais buvo sutarta dėl kompensacijų.
„Iki 2000 metų, kai vandenvalos įmonė pradėjo veikti, Marvelėje buvo nutiesti vandentiekio, kanalizacijos, dujotiekio magistralės ir visos telefono linijos, – pasakojo V.Burokas. – Į Marvelės infrastruktūrą iš vandenvalos statybos lėšų buvo skirta daugiau kaip 10 mln. litų”. Šimtui šeimų iškelti iš Marvelės Šilainiuose buvo pastatyti du devynaukščiai namai.
„Betono mazgas buvo laikinas, o kas jį padarė nuolatiniu statiniu ir kaip sutvarkė dokumentus, į šiuos klausimus tikrai negaliu atsakyti”, – sakė V.Burokas. Tačiau tai išsiaiškinti Prezidento ir paprašė Marvelės bendruomenė.
Gediminas Stanišauskas
LOPAI,ZASINAI IR VAGYS JIUMS BUS RAGAI!!! SU JUODAIS PINIGAIS NEZAISKIT!!! GERB J.KRIAUCIUNAI-IR ZYDAS PETRAI MAZEU PAKAUSI KRAPSTYK!!!!