Ligoninė gelbsti delfinus

Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai sulaukė neįprasto paciento – delfino.

Vakar čia negaluojančiam gyvūnui atliktas brangus ir itin svarbus tyrimas. Kompiuteriniu tomografu buvo ištirti delfino smegenys, krūtinės ląsta ir pilvo organai. Mūsų šalyje tai pirmasis atvejis, kai toks tyrimas atliktas gyvūnui. Tačiau žmonių gydytojai į pagalbą delfinams skubėjo ne pirmą kartą. Jūrininkų ligoninės medikai kas savaitę tiria delfinų kraują, ištikus bėdai vyksta žinduolių echoskopuoti į delfinariumą arba ten vežasi savo įrangą, kad galėtų padaryti ligonio rentgeno nuotraukas.

Pacientai nepamatė

Vakar anksti rytą, kai Jūrininkų ligoninės pacientai dar miegojo, į įstaigos kiemą įsuko Lietuvos jūrų muziejaus automobilis, atvežęs pasiligojusį gyvūną. Žmonių gydytojai ir aparatūra turėjo padėti atrasti priežastį, dėl kurios jau dvi savaites negaluoja delfinė Gilė.

Vos 12 minučių trukusio tyrimo metu buvo nuskenuoti žinduolės smegenys, krūtinės ląsta ir pilvo organai.

Kompiuterinę tomografiją neįprastai pacientei atlikęs gydytojas radiologas Robertas Patamsis pasakojo, kad Gilė tyrimą ištvėrė lengvai. Dėl prastos savijautos delfinė gulėjo taip ramiai, kad jai nereikėjo slopinančių medikamentų.

Dar nebuvo nė septintos valandos ryto, kai po tyrimo Gilė iškeliavo atgal į delfinariumą. Ankstyvas tyrimo laikas buvo pasirinktas todėl, kad ši procedūra netrikdytų nei delfinės, nei ligoninės pacientų.

Nors delfinė ant aparatūros stalo užkelta specialiose drobulėse, aplinka ir aparatas po tyrimo buvo dezinfekuoti ir paruošti žmonėms.

Įprastiems Jūrininkų ligoninės pacientams kompiuterinės tomografijos kabineto durys atsivėrė kaip įprasta – aštuntą ryto.

Baiminosi dėl aparato

Prieš tyrimą medikai labiausiai bijojo, ar pacientė bus rami, nepadarys žalos brangiai kainuojančiam aparatui. Dėl neįprastos pacientės tyrimo Jūrininkų ligoninės vadovai konsultavosi su tomografą pagaminusios TOSHIBA firmos atstovais mūsų šalyje. Tačiau šie susižavėję, kad aparatu tiriami ne tik žmonės, bet ir delfinai, padrąsino ir nuramino medikus, jog jokių problemų neturėtų būti – tyrimų stalas atlaiko 200 kilogramų svorį.

Priminė žmogų

130 kilogramų svėrusi keturmetė Gilė, tyrimui vyrų atnešta su neštuvais, gydytojui R.Patamsiui asocijavosi su sunkios negalės kamuojamu paralyžiuotu žmogumi.

Delfinę tyręs ir įvertinęs tyrimų rezultatus radiologas apie neįprastą pacientę teigė žinojęs prieš porą dienų ir tam ruošėsi. Prieš tyrimą gydytojas pasidomėjo delfino anatomija, nors, pasak jo, žmogaus ir delfino tyrimo principas ir organai tokie pat. Skiriasi jų struktūra ir dydis.

Medikas teigė, jog sunkiau vertinti delfino pilvo organus, o plaučiai, smegenys, prienosiniai ančiai – vertinami taip pat, kaip žmogaus.

Rodydamas nuskenuotus delfinės organus gydytojas vengė kalbėti apie rezultatus, Gilės tyrimus, kaip ir žinias apie kitų savo pacientų sveikatą, laikydamas paslaptyje.

Lūžo šonkaulis

Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė po tyrimų apgailestavo, kad net ir brangus tyrimas nepadėjo išsiaiškinti tikrosios Gilės negalavimo priežasties. Kompiuteriniu tomografu atlikti tyrimai parodė tik seną delfinės šonkaulio lūžį, kuris jokios įtakos Gilės dabartinei sveikatos būklei turėti negali.

Nesveikuoti delfinė pradėjo prieš porą savaičių. Ji pasidarė vangi, mažai valgo arba iš viso atsisako tai daryti. Delfinę dieną naktį stebi delfinariumo specialistai, jai atlikta eilė tyrimų. Gilės negalavimo priežasties nustatyti nepadėjo nei kraujo tyrimas, nei vidaus organų echoskopija, kurią delfinariume padarė taip pat iš Jūrininkų ligoninės atvykęs gydytojas. Galiausiai iš šios ligoninės į delfinariumą buvo atgabentas mobilus rentgeno aparatas. Tačiau rentgenogramos taip pat nieko blogo nerodė.

O.Žalienė sakė, kad jų darbas – rūpintis gyvūnais lyg žmonėmis, todėl nebeliko nieko kito, kaip prašyti medikų pritaikyti moderniausias technologijas ne tik žmonėms, bet ir delfinui.

Pasaulyje kompiuterinės tomografijos tyrimai delfinams atliekami JAV, Portugalijoje, Ispanijoje. Lietuvoje iki vakar dienos tokie tyrimai atliekami nebuvo.

Prašė visų ligoninių

O.Žalienė teigė esanti labai dėkinga Jūrininkų ligoninės medikams, kurie suprato jų rūpestį ir suteikė neįkainojamą pagalbą. Jūrų muziejaus direktorė sakė dėl kompiuterinio tomografo tyrimo kreipusis į visas uostamiesčio ligonines. Itin palankiai į šį prašymą atsiliepė bei padėti norėjo ir Apskrities ligoninė, tačiau Jūrininkų buvo pasirinkta dėl modernesnio kompiuterinio tomografo aparato.

Pasak O.Žalienės, delfinus kamuoja tokios pat ligos, kaip ir žmones, todėl jiems, kaip ir žmonėms, reikia ne tik geriausios aparatūros, bet ir geriausių gydytojų konsultacijos.

Jūrų muziejus su Jūrininkų ligonine draugauja jau seniai. Kas savaitę įstaigos laboratorijoje profilaktiškai tiriamas delfinų kraujas, o ir echoskopuoti ar padaryti rentgeno nuotrauką medikai pas gyvūnus vyko ne kartą.

Krito trys delfinai

Nors Gilės negalavimų priežasties nustatyti nepadėjo net moderniausias tyrimas, O.Žalienė nenuleidžia rankų ir teigia, jog bandys daryti viską, kad delfinė išgyventų.

Per 10 delfinariumo gyvavimo metų kritę yra trys delfinai. O.Žalienė teigia, kad tai buvo tuomet, kai įstaigos darbuotojai neturėjo patirties.

Dabar muziejuje gyvena 7 suaugę delfinai ir vienas jauniklis. Šiuo metu serganti Gilė yra gimusi Klaipėdoje. Prieš ketverius metus jos susilaukė delfinariumo senbuvė Gabija.

Jolanta Juškevičienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.