Kontrabandos tranzito vartai atverti

Lietuvai stiprinant Europos Sąjungos (ES) išorinės sienos saugumą į mūsų šalį iš Kaliningrado srities tebeplūsta kontrabanda. Vėl tampame kontrabandinių rūkalų „eksportuotojais“ į Vakarus. Mūsų tautiečiai tokių cigarečių gali nusipirkti Didžiojoje Britanijoje ir kitose ES valstybėse.

Lengvai nusipirkti iš Kaliningrado srities pargabentų akcizinių prekių, kuriomis laisvai prekiauti mūsų šalyje draudžiama, prieš keletą metų buvo galima tiek Vilkaviškio, tiek ir Marijampolės turgavietėse. Dabar tai padaryti kiek sunkiau, nors prekiaujančiųjų netrūksta. Tačiau prekeiviai tapo itin atsargūs – savo krepšiuose nešiojasi mažai prekių ir jas siūlo tik tiems asmenims, dėl kurių nekyla abejonių, kad jie nėra civilių drabužiais vilkintys pareigūnai. Populiarėja dar vienas prekybos būdas – prekiautojai nesibaimina važinėti po nuošalius kaimus ir vietos gyventojams patys siūlo pigiau įsigyti benzino, dyzelinių degalų ar cigarečių.

Pasiekė net Londoną

Viename Marijampolės savivaldybės kaime gyvenantis senyvas vyriškis LŽ pasakojo, kad prieš kelias dienas nuošalioje vietovėje pasirodė prabangus automobilis. Iš jo išlipę du vyrukai pasiūlė senoliui nusipirkti pigesnių rusiškų cigarečių. Iš pradžių siūlyta visa dėžė, kiek vėliau buvo parduotas vienas blokas. „Pakelis cigarečių kainavo du litus. Bet nenoriu, kad jie daugiau važinėtų į mano kiemą – kas žino, ką kitą kartą sugalvos“, – kalbėjo vyriškis. Jis pažymėjo, kad atvykėliai jam siūlė benzino ir dyzelino. Už 20 litrų kanistrą benzino jie prašė 58, už dyzelino – 50 litų.

Panašią istoriją LŽ papasakojo neseniai trumpų atostogų iš Anglijos grįžęs kitas marijampolietis. Anot jo, su keliais kartu statybose dirbančiais draugais jie buvo nuvykę į netoli Londono esantį miestą. „Beveik kas savaitę važiuojame ten apsipirkti. Tačiau tąkart kiek suglumome, kai išeinant iš prekybos centro prie mūsų priėjo nepažįstamas jaunuolis ir pasiūlė parūpinti pigesnių cigarečių. Mums jų nereikėjo – dar turėjom atsivežtų iš Lietuvos. Tad ir nepirkome, bet stebėjomės, kad rusiškomis cigaretėmis prekiaujama ne vien Lietuvoje, bet ir toli nuo jos“, – pasakojo vyriškis.

Prisiminė senas tradicijas

Anglijoje uždarbiaujantis marijampolietis teigė, kad jiems siūlė įsigyti ne Lietuvoje įprastų „Saint George“, o „Jin Ling“ markės cigarečių, kurios mūsų šalyje nėra tokios populiarios. Tačiau tarp kontrabandininkų – tai bene paklausiausia prekė. Tai LŽ patvirtino ir Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai. Jie tikino, kad cigaretės „Jin Ling“ – itin populiarios Lenkijoje. Vis didesnė šių rūkalų paklausa ir Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje bei kitose Vakarų Europos valstybėse, kuriose gausu ekonominių emigrantų iš Lenkijos. Nenuostabu, kad į Lietuvos teisėsaugininkų rankas dažniausiai pakliūva būtent šių cigarečių gabentojai, nes nelegalių rūkalų verteivoms pelningiau pervežti į Vakarų valstybes „Jin Ling“ nei rizikuoti Lietuvos juodajai rinkai tiekiant „Saint George“.

Apytiksliais duomenimis, vien šiemet įvairios institucijos mūsų šalyje aptiko beveik 4 mln. pakelių neteisėtai į Lietuvą atvežtų šios rūšies cigarečių, kurių vertė siekia apie 10 mln. litų. Kontrabandos srautai, palyginti su praėjusiais metais, išaugo beveik dvigubai. Pareigūnams įkliūva ne tik smulkūs kontrabandinių cigarečių gabentojai, bet ir didieji. Šie įvairiose Lietuvos vietovėse steigia nelegalius tokių cigarečių sandėlius. Juose kaupiamos dėžės su atplukdytomis ar kaip nors kitaip nelegaliai į Lietuvą įvežtomis cigaretėmis. Vėliau rūpinamasi jų išvežimu į užsienį.

Vieną tokį sandėlį Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai neseniai aptiko 36 metų Kybartų gyventojo garaže. Jame buvo beveik pusšešto tūkstančio pakelių cigarečių „Jin Ling“ su rusiškomis banderolėms. Šalia stovėjusiame kitam kybartiečiui priklausančiame lengvajame automobilyje „Volkswagen Passat“ pasieniečiai aptiko dar 1,3 tūkst. pakelių tokių pat rūkalų. Praėjusią savaitę su kontrabandinėmis cigaretėmis Šakių policijai įkliuvo ir du VSAT pareigūnai. Jų automobilyje kriminalistai surado dvi dėžes – 1 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių. Teisėsaugininkų teigimu, tokie radiniai – kone kasdienybė. Vis dažniau į pareigūnų rankas pakliūva išvežti į užsienį jau paruoštos kontrabandinių cigarečių siuntos. Viena tokia siunta praėjusį savaitgalį buvo aptikta krovininio vilkiko „Iveco“, sustabdyto kelyje Švenčionys-Adutiškis, puspriekabėje. Joje aptikta beveik 100 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių, kurios buvo suslėptos puspriekabės lubose ir grindyse įrengtose slėptuvėse.

Pasak Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) atstovo spaudai Gedimino Kulikausko, MKT analitikai pastebėjo tendenciją, kad kontrabandos gabentojai į Vakarus vėl prisiminė senąsias tradicijas, kai cigaretės buvo slepiamos ne tik automobilių ar priekabų slėptuvėse, bet ir kitose didelių gabaritų prekėse – balduose, tarp medžio lentų ar kitur.

Tvarka pasikeis

LŽ kalbinti pareigūnai nepaneigė, kad pastaruoju metu augantys į Lietuvą atkeliaujančios kontrabandos srautai gali būti susiję su išorinės ES ir Rusijos sienos apsaugos stiprinimu. Nuo spalio pasienyje su Rusija pradėta įgyvendinti dar viena naujovė – ženklinama sienos apsaugos zona. Ši zona apims maždaug 200-300 metrų pločio ruožą nuo sienos. Zoną žymės maždaug kas 300 metrų į žemę įkasti stulpeliai su įspėjamaisiais ženklais, o miškingoje teritorijoje įrengiama apsauginė juosta.

Į valstybės sienos apsaugos zoną patenka ir beveik dvi dešimtys gyvenamųjų vietovių. Į zoną joje negyvenantys asmenys galės patekti tik turėdami specialius VSAT leidimus. Panaši valstybės sienos apsaugos zona jau kuris laikas nustatyta ir kitame išorinės ES sienos ruože – pasienyje su Baltarusija.

Pareigūnų tikinimu, ši sugriežtinta asmenų buvimo pasienio zonoje tvarka turėtų padėti kovoti su kontrabandininkais ir jų pagalbininkais. Mat pagal iki šiol galiojančią tvarką pasienio apsaugos zonoje, kuri apima maždaug 5 kilometrų ruožą nuo sienos, galėjo būti visi turintieji asmens dokumentus. Jokių specialių leidimų nereikėjo. Tuo naudojosi kontrabandininkams talkinantys asmenys. Būdami prie pat valstybės sienos jie galėjo stebėti VSAT pareigūnų veiksmus ir apie juos pranešti gabenantiesiems kontrabandą. Prieš tokius „šucherius“ pareigūnai buvo beveik bejėgiai, nes jie dažniausiai būdavo nepilnamečiai ir patys kontrabandinių prekių neturėdavo. Todėl patikrinę dokumentus pareigūnai tokius asmenis privalėdavo paleisti. Sulaikę „šucherius“ žymimoje valstybės sienos apsaugos zonoje be specialių leidimų, pasieniečiai galės jiems taikyti prevencines priemones ar net bausti 200 litų baudomis.

Iš po skverno perpus pigiau

Jau nuo seno Kaliningrado sritis – viena lietuvių pamėgtų apsipirkimo vietų. Dar sovietmečiu įpratę ten važinėti ir pirkti tuomet Lietuvoje deficitinių buvusių prekių, savo pomėgio tautiečiai neatsisako ir dabar, kai Lietuvą nuo Kaliningrado srities skiria itin griežtai saugoma valstybės siena. Dabar į gretimą šalį važiuojama ne silkių ar žirnelių, bet alkoholinių gėrimų, cigarečių ir degalų. Šios prekės Kaliningrado srityje beveik perpus pigesnės nei Lietuvos parduotuvėse ar degalinėse.

Pakanka trečiadieniais ar šeštadieniais pasisukioti po Kybartus ar šio miestelio turgavietėje, kad būtų galima įsitikinti, jog senoji pasienio prekyba „iš po skverno“ klestėte klesti. Cigarečių su rusiškomis banderolėmis, iš Rusijos atgabentų alkoholinių gėrimų čia siūlo vos ne kas antras trečias prekeivis.

Policija rengia reidus gaudydama nelegalius prekiautojus. Tačiau tai mažai gelbsti, nes prekeiviai savo prekių, kaip buvo prieš kelerius metus, viešai nebereklamuoja. Iš pradžių jie tik pasiūlo parūpinti atitinkamų prekių, o vėliau stebi, kaip į siūlymą reaguos praeivis. Jei šis susidomėjo, deramasi toliau, o jei ne, viskas nuleidžiama juokais.

LŽ duomenimis, Kybartuose kontrabandinių prekių kainos – bene žemiausios. Populiariausių cigarečių „Saint George“ pakelis kainuoja apie 1,5 lito. Litras populiariausios A-95 markės benzino – 2,30 lito, o dyzelino galima įsigyti už 2-2,2 lito.

Kuo giliau į Lietuvą, tuo kontrabanda įvežtų prekių kainos didėja – benzinas ir dyzelinas pabrangsta 30-50 centų. Brangsta ne tik degalai, bet ir cigaretės, alkoholiniai gėrimai. Tik pastaroji prekė po truputį praranda populiarumą, nes ne visi į prekiautojų rankas patenkantys svaigalai – originalūs gėrimai. Dažnai tai paprasčiausias pilstukas, kurio, pažymėto banderolėmis, kartais galima įsigyti net ir Kaliningrado srities parduotuvėse.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.