Mokyklai savo atžalas ruošiantys tėvai jau tuština parduotuvių lentynas. Daugelis tėvų vien būtiniausioms kanceliarinėms prekėms ketina skirti 100-120 Lt. Tuo tarpu mažas pajamas turinčių šeimų mokyklinio amžiaus vaikams iš valstybės biudžeto skirta vidutiniškai po 50 Lt naujiems mokslo metams pasirengti.
Pinigų daugiau, bet per mažai
Šiemet šalies Socialinės apsaugos ir darbo ministerija vargingai gyvenančių šeimų mokyklinio amžiaus vaikams pasiruošti mokyklai paskirstė 2 milijonus litų.
Skelbiama, kad tai iki šiol didžiausia suma iš valstybės biudžeto, skirta labiausiai nepasiturinčių šeimų vaikų naujiems mokslo metams. Štai pernai tokiai paramai buvo skirtas 1 mln. Lt, o 2003-iaisiais – tik 200 tūkst. Lt.
Anot ministerijos pranešimo, planuojama, kad kiekvienam mokiniui skiriant vidutiniškai 50 Lt paramą, mokyklinėmis priemonėmis bus aprūpinta daugiau nei 40 tūkst. vaikų. Praeitais metais vienam mokiniui vidutiniškai buvo skirta 32 Lt parama.
Klaipėdos miesto savivaldybei iš šių 2 mln. Lt teko 40 tūkstančių, taip pat daugiau negu praėjusiais metais, kuomet buvo skirta 23 tūkst. Lt.
Vis dėlto tas „aprūpinimas” – sąlyginis. Juk turbūt visi mokyklinio amžiaus atžalų turintys tėvai sutiktų, kad 50 Lt pasirengti naujiems mokslo metams anaiptol nepakanka.
Daugelis mūsų kalbintų klaipėdiečių tvirtino, kad vien kanceliarinėms prekėms būtina turėti 100-120 Lt, o kur dar kiti ne mažiau reikalingi dalykai – pratybų sąsiuviniai, sportinė apranga, kuprinės ir kt.
Kad 50 Lt nepakanka, pripažįsta ir uostamiesčio Socialinės paramos centro valdininkai.
Tiesa, Klaipėdoje mažas pajamas turinčioms šeimoms išduodami specialūs talonai, kuriuos pateikus parduotuvėje galima išsirinkti kanceliarinių prekių už didesnę nei vidutinę šalyje – 60 Lt sumą. Tačiau Socialinės paramos centro direktorės pavaduotoja E. Bružinskienė mano, kad nustatytą tvarką, pagal kurią šeimoms dalijami 60 Lt vertės talonai, reikia keisti, šią sumą, kurios nepakanka būtiniausioms mokyklinėms priemonėms, padidinant. Mat ir dabar šeimoms pasiūloma papildomai kreiptis į Klaipėdos savivaldybės Paramos teikimo komisiją ir prašyti skirti du talonus mokyklinėms prekėms vietoje vieno. Taip pat, priklausomai nuo šeimos pajamų, yra galimybė gauti vienkartinę pašalpą iki 187 Lt.
Pasak E. Bružinskienės, mokyklinio amžiaus vaikų turinčioms šeimoms iki šiol jau išdalinta talonų už maždaug 20 tūkst. Lt. Netrukus bus išdalinta ir likusioji parama.
Skundžiasi kainomis
Parduotuvės „Pinokis” direktorė Rasa Gricienė pastebi, kad Savivaldybės talonus atsinešantys tėveliai dažnai skundžiasi, jog viskas brangu ir už skiriamas lėšas ne kažin ką tenupirksi.
„Socialiai remtinos šeimos rodo didžiausią nepasitenkinimą, nors jos nemoka iš savo kišenės, o gauna paramą iš valstybės”, – sako R. Gricienė.
Anot direktorės, dėl kainų pasiskundžia ir kai kurie kiti tėveliai. Tačiau R. Gricienė pabrėžia, kad palyginti su ankstesniais metais, kanceliarinės prekės nepabrango, kai kurie dalykai – net atpigo.
„Pavyzdžiui, flomasteriai, sąsiuviniai, pieštukai”, – vardijo vadovė.
Prekyba mokyklinėmis prekėmis parduotuvėje jau įsibėgėjo: pasak R. Gricienės, perkama viskas, kas būtiniausia mokyklai. Kaip ir įprasta, kuo arčiau bus rugsėjo 1-oji, tuo daugiau pirkėjų apsilankys.
„Mes taip pat dar ne visą prekių asortimentą esame gavę – kiek vėliau pasirinkimas didės”, – kalbėjo pašnekovė.
Pasak R. Gricienės, daugėja brangesnes, bet kokybiškesnes prekes perkančių klaipėdiečių, tačiau dauguma vis dėlto teikia pirmenybę pigesnėms mokyklinėms priemonėms.
Prekybos centruose – spūstys
Didžiuosiuose prekybos centruose prie sąsiuvinių kalnų bei rašikliais, klijais, penalų rinkiniais ir kitomis prekėmis perpildytų lentynų jau grūdasi klaipėdiečiai.
Daugelis tėvų ateina apsipirkti su vaikais – vyresnių klasių moksleiviai geriausiai žino, kokių dalykų jiems prireiks mokantis.
Pirkėjai ilgai žvalgosi ir neskuba dėti prekių į krepšius: prieš tai atidžiai ištyrinėjamos ir palyginamos kainos.
Daiva Beivydienė su dukterimi Odeta, būsima septintos klasės moksleive, nusipirkti mokyklinių prekių atvyko iš Plungės. Pasak moters, Klaipėdoje pigiau ir pasirinkimas didesnis.
„Dar tik pradėjome rinktis, – sakė D. Beivydienė. – Atrodo, kad čia rasime visko, ko reikia. Ketiname išleisti apie 100 Lt – tik įvairioms kanceliarinėms prekėms, kuprinės nepirksime. Kiek leidžia galimybės, už tiek ir apsiperkame.”
Ponia Jovita su dukterėčiomis devintoke Kornelija ir septintoke Erika taip pat atvyko iš Plungės. Ji padeda pasiruošti mokslo metams brolio, kuris šiuo metu dirba užsienyje, dukterims.
„Žiūrime į kainas, kad nebūtų per didelės, ir, žinoma, į kokybę. Kiekvienai mergaitei turbūt išleisime po 100 litų”, – svarstė moksleivių teta.
Kornelija džiaugėsi, kad prekybos centre didelis mokyklinių prekių pasirinkimas, o ir kainos, moksleivės manymu, normalios. „Ypač nebrangūs sąsiuviniai. Prisirinkau jų daug – apie 30 pusstorių ir 40 plonesnių. Man atrodo, kad kainos netgi per žemos – štai už 20 pusstorių sąsiuvinių sumokėsime 10 Lt. Manau, tai nedaug”, – kalbėjo būsima devintokė.
Jauna mama Ina Pečkytė, mokyklai ruošianti savo pirmaklasį, po prekybos centrą vaikščiojo nešina popieriaus lapu. Tai – sąrašas reikalingų prekių, kurias rekomendavo įsigyti mokykla.
„Čia yra dvylika punktų, kuriuose išvardyti reikalingi dalykai. Gerai, kad toks sąrašas yra – be jo būtų sunku”, – šypsojosi pirmokėlio mama.
Tačiau, pasak I. Pečkytės, kainos aukštokos, tuolab kad mokykloje tėveliai buvo iš anksto įspėti pasiruošti dar po 50 Lt knygoms. „Kaip supratau, tiek pinigų reikės vadovėliams pirkti, nors per televiziją girdėjau, kad mokinių tėvai raginami vadovėlių nepirkti”, – stebėjosi I. Pečkytė.
Dviejų sūnų – trečioko ir penktoko – mama Rasa Šeimienė sakė ne viską perkanti prekybos centruose. Pavyzdžiui, prekybos centruose parduodami penalai, anot moters, gana greitai susidėvi ir suplyšta. Todėl dalį mokyklinių priemonių moteris žadėjo pirkti specializuotose kanceliarinių prekių parduotuvėse.
Giedrė Petkevičiūtė
„Vakarų ekspresas”