Tobulinamos paauglių sveikatos žinios ir įgūdžiai

Baigėsi pusmetį trukęs Šiaurės šalių Ministrų tarybos informacijos biuro Lietuvoje finansuotas sveikatinimo projektas „Sveikatos stiprinimo efektyvumo didinimas kaimo profesinėse ir bendrojo lavinimo mokyklose”. Tokio projekto aktualumą patvirtina ilgamečiai Higienos instituto moksleivių sveikatos ir socialinės aplinkos veiksnių tyrimai, kuriais nustatyta, kad įvairių Lietuvos socialinių bei edukacinių vaikų grupių sveikatos potencialas, sveikatos žinios bei įgūdžiai, ugdymo, medicininės, psichologinės bei socialinės paramos galimybės kategoriškai skiriasi.

Šis projektas apėmė Šiaurės šalių edukacines ir organizacines priemones socialiai nuskriaustiems vaikams. Vykdant projektą buvo įgyvendintas įvairių sričių specialistų bendradarbiavimo principas: kartu dirbo valstybinių ir akademinių institucijų atstovai, t. y. Sveikatos apsaugos ministerijos Higienos instituto ir Vilniaus pedagoginio universiteto Socialinės komunikacijos instituto (SKI) bei Sveikatos ugdymo katedros mokslininkai ir studentai, taip pat Valstybinio aplinkos sveikatos centro, Šilalės visuomenės sveikatos centro, Šilalės savivaldybės bei kitų institucijų specialistai. Projekte taip pat dalyvavo 15 Šilalės švietimo įstaigų pedagogai, socialiniai darbuotojai, medikai. Pagrindinė tikslinė grupė – Šilalės rajono 13-18 metų paaugliai. Darbe vadovautasi projekto partnerio – Suomijos Pori mieste vykstančio projekto „Gyvenimo užtikrinimas”, skirto paauglių bendravimo įgūdžiams ugdyti ir palaikyti moksleivių gerovę bei psichinę sveikatą, patirtimi.

Sveikatinimo veikla vyko Šilalės bendrojo lavinimo bei profesinėje mokyklose ir globos namuose. Pedagogai integravo sveikatos ugdymą į įprastines įvairių dalykų pamokas, papildomai organizavo užklasinius renginius paaugliams ir jų tėvams, skatino pačių moksleivių aktyvumą. Mokyklose buvo nustatomos vidaus taisyklės, atitinkančios sveikos gyvensenos tradicijas, buvo organizuojami bendri Šilalės rajono projektiniai renginiai. Projekto naudą atspindi tai, kad padidėjo Šilalės paauglių sveikatos informuotumas ir gebėjimas ieškoti trūkstamų žinių, medicininės ir socialinės pagalbos, taip pat jų motyvacija gyventi sveikai. Pavyko pritraukti nemažai rizikos grupės vaikų (pasyvių, menkos mokymosi motyvacijos, problematiškos elgsenos, linkusių į priklausomybes ir pan.). Projekto metu išplėstos būsimųjų socialinių darbuotojų sveikatos kompetencijos, išbandyta galimybė vykdyti moksleivių sveikatos ugdymo veiklą komandoje su kitais mokyklos bendruomenės nariais. Buvo įgyvendintas Šiaurės šalyse plačiai naudojamas principas „Bendraamžiai moko bendraamžius”, atrastos patrauklios veiklos su paaugliais formos.

Projekto metu Šilalės rajone buvo įsteigtas Sveikatos mokymo konsultacinis centras, teikiantis sveikatos metodinę bei informacinę pagalbą savo rajonui bei galintis skleisti patirtį Vakarų Lietuvos regione bei visoje šalyje. Projekto lėšomis nupirkta reikiamų knygų paaugliams ir specialistams, parengtos aktualios metodinės priemonės. Specialistų kvalifikacijai tobulinti organizuoti seminarai. Pagrindinės temos, kurios labiausiai buvo akcentuojamos mokant paauglius ir rengiant specialistų kvalifikacijos seminarus – psichoemocinės sveikatos stiprinimas, smurto ir savižudybių prevencija, brandaus lytiškumo ugdymas, rūkymo ir alkoholio vartojimo prevencija.

Projekto platesnis aprašymas – http://www.vpu.lt/socpedagogika/sveikata/, http://www.silale.lt/lt/info;39

SAM

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.