Rajonų policininkai pensijos laukia sukandę dantis

Valstybė ir toliau tyčiojasi iš policijos pareigūnų – kaimuose dirbančių inspektorių darbo sąlygų gerinimui skirtas tik dešimtadalis numatytų lėšų. Tad nenuostabu, kad laukiamiausiu rajonų policininkų karjeros momentu yra pensija.

„Vakarų ekspreso” reporteriai aplankė atsitiktinai pasirinktus atkampius policijos komisariatus ir nuovadas bei fiksavo pareigūnų darbo sąlygas.

Tą padaryti paskatino žinia, kad pagal kaimo gyventojų saugumo ir policijos apylinkių inspektorių veiklos gerinimo programą 2003-2005 m. žadėta skirti net 65 mln. litų, tačiau paskirta tik dešimtoji dalis – 6,5 mln. litų. Seniai žadėti tarnybiniai mobilieji telefonai apylinkių inspektorius pasiekė tik prieš keletą savaičių.

Spausdintuvas – už savus

Kretingos rajono Darbėnų policijos nuovada su keturiais čia dirbančiais pareigūnais įsikūrusi dviejuose vaikų lopšelio darželio kambariukuose. Persikėlimas iš seniūnijos į šias patalpas įvyko prieš pora metų.

Nors kambariai sutvarkyti bei pakeisti langai, juose šaltoka. Pareigūnai džiaugiasi, jog Kretingos rajono PK viršininkas tolerantiškas ir nepyksta dėl didelių elektros sąskaitų – kai šalta, jie įsijungia elektrinį šildytuvą.

„Mūsų aptarnaujamoje teritorijoje gyvena 4 800 žmonių. Jie nėra iš pačių ramiųjų, tad ir nuovada čia buvo įkurta. Žmonės jautėsi nesaugūs, reikalavo. Juk nuo Smetonos laikų Darbėnai – karštas taškas. Anksčiau policininkai net bėgdavo iš čia”, – pasakojo apylinkės inspektorius Antanas Stankus.

Pareigūnai sako, kad pagal pasienio apsaugos programą jiems skirtas visureigis „Mitsubishi Pajero Sport” bei papildomai pridedama degalų.

„Vienam darbuotojui per mėnesį degalams skiriama 500 litų. Pakanka. Dėl kanceliarinių prekių nesiskundžiame. Reikia parkerio – pats nusiperki kokį pigesnį. Iš komisariato gauname tik popieriaus spausdintuvui”, – labai nesiskundė ir nepilnamečių reikalų inspektorė Jūratė Kazlauskienė.

Nuovadoje du kompiuteriai: nešiojamas ir pareigūnų „suneštinis” – pastarojo dalis surinkę iš įvairių vietų, o spausdintuvui sudėję savo pinigų.

Duona ant medžių neauga

Čia dirbančių policininkų atlyginimai, anot jų, vargani: 1400-1600 litų. Kai pabandome pasakyti, jog kaime to galėtų užtekti, pareigūnai pasipiktina.

„Mes su vyru abu policininkai, tad daržovių ar gyvulių auginimui laiko nelieka. Auginame vaikus, o batonai ant medžių neauga. Sunku išgyventi. Turiu mokytojos išsilavinimą, tačiau ir šios profesijos atstovai varganai gyvena”, – teigė J. Kazlauskienė.

A. Stankus jai antrino: „Mano sūnus vasarą padirbėjo pagalbiniu darbininku statybose, tai užsidirbo po 100 litų per dieną. O mūsų atlyginimas? Kaip už tiek susiremontuoti būstą? Jei samdai kokį darbininką, tai jis dar juokiasi, kad policininkai gauna daug „iš šono” ir neva gali mokėti”, – piktinosi apylinkės inspektorius.

Vilioja į pasienį

Visi pakalbinti teisėsaugininkai tikino, kad laukiamiausias jų karjeros laiptelis – pensija. Ypač tai aktualu dirbantiems po 10 ir daugiau metų. Sulaukę pensijos jie galėsią mesti mažai apmokamą darbą bei susirasti geresnį. Esą pensiją būsianti tarsi kompensacija už prarastą laiką.

Policininkai porina, kad jaunuoliai į policijos mokyklą stoja nepagalvoję arba su išskaičiavimu, jog nereikės atlikti karinės tarnybos. Esą praktikantai tik ir laukia, kada galės pabėgti po 5 metų privalomo darbo vidaus reikalų sistemoje – anksčiau pasitraukus tektų susimokėti už mokslą.

„Dirbi dantis sukandęs. Nuovadas mes mylime, bet atlygis pašaipos vertas”, – tikina pareigūnai.

Policininkus vilioja ir kolegos pasieniečiai. Esą ten atlyginimai panašūs, o dirbti reikia tik kas ketvirtą parą. Tuo tarpu apylinkės inspektoriai darbe ištisą parą

Įstatymai policijai nepalankūs

„Neseniai gavome darbinius telefonus, bet ir anksčiau žmonės mūsų asmeninius numerius žinojo ir kreipdavosi. Gyventojai tolerantiški – be reikalo neskambina, bet iškvietimų naktimis, savaitgaliais pasitaiko.

Dažniausiai kviečia į šeimyninius konfliktus. Nereikia būti aiškiaregiu, kad atspėtum, jog nuvykęs rasi vieną ar kelis girtus asmenis. Kartais tiesiog du žmonės netelpa į vieną lovą… Aišku, kad mus pasiunčia į visas keturias puse, bet mūsų toks darbas – rasti kompromisą. Glostai girtuokliui petį ir sakai: „Būk vyras, eik miegoti”, – pasakojo A. Stankus.

Sunkiau būna su šio patarimo nepaklausančiais. Triukšmadarys išvežamas į rajono policijos komisariatą, bet sulaikytas gali būti tik 3 valandas. Po to namiškiams vėl prireikia policijos pagalbos – išgėrusysis grįžta dar piktesnis.

„Gaila moterų ir vaikų. Jie turi bėgti iš namų, nes girtuoklis pas mus – Dievas. Policijai reikia gerų įstatymų, kad būtų galima tokius „kaimo erelius” pažaboti”, – pasakojo A. Stankus.

„Policijos sistemoje pasirūpinama tik mūsų fizine sveikata, o ne dvasine. Ne paslaptis, kad daug pareigūnų kamuoja psichologinės problemos, depresijos. Žmonės net nusižudo. Nuolatinė įtampa, daugybė viršininkų ir nurodymų mus slegia”, – pritarė J. Kazlauskienė.

Laisvalaikiui – ne

Lankantis Salantų policijos nuovadoje sutikome net keturis jaunus pareigūnus. Nuovados viršininkas Žydrūnas Kazlauskas daug vilčių deda į po Naujųjų žadamą atlyginimų didinimą.

„Turime tris mašinas, kuro netrūksta. Beveik nelieka laisvalaikio, savaitgalių, bet mes, kaimo policininkai, pripratę. Žinome, jog savaitgaliais būna daug skambučių, tad savanoriškai budime, organizuojame reidus”, – sako viršininkas.

Algų niekas nedidina, o darbo daugėuja – nuo spalio 1-osios apylinkių inspektoriai gali stabdyti ir Kelių eismo taisyklių pažeidėjus. Tam jų darbo priemonės pasipildė greičio matuokliais, alkotesteriais.

Susiremontavo patys

Skuodo rajono PK didžiausia problema – senas, prieš 30 metų pastatytas pastatas. Organizacinio poskyrio viršininkas Vygintas Liaučys pasakojo, jog komisariato stoviu susirūpinta prieš keletą metų. Už gautas lėšas pakeisti pastato langai, šiemet remontuojamas stogas.

Visgi, svarbiausias darbas dar laukia savo eilės – nuo drėgmės, ypač pašalus, skilinėja pastato sienų plytos. Taip drėgmė braunasi į pareigūnų kabinetus. Šie suremontuoti policininkų jėgomis – komisariatas skyrė tik reikalingas medžiagas.

„Vis rašome į Policijos departamentą, siunčiame sienų nuotraukas. Paskutiniais paskaičiavimais, reikėtų apie 350 tūkst. litų.

Esame vienas iš problemiškiausių šio regiono komisariatų. Mažeikiuose, Kretingoje policininkai įsikūrę naujuose pastatuose”,- sakė Skuodo rajono PK viršininkas Algimantas Šideikis.

Dalinasi kuru

Komisariato apylinkių inspektoriai įsikūrę seniūnijose. Patalpos ir šildymas ten nemokamas. Neseniai visiems apylinkių inspektoriams paskirti tarnybiniai telefonai.

„Tai privaloma. Manau, jog po tokį telefoną turėtų gauti kiekvienas pareigūnas, nes skambinti tenka dažnai. Anksčiau tarnybinius telefonus turėjo tik viršininkas ir jo pavaduotojas”,- akcentuoja V. Liaučys.

Skuodiškių kabinetuose – nauji baldai ir apynaujė kompiuterinė technika. Ne problema ir tarnybinių mašinų ūkis. Degalais apylinkių inspektorius remia Savivaldybė.

„Jei kriminalistai ar patruliai kuro pritrūksta, juos paremia apylinkės inspektoriai”, – apie kolegų supratingumą pasakoja V. Liaučys.

Sunkiau su darbuotojais. Esą jaunimas iš Skuodo bėga padirbėti į užsienį, o jauno pareigūno 800 litų atlyginimas netenkina.

„O mes seniai dirbame, pensija arti”, – svajoja skuodiškiai pareigūnai.

Šake per veidą

Ylakių (Skuodo rajone) policininkai irgi skundžiasi nedideliais atlyginimais.

Seniūnijai priskirtam kriminalistui Audriui Markušenkai iki pensijos liko 2 metai, apylinkės inspektoriui Donatui Jankui – 3. „Kai sulauksime – žiūrėsime”, – paklausti, ar bėgs, neišsiduoda pareigūnai.

Kad darbas nelengvas išduoda randas ant vieno iš apylinkės inspektorių veido – sprendžiant šeimyninį mamos ir sūnaus konfliktą pareigūnui per veidą brūkštelėta šake.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , .

7 atsiliepimai į "Rajonų policininkai pensijos laukia sukandę dantis"

 1. Tarnautojas

  Labai gaila, bet nei vyriausybei, nei seimui neįdomu, kad vis daugiau pareigūnų išeina ne tik iš valstybės tarnybos, bet ir iš „ARO“, pasirenka kur kas geriau apmokamą darbą privačiose saugos bendrovėse arba kelia sparnus į užsienį, kur gali gyventi ir ramiau, ir sočiau, pareigūnų trūkumas daugelyje policijos komisariatų jau perkopė grėsmingą ribą. Šiuo metu šalyje stinga apie 1500 pareigūnų, kurie turėtų patruliuoti gatvėse. Kai paskutinių metu techninė bazė yra pagėrėjusi, galima pasakyti, kad jau nebetrūksta tarnybinių automobilių, nebereikia nusikaltėlių vaikytis pėsčiomis, bet kai kur tiesiog nebėra kam sėsti prie vairo. O artimiausiu metu padėtis dar pablogės – pakankamą darbo stažą turintys policininkai šiuo metu vienas po kito išeis į pensiją. Policijos departamento duomenimis, pareigūnų šalyje nuolat mažėja. Nuo 1998-ųjų sausio iš tarnybos pasitraukė pusketvirto tūkstančio policininkų. Jai dar didmiesčių komisariatai darbuotojų stygiaus dar stipriai nejaučia, tačiau padėtis rajonuose – apverktina. Blogiausi reikalai – Kelmės, Telšių, Šilalės, Akmenės, Šilutės rajonų komisariatuose. Ten trūksta 20 proc. ir daugiau darbuotojų. Apylinkės inspektoriui turėtų tekti nuo 2,5 iki 3,5 tūkst. gyventojų. Tačiau dabar kai kuriuose komisariatuose vienam pareigūnui tenka net 10 tūkst. gyventojų. Pavyzdžiui, Akmenės rajone, kuriame gyvena daugiau kaip 29 tūkst. žmonių, šiuo metu dirba tik trys apylinkės inspektoriai. Kas ketvirta – penkta apylinkės inspektoriaus darbo vieta – tuščia. Mažiau problemų dėl kriminalinės policijos tyrėjų ir viešosios policijos patrulių – neužimtų darbo vietų yra apie 12 – 15 proc. Akmenės rajono padėtis išvis labai bloga. Šio rajono policijos komisariate iš 87 etatų net 25 yra laisvi, vietoj šešių apylinkės inspektorių dirba vos trys. Kriminalinėje policijoje iš 23 pareigūnų tėra 15, o viešojoje policijoje stinga 15 žmonių.
  Pareigūnų gretos pradėjo retėti, kai policiją sukrėtė aukštojo mokslo vajus. Įstoję į aukštąsias ir reikiamą išsilavinimą įgiję pareigūnai vis dažniau įsidarbina kitose teisėtvarkos institucijose.
  Negelbsti ir specialistus rengiančios aukštosios mokyklos. Pavyzdžiui, Mykolo Romerio teisės universitetą baigė teisininkai į policijoje įsidarbina tik 5-7 proc. Turintis didele patirti ir aukštąjį įsilavinimą specialistas mieliau renkasi kitas teisėtvarkos struktūras, darbą savivaldos institucijose arba privačiose bendrovėse.

 2. S.V.

  Lietuvos policija kamuoja liga, kankinusi Estiją prieš 10metų. Į vilnių atvykę pareigūnai tikino, jog problema yra išsprendžiama, reikia tik valdžios noro.

  ESTIJA
  Lietuvoje viešintys Estijos policijos pareigūnai nustebo išvydę, kokiomis sąlygomis ir už kokį atlygį dirba kai kurie Lietuvos policijos padaliniai. Estijos Talino šiaurės apygardos policijos prefektūros patrulių rinktinės vadovas Ringo Loginovas prisiminė, jog panaši padėtis Estijoje susidarė prieš 10matų: „Tada tarnyba paliko šimtai pareigūnų“.
  Supratusi, kad greitai nebus kam kovoti su nusikalstamumu, valdžia nutarė imtis radikalių priemonių. Sumažinus policijos pareigūnų skaičių, padidėjo atliginimai, Šiemet nuo sausio pirmos dienos jie padidinti dar 35 procentais.

  ESTIJA
  ATLIGIS (į rankas)
  Eilinio policijos pareigūno alga – 8500 kronų (1955 litai);
  Miesto budėtojų dalies eilinio pareigūno 12700 kronų (2920 litų);
  Kriminalinės policijos tyrėjas –nuo 14000 kronų, priklausomai nuo kategorijos.

  DARBO SĄLYGOS
  Pareigūnams be apribojimo mokami priedai už naktinį darbą, švenčių dienomis ir viršvalandžius, vykdomos socialinės garantijos.
  Visi policininkų automobiliai aprūpinti specialia įranga, kurios dėka galima vietoj nustatyti sulaikytojo asmens tapatybę bei surinkti duomenis apie jį. Patrulių viršininkas monitoriaus ekrane mato, kur tuo metu yra pareigūnai. Automobiliu parkas visiškai pakeistas prieš 2 metus.
  Mieste patruliuojantys pareigūnai dėvi neperšaunamas liemenes iš lengvos medžiagos. Ginkluoti „Makarov“ tipo pistoletais. Per pratybas šovinių skaičius neribojamas.

  LIETUVA
  Tai, ką estų policiją patyrė prieš 10 metų, Lietuvos policiją kamuoja dabar: Pernelyg maži atlyginimai, pareigūnų stoka. Vien iš Vilniaus policijos šiemet išėjo apie 80 žmonių, dabar stinga 203. Daugelis bėga į giminingas tarnybas – Specialiųjų tyrimų tarnybą, Valstybės saugumo departamentą, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą – kur pareigūnai darbu neapsivertę, iš karto gauna aukštesnę kategoriją ir dvigubą algą.

  ATLYGIS (į rankas)
  Eilinio policijos pareigūno turinčio kategoriją – 900 Lt;
  Miesto budėtojų dalies eilinis pareigūnas – 1100 Lt;
  Tyrėjas – 1300 Lt.

  DARBO SĄLYGOS
  Priedai viršijantys 70 proc. pareiginės algos, nemokami. Pareigūnams „nukandami“ 100 – 300 Lt. Nuo visuomenės slepiama, kad šiuo metu dirbantys policininkai „maitinami“ laisvų etatų sąskaita. Mat biudžetas skirstomas ir jiems, nesvarbu ar jie dirba ar ne. Susirgus socialinės garantijos ne visada vykdomos. Vėliau tenka įrodinėti tiesą teisme.
  Automobilių nuolat stinga, dauguma jų 20 metų senumo. Iki šiol naudojasi sovietiniais UAZ-ikais.
  Parkas dalinai atnaujintas tik provincijoje.
  Ginkluoti brangiais pistoletais „Glock“ ir bananais. Šovinių pratyboms gauna mažai, nes tai per brangu.

 3. Mckenzie

  Policija jau seniai priejo liepto gala
  Estijoje buvo paprastai, kai komisariate ar nuovadoj, dabar tiksliai nepamenu liko dirbti tik keli pareigunai ir jie tik registruodavo pranesimus, nes darbui laiko nelikdavo, tai buvo nufilmuota ir parodyta, tai reforma ivyko per kelias dienas, ir pinigu atsirado, ir atliginimai pakilo, ir technika buvo uzpirkta ir t.t.
  Negi ir pas mus reiks laukti, kol prieisime iki tokio absurdo. 🙁

 4. papildant

  .policija.lt
  …”jaunimas prisiklausęs reklamos ( „Stok į policiją”, „Įrodyk ką gali” ir t.t. kurioje dalyvauja aktorė, dainininkas bei krepšininkas…”, o ar matet ta reklama????kiekvienas ju , pabaigoje paklaustas ar galetum buti policininku, ka atsako???? TEISINGAI „as turbut negalechiau…..”. dabar sakau ash, policininkas su 13 metu stazhu: jei mano gyvenimas butu susiklostes tuo laiku kaip ju ir ash dabar buchiau zhymus dainininkas, krepsininkas, aktorius, ash irgi negalechiau ir nenorechiau buti policininku.p.s. reklamos paskutine fraze pasako kas musu Lietuvoj policija………

 5. STEBETOJAS

  Valdzia nenori stiprios ir zmoniu palaikomos policijos,nes stipri policija(TAI JEGOS STRUKTURA)gali kai kuriems prikirpti sparnus.Kol jai vadovaus politikai(priklausomi nuo piniguociu).kol lietuvoje dar vyksta turto persiskirstymas negalvokite apie super plicija.Geriausias pasiteisinimas politikui,kad nera policijos ,neriaikia daug mastyti del zmoniu saugumo nauju istatymu, sau sedek ir kelk rentas,gauk pinigus ir atsitveres getuose gyvenk kaip inkstas taukuose.

 6. geta

  Manau,kad visi policininkai pensijos laukia, ne tik rajonu…Turbut rajonuose dirbantys pareigunai mano,kad mieste yra geresnes salygos-ne velnio…Patalpos atrodo baisiai, stalai ir kedes tempiami is kur papuola, net uzejus zmogui,geda siulyti prisesti.Apie atlyginima tai isvis nera ka kalbeti-susimoki mokescius ir lauki sekancio…Galima butu kalbeti ir kalbeti,bet jei apibudinti situacija vienu zodziu, visa tai yra BAISU

 7. daiva

  ka kalbeti, kazkam patogu, kad butu suvalgyta policija, po to prokuratura ir t.t. kokia valdzia isrenkam, tokia turim. Pati kazkada pabegau is policijos, jei atlyginimas leistu pragyventi, buciau ir toliau dirbus. dabar ten gali dirbti tik idiotai ir patriotai, patriotai greit išeis i pensija , na ir liks…. 🙄 🙁

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.